Nemá význam opakovať aké negatívne dopady má transakčná daň na ekonomiku Slovenska. Aj keď bola zavedená len od 1. apríla ( aké symbolické ). Túto hlúposť prevzal Kamenický a jeho finanční experti z neďalekého Maďarska, ktoré sa stalo pre našu terajšiu vládnucu garnitúru akýmsi vzorom. Nielen v zahraničnej politike, ale aj v opatreniach, ktoré majú pozdvihnúť hospodárstvo. Najprv náš premiér, očarený Orbanom, začal napodobňovať jeho návštevy Moskvy a tiež jeho bojkotovanie politiky EÚ. Teraz sa zrazu stali pre našich zákonodarcov vzorom aj zákony v Maďarsku.
Slovensko a Maďarsko spoločne bojujú proti politike EÚ, pritom nimi nenávidená EÚ ich už vo svojom spolku ani nechce. Maďarsku to už viackrát dali najavo. Slovensko a Maďarsko by mali mať preto aj podobné zákony, nahovoril, ktosi veľký, našim vládnym činiteľom a oni zvyknutí len plniť príkazy, to prijali. Vraj to je ten správny a jediný SMER, ktorým sa Slovensko musí uberať.
Dobrou správou pre Slovensko je, že aj vláda konečne uznala, že transakčná daň je úplný nezmysel. Vraj do ŠR prinesie až 700 miliónov eur, tvrdí minister financií. Pritom to je nadsadené číslo, ktoré vychádza z počtu vykonaných finančných transakcii v minulosti, pričom zavedením transakčnej dane sa ich počet, a teda aj príjem do ŠR, radikálne zníži. Teraz rozmýšľa ako sa z ministerstva vypariť a čo najskôr sa dostať do kresla guvernéra národnej banky. Nemožno sa mu čudovať. Stále má počúvať kritiku na nedomyslené konsolidačné opatrenia, ktoré majú ťažký dopad na životnú úroveň obyvateľstva?
Ku akému termínu sa vláda rozhodne transakčnú daň zrušiť? Ideálne by bolo už k 1. máju, lenže to by sa potvrdila jej nezmyselnosť, preto tento termín nie je reálny. Druhá možnosť je zrušenie dane k 1. júlu. Aj tento termín je pomerne blízko. Pritom táto alternatíva tiež potvrdzuje, že si vláda priznáva chybu a tým aj určitú prehru. Najpravdepodobnejší dátum zrušenia nezmyselnej dane je teda až 1. január 2026. Dovtedy sa transakčná daň bude všelijako upravovať a bude sa dopĺňať o rôzne výnimky.
Keďže kritizovanie transakčnej dane je pre vládu nepríjemné, bude štátna propaganda musieť rozbehnúť ďalšie odpútavacie akcie útočiace na emócie obyvateľstva. Oznámia sa tak, aby sa nimi, čo najviac ľudí zaoberalo. Môže sa opäť otvoriť citlivá téma, či netreba zmeniť text hymny, alebo či ju netreba ešte trochu zrýchliť a pridať do nej nejaké ďalšie hudobné nástroje. Prípadne vyhlásiť referendum, či má hrdé Slovensko dostatočne hrdý štátny znak, či štátnu vlajku.
Aj časovo obmedzená platnosť nezmyselnej dane prinesie na Slovensko jeden veľmi negatívny jav. Návrat doby kešu. Pritom sa v posledných rokoch platby v hotovosti aj manipulácia s hotovosťou minimalizovali. Malo to veľké výhody. Platba kartou, či mobilom vyhovovala jednak obyvateľstvu pri platbe za tovar, či služby, ale aj predávajúcim, ktorí tovar predávali, či služby poskytovali. Samozrejme, trend minimalizácie platieb v hotovosti je celosvetový. Slovensko si však vybralo cestu späť. Dobu kešu.
Komu vyhovuje táto, vo vyspelých štátoch, už prekonaná doba? Predovšetkým rôznym kriminálnym živlom, ktorí radi manipulujú s peniazmi v hotovosti. Dá sa nimi zaplatiť i podplatiť a nikto nezistí ako sa dostali tam, kde sa dostať mali. Ešte jedna skupina ľudí obľubuje hotovosť. Skupina, ktorá rada berie úplatky. Peniaze sa dajú schovať do kufríka, do aktovky, alebo do krabice od vína, či od cigár. Majú výhodu. Nezanechajú stopu odkiaľ prišli.
Transakčná daň prináša peniaze do štátneho... ...
Celá debata | RSS tejto debaty