Založ si blog

Osobitné školenie pre poslancov NR na tému – Ako tajne voliť

Takéto školenie by im veľmi prospelo. Školiteľ, odborník na metódy pre menej chápavých poslucháčov, by im vysvetlil ako tajne voliť. Nie je tajomstvom, že niektorí poslanci si najskôr mysleli, že tajné voľby prebiehajú v úplnom tichu a dokonca i v tme. Preto, ešte v januári, keď tajne volili prvýkrát a dostali nezrozumiteľný príkaz – nenápadne nevoliť, radšej sa počas volebného aktu ukrývali na toaletách so zhasnutým svetlom.

Nie je však správne zľahčovať náročný proces tajných volieb, ktorým parlament otravuje verejnosť už skoro pol roka. Poslanci totiž musia voliť podľa najlepšieho vedomia a svedomia svojho šéfa. Problém je, keď im šéf svoje rozhodnutie neprezradí. Potom sa musia rozhodnúť sami. Na takýto úkon však nie sú zvyknutí, preto sa obyčajne znížia k odpisovaniu a tajne volia kadekoho.

Prečo je školenie poslancov dôležité ? Poslancom by pomohlo aj keby sa konalo len tesne pred voľbami. V mnohých firmách, ale aj v štátnych inštitúciach, je často absolvovanie rôznych školení pre zamestnancov povinné. Túto prax využívajú aj ozbrojené zložky a školiť sa musia vojaci i dôstojníci. Preto je zarážajúce, že túto formu zvyšovania odbornej úrovne svojich členov vôbec nepoužívajú politické strany v parlamente. Domnievajú sa, že pozvanie na školenie by na viacerých poslancov pôsobilo urážlivo. Väčšina poslancov má totiž o sebe veľmi vysokú mienku. Pritom práve títo poslanci by odborné školenie potrebovali najviac. Potvrdilo sa to pri opakovaných voľbách kandidátov na sudcov ÚS.

Pred zatiaľ posledným 4.kolom všetci šéfovia strán vyhlasovali, že rozdali pokyny podriadeným tak, aby boli zvolení šiesti kandidáti. Nakoniec poslanci tajne zvolili jedného. Svedčí to o autorite týchto šéfov, ale aj o ich schopnosti dohodnúť sa navzájom. Ak by prezidentka vyberala priebežne po každom kole volieb polovicu zo zvolených kandidátov ( ako jej to dôrazne doporučoval jeden zo straníckych šéfov ) dostala by sa do ťažko riešiteľnej situácie.

Zaujímavé, že za tieto opakujúce sa volebné trapasy vinia dopletení poslanci hlavne bývalého prezidenta, ale aj rôzne vonkajšie vplyvy ( horúčavy, blížiace sa dovolenkové obdobie a pod. )

Ani absolvovanie odborného volebného školenia pod vedením najlepšieho školiteľa, ešte nedáva záruku, že poslanec NR zvládne tak náročný úkon ako je tajná voľba. Môže sa preto stať, že unavení poslanci domrvia aj 5.kolo volieb, v ktorom by mali zvoliť piatich kandidátov. Pritom nasledujúce už 6.kolo volieb by sa malo konať až na jeseň. Pri tajnej voľbe, ani to nemusí byť posledné.

Potom existuje asi len jedno riešenie. Na jeseň prejsť na voľby verejné. Prirodzene takúto zmenu by najprv musel schváliť parlament. Ak by sa hneď realizovala táto forma volieb, nemuseli sa parlament a verejnosť dodnes znervózňovať touto nekonečnou volebnou tortúrou. Tajné voľby sa jednoducho neosvedčili, resp. poslanci na túto formu hlasovania ešte nedorástli.

Pri verejnej voľbe každý poslanec bude voliť presne podľa nariadenia svojho šéfa, ale výsledok sa dá skontrolovať. Žiadne skrývanie sa na toaletách. Žiadne odpisovanie. Žiadna anonymita.

Určite bude zvolený potrebný počet kandidátov a toto jesenné kolo volieb by už bolo naozaj posledné.

 

Progresívne Slovensko – po dvoch veľkých úspechoch sa dostavil prepadák

13.08.2019

Mimoparlamentná strana PS zaznamenala v tomto roku už dva ozaj veľké úspechy. Prvým bolo jednoznačné víťazstvo ich podpredsedníčky v prezidentských voľbách. Druhým boli eurovoľby, v ktorých viac »

Vláda zase podľahla lobingu, alebo ako znížiť nehodovosť na cestách

08.07.2019

Po tragických víkendoch na našich cestách sa dopravná polícia rozhodla pritvrdiť. Avizuje viac policajných hliadok, viac kontrol aj vyššie pokuty. Je všeobecne známe, že slovenskí vodiči viac »

Útokom výtržníkov v MHD sa dá zabrániť

31.05.2019

K útoku výtržníkov na starší manželský pár vracajúci sa z divadla, došlo v stredu minulý týždeň neskoro večer v autobuse MHD. Bolo tam asi 20 cestujúcich, z ktorých nikto nezasiahol. viac »

zeman, babiš

Vedenie ČSSD odhlasovalo zotrvanie vo vláde

23.08.2019 21:50

Česká koaličná vláda, zložená z hnutia ANO a sociálnych demokratov (ČSSD) a podporovaná komunistami, pokračuje.

poľsko, tatry, búrka, blesk, vrtuľník, helikoptéra

Búrku v Tatrách Poliaci prirovnávajú k teroristickému útoku, nezvestných už našli

23.08.2019 21:04

Vyhlásil to v piatok predstaviteľ horskej záchrannej služby na poľskej strane.

poľsko, tatry, búrka, blesk

SHMÚ vyzýva turistov na opatrnosť, v prípade búrok majú zísť do nižších polôh

23.08.2019 20:02

Ak chcú turisti vyraziť do hôr aj v prípade hroziacich búrok, mali by ísť skoro ráno a sledovať oblohu a radar.

PEOPLE-JEFFREY EPSTEIN/DOCUMENTS

Francúzsko začalo vyšetrovať sexuálne zločiny proti deťom súvisiace s Epsteinom

23.08.2019 18:20

Možné obvinenia sa týkajú znásilnenia a sexuálneho obťažovania neplnoletých osôb, pričom niektoré mali menej než 15 rokov.