Snem SNS, ktorý sa konal 8.4.2017 bol veľkým sklamaním. Jeho mottom bol slogan – 13. plat pre každého. Autor sa evidentne inšpiroval 13. dôchodkom, ktorý je v ekonomickom programe strany SMER-SD. To je však niečo iné a aj reálne. Ak sa SMERu podarí napr. zdvojnásobiť vianočný príspevok, pričom môže byť vyplácaný len dôchodcom s najnižšími dôchodkami, a celé to premenuje na 13. dôchodok, je isté, že u svojich hlavných voličov silne zaboduje. Dôchodky má v rukách štát. Mzdy v súkromnej sfére nie. Kim Čong – un v KĽDR môže nariadiť vyplácanie 13. platu každému ( napr. na svoje narodeniny ). Kpt. Danko na Slovensku to nariadiť nemôže. Aj keď o tom bude hovoriť na všetkých straníckych podujatiach, alebo v TV.
Na sneme ešte odzneli frázy ako, že SNS bude prehlbovať sociálny pilier. Tých pilierov je už dosť veľa, pritom piliere sa stavajú, nie prehlbujú. Prehlbovať sa dá akurát sociálna priepasť. Odznelo tiež, že strana sa bude približovať ( potrebám ), načúvať ( problémom ) a riešiť ( veci každodenného života ). Pri písaní týchto straníckych úloh autor asi súbežne čítal nejakú detektívku. Padla ešte nejasná zmienka o cestovných šekoch a potom o kúpeľníctve ( nielen SMER, ale aj SNS má svojich oligarchov ). Ešte pár slov, že sa strana začala zaoberať ochranou pôdy na Slovensku ( prečo až teraz ? ). Nakoniec ešte kritika RTVS a jej riaditeľa a to je asi všetko.
Skoro nič o reforme školstva, len malá zmienka o zvýšení učiteľských platov, hoci rezort školstva, vedy, výskumu a športu riadi práve SNS. Našťastie nerozoberala sa ani výstavba futbalového štadióna v Bratislave, pričom tento projekt je pre SNS ( vzhľadom na jej zaangažovaného mecenáša ), ale aj pre stranu SMER, dôležitejší ako celá školská reforma.
Podpora cestovného ruchu, ktorú by mohla presadiť SNS
Pred voľbami mala SNS vo svojom programe aj podporu cestovného ruchu. Škoda, že túto oblasť už ( nechtiac, či zámerne ) z programu vypustila. Pritom cestovnému ruchu by sa dalo pomôcť veľmi jednoducho. Uplatnením existujúcej zníženej t. j. 10 % sadzby DPH ( v súčasnosti sa vzťahuje len na knihy, zdravotné pomôcky a základné potraviny ). Práve teraz je vhodný čas na to, aby sa tento krok zrealizoval. Ak by s touto požiadavkou vyšiel predseda SNS mohol by tiež argumentovať aj tzv. harmonizáciou nepriamych daní, ktorú presadzuje EÚ a odvolať sa aj na vyjadrenie ministra financií o tom, že v minulom roku bol výber daní oveľa vyšší ako očakával. Okrem toho vládna koalícia prezentuje, že sa ekonomike Slovenska mimoriadne darí. Čiastočné zníženie príjmov z DPH v ŠR by sa kompenzovalo vyšším výberom dane z príjmu. Vznikli by totiž nové pracovné príležitosti v ubytovacích a reštauračných zariadeniach. Vyššie tržby by umožnili modernizáciu hotelov, penziónov a reštaurácii. Vytvorili by sa tiež dodatočné zdroje pre nárast miezd, ktoré sú v oblasti cestovného ruchu veľmi nízke. Nezanedbateľný je tiež priaznivý vplyv na návštevnosť Slovenska zahraničnými návštevníkmi.
Návrh na uplatnenie zníženej sadzby DPH na 10 % aj pre oblasť CR nie je vôbec nový. Domáhali sa ho rôzne hotelierske a obchodnícke zväzy už za prvej a potom aj druhej Ficovej vlády. Vždy sa však našiel dôvod, aby bol zamietnutý. Asi posledné dovolávanie sa tohto, určite opodstatneného kroku, bolo v roku 2015. Ministerstvo financií vtedy návrh zamietlo. Dôvody ( obalené do fráz ), ktoré vyslovila hovorkyňa MF, treba uviesť kvôli ich absurdnosti.
- výpadok z príjmov ŠR bude mať negatívny dopad na konsolidáciu verejných financií ( žiadna, ani približná suma o aký výpadok by sa jednalo )
- znížená sadzba prináša zvýšené riziko daňových únikov a kontrolórom z daňovej správy by sa sťažila kontrola
- v Maďarsku je uplatnená znížená sadzba 18 % a to je oproti našej štandardnej sadzbe rozdiel len zanedbateľných 2 %
Zaujímavé, že si hovorkyňa vybrala práve Maďarsko s najvyššou zníženou sadzbou DPH 18 % v EÚ a nie napr. Poľsko, kde je táto sadzba 8 %. Samozrejme, žiadny návrh neuvažoval s nejakým maďarským modelom. Pritom, v roku 2015 Slovensko už využívalo zníženú sadzbu DPH 10 %, táto sa však vzťahovala len na knihy a zdravotné pomôcky..
Na dokreslenie tejto problematiky je potrebné uviesť aké sadzby DPH v oblasti cestovného ruchu platia u našich susedov v EÚ
štát ubyt. služby reštaur. služby štandardná sadzba DPH
Česká republika 15 % 21 % 21 %
Rakúsko 10 % 10 % 20 %
Maďarsko 18 % 27 % 27 %
Poľsko 8 % 8 % 23 %
Slovensko 20 % 20 % 20 %
Žiadúci stav po uplatnení zníženej 10 % sadzby DPH :
Slovensko 10 % 10 % 20 %
O tom, že uplatnenie zníženej sadzby DPH vo výške 10 % na určitý druh tovarov nie je až taký problém, nás presvedčila vládna strana SMER – SD. Vykonala to veľmi promptne ešte pred voľbami s platnosťou od 01.01.2016, s tým, že sadzba sa týkala vybraných základných potravín. Ak by sa týmto krokom strany SMER inšpiroval predseda SNS a presadil by uplatnenie zníženej sadzby DPH aj v oblasti cestovného ruchu bolo by to z ekonomického hľadiska ozaj zmysluplné opatrenie. Chce to len odvahu a nebáť sa premiéra. Avšak je možné, že si tento krok odložil samotný premiér až na rok 2020 ako už overený a účinný predvolebný ťah. .
SNS nevie zreformovať ani sama seba. Tak ako ...
O akej školskej reforme je reč?Školstvo bolo ...
,,Sociálni" žiadajú 13. plat len pre ...
Celá debata | RSS tejto debaty