Premiér Fico hneď po po svojej vianočnej ceste do Moskvy, kde sa zúčastnil polooficiálnych rokovaní s Putinom, veľmi odvážne avizoval že sa chce zúčastniť májových osláv 80. výročia ukončenia 2. svet. vojny priamo v Moskve. Všetkých hrdo informoval. Bude sa tam konať veľká vojenská prehliadka a na tej on chce byť za každú cenu.
Zo začiatku jeho vyhlásenie politici v EÚ nebrali vážne. Možno sa nechal strhnúť revolucionárom Blahom, mysleli si. Premiér Fico však stále prízvukoval, že do Moskvy na tú prehliadku pôjde. Bez ohľadu na to, či sa to niekomu v EÚ páči, alebo nie. Premiér veľmi opovržlivo dával všetkým najavo, že názory iných ľudí ( priateľov, poradcov, či niektorých koaličných politikov ) sú mu úplne ľahostajné. S Putinom sa dohodli, že do Moskvy príde a basta. Mienka, vlády, parlamentu, alebo nejakého prezidenta republiky ho nezaujímala. Výzvy politikov z EÚ odignoroval, ale dával najavo, že ho podráždili. Zdôrazňoval, že je SUVERÉN. Neustále opakoval, že je suverénny premiér suverénneho štátu.
Nakoniec na tie oslavy išiel, aj napriek tomu, že mu pobaltské krajiny zakázali prelet nad svojím územím. Aj s Putinom rokoval, ale tú vojenskú prehliadku nestihol. Údajne ani nebola v jeho programe. Pritom mohol vidieť defilovať aj vojenské jednotky, ktoré už mali bojové skúsenosti z frontu na Ukrajine.
Počas pobytu premiéra v Moskve bolo v Bratislave aj iných mestách veľa protestných zhromaždení, na ktorých protestujúci odkazovali Ficovi, že je veľkou hanbou Slovenska a odporúčali mu, aby sa z Moskvy už nevracal. Túto radosť im však suverénny premiér neurobil. Vrátil sa. Svoju cestu zdôvodnil tak, že mala diplomatický význam a tiež morálny aspekt. Sprevádzali ho len dvaja europoslanci Kaliňák a Blaha, obaja so špecializáciou pre východnú Európu, a jeden neznámy smerácky poslanec, pričom súčasťou tejto delegácie nebola žiadna poslankyňa.
Čo všetko si premiér z Moskvy doniesol a potešilo ho to.
1.Obdiv vyjadrený v ruských médiách, ktoré kvitovali jeho odvahu, pretože z EÚ prišiel ako jediný
2. Sebaklam, že on sám zastupuje na významnom politickom podujatí celú 450 miliónovú Európsku úniu.
3. Pochvalu priamo od veľkého ruského vodcu, za to, že prišiel a mohli zase rokovať medzi štyrmi očami.
Čo všetko si premiér z Moskvy doniesol a nepotešilo to jeho ani obyvateľov Slovenska..
1.Negatívne sa zviditeľnil v európskej politike ako nedôveryhodný politik, ktorý kolaboruje s nepriateľom, a to napriek mnohým upozorneniam a varovaniam
2. Zatiahol Slovensko do úplnej medzinárodnej izolácie v rámci celej Európy. Okrem Bruselu, čo je sídlo EÚ, ostali už len 4 hlavné mestá, kde ho ešte môžu pozvať na oficiálne rokovanie. Sú to Budapešť, Belehrad, Minsk a Moskva. Môže sa tam stretnúť s Orbanom, Vučičom, Lukašenkom a s Putinom. Nie je to veľký výber.
Aj na oficiálnych rokovaniach v Bruseli je premiér Fico len trpený a nikto z prítomných nemá záujem s ním prehovoriť. Ináč, grobianske chovanie Fica sa veľmi názorne prejavilo, keď na svojej tlačovke pred mnohými novinármi posielal nenávistné vyhrážky do Bruselu priamo pani Kaji Kaliskej zodpovednej za diplomaciu EÚ. Nesmierne ho urazilo, že ho upozornila na nevhodnosť jeho cesty do Moskvy, ktorá je proti záujmom EÚ. Arogantne jej odkázal, že si to s ňou ešte vybaví. Ajhľa, diplomatické chovanie v podaní nášho premiéra.
Zlá správa pre našu krajinu je, že nedôveryhodnosť a medzinárodná izolácia premiéra sa priamo týka aj celého Slovenska. Väčšina obyvateľov Slovenska ( s výnimkou voličov strany SMER a Republika ) nesúhlasí s tým, že vďaka premiérovej proruskej politike získalo aj celé Slovensko nálepku nedôveryhodného štátu, ktorý je potrebné izolovať a prípadne aj vylúčiť z EÚ. Odkedy sa stal premiérom Slovenska Fico začalo, podľa maďarského vzoru, sabotovať, rozhodnutia zvyšných 25 členov EÚ.
Pri schvaľovaní prijatých rezolúcii sa v EÚ vyžaduje jednoznačný súhlas všetkých členov, čo Orban a Fico šikovne využívajú. EÚ sa snaží obísť túto zásadu právo veta, pretože pri svojich rozhodnutiach je veľmi ťažkopádna a pomalá. Premiér už viackrát upozorňoval, že ak bude v EÚ zrušené právo veta, bude to koniec EÚ. Možno sa domnievať, že je to príprava na referendum s otázkou, či nemá Slovensko vystúpiť z EÚ. Niečo ako SLOVEXIT. BREXIT bol úspešný, aj keď väčšina Angličanov to už oľutovala. Čo ak sa na Slovensku rozpúta poriadna kampaň a bude úspešný aj SLOVEXIT? Nuž, na takú hrôzu radšej nemyslieť. Slovensko by postihla väčšia vysťahovalecká vlna ako na začiatku 20. storočia. Asi by tu ostali len dôchodcovia.
Ako prekryť všetky negatíva, ktoré vyplynuli z cesty premiéra do Moskvy? Najlepšou maskovacou akciou je predhodiť médiám nejaký nezmyselný problém, ktorým sa začnú zaoberať. Napr. problém, v ktoré dni sa môžu, a kedy sa nesmú, ľudia baviť o politike. Strana KDH už naletela a pritaká Ficovi, že v nedeľu sa obyvatelia nemajú zaoberať politikou. Vraj sa majú zaoberať len tými vecami, ktoré im určí samotný premiér. Následne ľudia začnú mudrovať, či premiér Fico zakáže, alebo povolí nedeľné politické diskusie v médiách. Fico sa spokojne usmieva. Pre celé Slovensko v súčasnosti neexistuje väčší problém. Na jeho cestu do Moskvy sa postupne zabudne.
Na záver 2 otázky.
1. Kto má záujem narušiť jednotu EÚ a pôsobiť v EÚ tak, aby sa táto rozpadla?
2. Pre obyvateľstvo je nepochopiteľné, že premiér dobre vie, že svojimi krokmi poškodzuje Slovensko, prečo ich potom robí?
Celá debata | RSS tejto debaty