Výmena volebného lídra Trubana by Progresívnemu Slovensku veľmi pomohla

26. novembra 2019, elemias, Nezaradené

Bol by to veľmi prospešný krok. Každému je jasné, že dosadiť na predsednícku stoličku Trubana bola pre stranu osudná  chyba. Zakladateľ a bývalý šéf strany Ivan Štefunko sa mal pri návrhu svojho nástupcu lepšie zamyslieť. Bol veľký omyl postaviť na čelo úspešnej strany namysleného začiatočníka zaťaženého drogovou minulosťou. Možno sa na jeho dosadení zaslúžil podpredseda Poliačik, ktorý sa v strane PS zjavil ako expert na drogy. A to hneď ako ho vyhodili zo strany SAS.

Dnes je už dosť neskoro nahradiť ťažkopádneho a popleteného šéfa strany, avšak mali by ho vymeniť aspoň na stoličke volebného lídra. Podobnú taktiku zvolila aj strana SMER – SD a nedávno aj Most – HÍD. U SMERu to bol úspešný krok. Nervózneho, vyčerpaného a voličmi už nechceného predsedu nahradil umiernený premiér. Preferencie strany prestali klesať a stabilizovali sa na pomerne vysokej úrovni 20 %. Je otázne ako výmena volebného lídra prospeje strane MOST, avšak je to pokus, aby sa klesajúca popularita terajšieho predsedu Bugára neprenášala na stranu, ktorej terajšie preferencie sú výrazne pod 5 %. Druhou nevýhodou je, že nový volebný líder je verejnosti menej známy.

Kto by mal nahradiť v PS ich terajšieho volebného lídra ? Žiada sa doplniť, že ak by mal štipku sebareflexie a uvedomil si ako poškodzuje vlastnú stranu, sám by odstúpil. Lenže to by sme od neho chceli veľa.

Jedná z možností je zakladateľ strany a jej terajší podpredseda Ivan Štefunko. Volebný líder je dočasná funkcia na 3 mesiace. Aj keď má zdravotné problémy, toľko by sa obetovať mohol. Strane PS by to veľmi prospelo. Ľudia by ju prestáli spájať s drogami.a jej preferencie by mohli vzrásť. Najmä veľa nerozhodnutých voličov by jej mohlo dať svoj hlas. Veď od svojho vzniku je sprevádzaná úspechmi ( úspešné komunálne voľby v minulom roku, úspešná prezidentská kandidátka, suverénne víťazstvo v eurovoľbách ).

Lenže po májovom sneme sa postavil na jej čelo terajší predseda Truban. Mimochodom, šokoval už na svojej prvej TK.  Hovoril, čo bude robiť ako prvé, keď sa stane premiérom. Pokladal to za istú vec. Pritom od jeho nástupu, hlavne po odhalení jeho drogovej minulosti, preferecie PS výrazne klesli ( podľa  Focusu z 15,3 % v júni, na terajších 11,7 % ). Za pár mesiacov slušný pokles.

Ak nedôjde k výmene tohto volebného lídra, bude musieť zakladateľ strany sledovať ako sa mu pred očami rúca jeho, zo začiatku, mimoriadne úspešný projekt. Ešte počas eurovolieb to bola najsilnejšia opozičná strana so silným potenciálom rastu. Mnoho voličov, a nielen mladých, do nej vkladalo veľké nádeje.

Druhá možnosť je prenechať funkciu volebného lídra koalície PS/SPOLU predsedovi strany SPOLU Miroslavovi Beblavému. Ten je v politike už dlho, tiež ma všeličo za ušami, ale rozhodne je lepší ako Truban. Aj táto možnosť by pomohla k rastu preferencii tejto koalície. Už len preto, že by ju verejnosť prestala spájať z drogami.