Založ si blog

Aj odklad nákupu stíhačiek môže byť dobrý biznis

Najprv ako odklad zdôvodnil minister obrany. Situácia sa zmenila, firma SAAB už nechce stíhačky Gripen prenajímať. Ostáva teda len leasing, alebo nákup. Zvažujeme aj americké F16. Prezradil tiež, že si dali vypracovať ponuku z Ruska ( asi sa týkala nielen dodávky nových strojov, ale aj podmienok servisovania starých stíhačiek MIG 29 ). Nakoniec vraj na ministerstve nevylúčili ani drahé dvojmotorové stíhačky. Francúzke Rafale, britsko – nemecké Eurofightery, alebo americké F18. Táto informácia prekvapila aj expertov z tejto branže, pretože ju počuli prvýkrát.

Veľmi záhadne vyznelo jeho konštatovanie, že jeden z výrobcov nám v poslednej ponuke navýšil pôvodnú sumu o niekoľko stoviek milionóv eur.  My však budeme hľadať to najvýhodnejšie riešenie – ubezpečil všetkých.

Na záver minister dodal, že sa objavili aj ďalší dodávatelia. Nespresnil však z akých krajín. Ironicky môžme hádať. Žeby Izrael, alebo Irán ?

Evidentne si pán minister myslí, že čím viac bude tento obchod zahmlievať, tým ľahšie verejnosť príjme jeho vykonštruované vysvetlenie o nutnosti odloženia nákupu stíhačiek.

To, že sa na budúci rok rozhodne, že to budú švédske Gripeny je veľmi pravdepodobné. Rozhodli sa tak Česi aj Maďari a nákup iných stíhačiek by sa ťažko zdôvodnil. Bude mať teda odklad tohto obchodu nejaký prínos pre Slovensko ?

Asi nie. Z odkladu bude mať len dodatočné náklady. Možno 30, alebo až 60 mil. eur. Sú však až dva subjekty, ktorým tento odklad prinesie zaujímavý profit.

Prvým je ruská firma RSK MIG zabezpečujúca servis starých stíhačiek MIG 29, ktorý nás stojí 30 mil. eur ročne. Zmluva s touto firmou však končí už na jeseň 2019, čiže bude musieť byť predlžená ( o rok, alebo až o dva ). Ak totiž rozhodnutie o nákupe Gripenov padne až na budúci rok, potom ich dodanie, pri minimálne dvojročnej dodacej lehote, prichádza do úvahy najskôr až v roku 2020. A dovtedy bude nutné udržať aspoň v prevádzkovateľnom stave tie dva ešte funkčné MIGy.

Druhým subjektom je menšia skupina vplyvných osôb v zákulisí. Celé to zinscenovali práve oni. Dobre vedia, že firma, ktorá dostane takúto zaujímavú zákazku, a pritom s ňou už vlastne ani nepočítala, rada pošle niekoľko veľkých šušňov niekde do Švajčiarska.

Na budúci rok, keď budú obidva spomenuté subjekty spokojné, bude potrebné špecifikovať aké parametre majú mať Slovenskom objednávané stíhačky Gripen. Špecifikáciu by mali urobiť nejakí vojenskí odborníci. Nemalo by to ostať len na ministrovi a na staručkých generálov z GŠ. Tí by mohli rozhodnúť, že bojové stíhačky nepotrebujú žiadnu výzbroj. Takéto konštatovanie sa zdá absurdné. Žiaľ, nie je.

V roku 2015 si armáda SR ( ministrom bol p. Glváč ) objednala 9 amerických vrtuľníkov Black Hawk. A čuduj sa svete, dodali nám bojové vrtuľníky bez výzbroje. Presne tak sme si ich totiž objednali. Zatiaľ sme prevzali len 2 kusy. Čo s takými bojovými vrtuľníkmi ? Údajne sa budú používať na výcvik pilotov, na záchranné akcie a tiež na prevoz vojenskej techniky a pechoty. Bolo potrebné na takýto účel kupovať až 9 kusov ? Celá letka bojových vrtuľníkov, ktoré však nemôžu bojovať, vyšla na 261 mil. eur.

