Krízový štáb pre koronavírus a jedna zabudnutá, ale ohrozená skupina ľudí

16. marca 2020, elemias, Nezaradené

Je logické, že vláda aj krízový štáb musia najprv riešiť problém Slovákov, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Všetkých, ktorí majú tzv. cestovnú anamnézu. Súbežne s ním aj ochranu zdravotného personálu, ktorý je ohrozený najviac. Dôležité je, aby všetci pracovníci nasadení do tejto prvej bojovej línie mali dostatok ochranných prostriedkov. Musia byť pred nákazou chránení v maximálne možnej miere.

Nový krízový štáb by si však mal všimnúť jednu pomerne veľkú skupinu ľudí veľmi ohrozenú vírusom. Nie sú to štátni zamestnanci a možno preto sa na ňu celkom zabudlo. Sú to pokladničky v obchodných reťazcoch, supermarketoch, aj menších predajniach. Každý deň okolo nich pomalým tempom prejde veľké množstvo ľudí. Ľahostajných, milých, naštvaných, čistých aj tých, ktorí na čistotu nedbajú. So všetkými musia komunikovať, posúvať tovar, manipulovať s peniazmi. Často sú kupujúci bez rúška. Niektorí si potrpia na hygienu rúk, ale mnohých to netrápi.

Sú, tieto pracovne vyťažené, ale slabo platené pracovníčky, dostatočne chránené pred vírusom ? Určite, nie. Mnohé doteraz nemali ani rúško, nakoľko to bol veľmi úzky profil. Je predpoklad, že tento týždeň sa smutná situácia s rúškami zmení a nakoniec ich bude dosť. Potom ich budú nosiť v každom obchode povinne všetci. Kupujúci, pokladníčky aj ostatné predavačky. Avšak, na ochranu pred nákazou pracovníčke za pokladňou samotné rúško nestačí. Je totiž oveľa viac ohrozená ako ktorýkoľvek kupujúci.

Rozhodne by okrem rúška mala mať aj jednorázové ochranné rukavice ( latexové, alebo nitrilové ) a pracovné ochranné okuliare. Vírus sa do organizmu môže dostať cez ústa, nos, ale aj očí. ( slzné kanáliky ). Rúško, rukavice a okuliare by mali byť povinnou výbavou každej pokladničky. Mal by to zabezpečiť jej zamestnávateľ. Je pravda, že veľké obchodné reťazce už zaviedli aj tzv samoobslužné zóny a snažia sa tak minimalizovať počet zamestnancov obsluhujúcich pokladňu. Fungovať úplne bez nich, však zatiaľ nedokážu.

Bolo by to snáď pre štát nákladné opatrenie ? Vôbec nie. Štát by to nestalo nič. Len by vydal nariadenie, ktoré by zamestnávatelia museli rešpektovať.

Uletený návrh ? Ani nie.

Pred pár dňami sa zistila nákaza u vodičky električky. Veľmi rýchlo bol v podnikoch MHD vydaný zákaz týkajúci sa všetkých dopravných prostriedkov ( električky, trolejbusy aj autobusy ), že cestujúci nesmú nastupovať prednými dverami a dokonca ani obsadiť niekoľko sedadiel za vodičom. Áno, správne. Vodič je totiž ohrozený oveľa viac ako samotní cestujúci.

Teraz, akoby sa čakalo, kedy sa objaví nákaza COVID 19 u niektorej pokladničky. Až potom sa začnú zavádzať opatrenia, ktoré budú tieto veľmi ohrozené pracovníčky viac chrániť. Až potom bude vydané nariadenie, že okrem rúška by mali mali mať aj ďalšie ochranné pomôcky. Aspoň jednorázové ochranné rukavice a pracovné ochranné okuliare.