Ak by bolo objednaných bez výzbroje aj tých 14 Gripenov ( suma vyčlenená na tento obchod je 1,1 miliardy eur ), ministrovi, by sa takýto obchod zdôvodňoval ťažšie ako u vrtuľníkov. Výcvik pilotov sa ešte dá akceptovať. Prevoz techniky, pechoty, alebo záchranné akcie to by sa už nedalo ani spomenúť. Minister by však mohol laickej verejnosti vysvetliť, že tieto bojové stíhačky sú nové, moderné, veľmi drahé a také rýchle, že vlastne žiadnu výzbroj ani nepotrebujú.

Záver

Vyvaliť viac ako jednu miliardu eur ( aj keď sa táto suma rozvrhne do niekoľkých tranží a týka sa viacročného obdobia ) len na nákup stíhacích lietadiel ( prečo až 14 ? ) je, z môjho pohľadu, zlé rozhodnutie. Veď armáda SR je v takom dezolátnom stave, že kvôli šetreniu jej musia strážiť muničné sklady civilní zamestnanci a rôzne SBS – ky. Ak zrazu máme toľko financií na modernizáciu armády, nemalo by sa preferovať len letectvo ( najprv vrtuľníky, teraz stíhačky ). Logickejšie by bolo v prvej etape nakúpiť napr. len 7 stíhačiek a investovať do nich polovicu tej obrovskej plánovanej investície. A druhú polovicu ( 550 mil. eur nie je málo ) investovať do nášho zúfalo zanedbaného pozemného vojska. 

Ministra školstva by nemali odvolať, mal by odstúpiť sám

01.08.2017

Z jeho strany by to bolo gesto aké v našich končinách nie je bežné. Aj by si čiastočne zachoval reputáciu. Mohol by zdôvodniť, že sa celá aféra s rozdelením eurofondov určených na podporu viac »

Armáde sa stratili granáty a nejaké náboje, ale pribudli jej nové vrtuľníky

24.07.2017

Tohto roku už nepekné kauzy zasiahli aj Armádu SR. O tej prvej sa píše viac. Týka sa podozrenia, že z armádnych muničných skladov zmizla munícia. A nie málo. Jedná sa o 120 ručných granátov viac »

Bol som na Pohode, jedným slovom paráda

17.07.2017

Vyjadrím sa len ako jeden z toho veľkého počtu účastníkov. Perfektný festival. Milá a priateľská atmosféra. Súbežne sa konali hudobné, ale aj kultúrno - spoločenské akcie. Zameral som viac »

hovorme o jedle

Deti premýšľajú, čo majú na tanieri

23.11.2017 14:00

Slovensko sa nachádza v slepej potravinovej uličke, ale zdá sa, že na konci tunela bliká svetielko nádeje. Vykresala ho spoločenská aktivita Hovorme o jedle.

Peter Pollák

Polícia ani po dvoch rokoch nevyšetrila kauzu v Rokycanoch, tvrdí Pollák z OĽaNO

23.11.2017 13:54

Bývalý rómsky splnomocnenec na neoprávnené zaraďovanie detí do špeciálnych škôl upozornil už v júni roku 2015

MOST-HÍD: TB Bélu Bugára

Bastrnák: Žiadne povinné poplatky u lekárov sa nezavádzajú

23.11.2017 13:42

Opozícia vyvolala podľa poslanca strany Most - Híd Tibora Bastrnáka neopodstatnenú hystériu pre pozmeňujúci návrh.

Jozef Mihál

Mihál: Štát vezme na odvodoch firmám ďalších 100 miliónov eur

23.11.2017 13:33

Vláda chce pri zvyšovaní minimálnej mzdy vziať zamestnávateľom ešte o 100 miliónov eur viac, ako bolo doteraz verejne známe.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 56557x
Priemerná čítanosť článkov: 1529x

Autor blogu

Kategórie