Založ si blog

V Číne chcú postupne zakázať konzumáciu psov a mačiek

Nemá sa ten názov týkať nejakej inej zaostalej ázijskej krajiny ? Žiaľ, nie. Týka sa Číny, ktorá sa pýši druhou najväčšou ekonomikou na svete. Krajiny moderných technológii, mrakodrapov i rýchlovlakov, ktorá za posledných 20 rokov zaznamenala obrovský hospodársky rast.

Správa o zákaze konzumácie psov a mačiek vyšla 02. apríla 2020 s tým, že platí od 1. mája. Zatiaľ sa týka len mesta Šen-čen, ktoré ho prijalo v Číne ako prvé. Zákaz reaguje na nariadenie ústrednej moci z 30.marca proti šíreniu koronavírusu, ktorým zakazuje obchodovanie a spotrebu tzv. volne žijúcich zvierat. Do tejto kategórie psy a mačky zahrnuté neboli. Radnica 13 miliónového mesta Šen-čen zakazuje týmto opatrením aj odchytávanie a konzumáciu psov a mačiek. Vláda a všemocná Komunistická strana Číny, akoby na tento krok ešte nenašla odvahu. V pláne ho však určite má.

Zákaz centrálnych orgánov je namierený proti tzv. mokrým trhom, ktoré síce oficiálne predávajú ryby a plody mora, ale v skutočnosti aj voľne žijúce zvieratá. Výber je veľmi široký. Napr. netopiere, cibetky, veveričky, potkany aj bobry. Všetky tieto nešťastné tvory sú ulovené pomocou sieti a rôznych pascí. Zväčša až na trhu ich zabijú, naporcujú, a v prípade záujmu zákazníka, aj upečú. Práve takýto trh vo Wu-chane bol pôvodným ohniskom nákazy, keď vírus ( teraz nazývaný SARS-CoV-2 ) sa dostal z netopiera na človeka, zmutoval a postupne sa začal šíriť medzi ľuďmi. Škoda, že sa ho nepodarilo včas zničiť tak ako vírus SARS. Ten vznikol ešte v roku 2002, taktiež v Číne. Aj tu sa jednalo o zoonózu t. j. vírus, ktorý prešiel na človeka zo zvieraťa. V tomto prípade to bol netopier a ním druhotne nakazená cibetka. Rozdiel oproti dnešku je hlavne v tom, že bolo infikovaných oveľa menej ľudí ( 8 000  ) aj keď percento obetí bolo pomerne vysoké ( 10 % ). Po potlačení nákazy v roku 2004 usporiadali v Číne veľký pogrom na cibetky a skoro celkom ich vyhubili. Asi niečo podobné postihne teraz netopiere.

Prečo je konzumácia psov a mačiek aj v terajšej modernej Číne taká rozšírená ?

Číňania tvrdia, že jesť psy a mačky má v ich kultúre tradíciu ešte od vlády Mao ce tunga ( zomrel v roku 1976 ), počas ktorej najmä vidiecke obyvateľstvo permanentne hladovalo. Oponujú, že aj Európania konzumujú také druhy mäsa, ktoré sú v iných častiach sveta zakázané. Napr. bravčové mäso u moslimov, hovädzie u hinduistov. Zámerne neberú do úvahy, že je veľký rozdiel medzi hospodárskymi zvieratami a domácimi, ku ktorým majú ľudia aj určitý emočný vzťah. V kultúre európskych národov nie je dovolené tieto zvieratá týrať. A už vôbec nepripadá do úvahy ich konzumácia.

Aký majú Číňania vzťah ku psom najlepšie vidno na ich tzv. Festivale ( aký vznešený názov ) psieho mäsa. Koná sa v juhočínskom meste Yulin. Začína sa vždy v deň slnovratu t.j. 21. júna a trvá až 10 dní. Počas neho zabijú a zjedia vyše 10 000 psov. Zvážajú ich z veľkých vzdialeností natlačené v malých klietkach. Kým sa dostanú na popravisko resp. miesto festivalu, prejdu si neskutočným utrpením. Sú vyčerpané a dehydratované. Pritom tieto vystrašené psy vedia, čo ich čaká. Potom ich omráčia, podrežú a hodia do vriacej vody. Nie sú to len túlavé psy. Mnoho z nich  ukradnú ich majiteľom priamo z dvora. Na nete je veľa obrázkov a videí o tomto originálnom čínskom festivale, ale nedoporučujem si ich pozrieť. Ak máte doma psa, tak vôbec nie.

Psie mäso je v Číne veľmi obľúbené, lebo podľa ich povier podporuje potenciu a dokonca zlepšuje krvný obeh.

Festival psieho mäsa má však aj množstvo odporcov. V samotnej Číne a ešte viac za hranicami. Teraz je ideálna príležitosť zrušiť ho. Organizácie na ochranu zvierat v európskych krajinách môžu požadovať, aby toto podujatie vláda Číny, po dohode s KS, zrušila. Ak môže Európa v tomto roku kvôli koronavírusu, ktorý sa k nám zatúlal práve z Číny, zrušiť všetky festivaly ( hudobné, filmové, divadelné ) a to vo všetkých štátoch, potom tiež môže byť zrušené hrozné zabíjanie psov nazvané Festival psieho mäsa. Mimochodom, odvolávať sa pri ňom na akési dlhoročné tradície z minulého storočia je veľký výmysel. Prvý ročník tohto originálneho festivalu týrania, zabíjania a konzumácie psov sa konal len v roku 2010.

Ak by sa tohto roku príšerný masaker psov nekonal, bol by to veľký, ale stále len čiastočný úspech ochrancov zvierat. Číne by malo záležať na vylepšení reputácie krajiny vo svete, ktorá je kvôli koronavírusu značne poškodená. Preto by ešte v tomto roku mal nasledovať zákaz konzumácie psov a mačiek v celej Číne. Podľa vzoru mesta Šen-čen.

Tchaiwan a Hong Kong už takéto celoštátne zákazy pred 3 rokmi vydali. Ak by to dokázala aj Čína, urobila by veľký civilizačný krok. Mohla by sa ním vo svete chváliť. Viac ako svojím rýchlovlakom, ktorý dosiahne rýchlosť 430 km/h a je najrýchlejší na svete.

 

 

 

 

 

 

Matovičova dovolenka by Slovensku veľmi prospela

04.12.2020

Jednoznačne. On by si dovolenku zaslúžil. Je nervózny, zlostný, urážlivý a veľmi vyčerpaný, akoby na konci so silami. Len ten veľký obdiv k sebe samému ho neopustil. Pritom úplne všetko musí riešiť sám. Dovolenková destinácia by nemusela byť veľmi vzdialená. Keďže jeho obľúbené Mongolsko je pomerne ďaleko, stačil by napr. Dubaj. Keď si tam môže vyraziť Sulík, [...]

Úžasné výsledky Vlhovej a ako o nich píšu niektorí novinári

30.11.2020

Petra Vlhová je naša lyžiarska hviezda a všetci Slováci by mali byť na ňu hrdí. Závidia nám ju nielen v alpských krajinách, ale všade, kde aspoň niečo vedia o zjazdovom lyžovaní. Veď je v súčasnosti najlepšia lyžiarka na svete. V sobotu vyšiel v Novom čase článok s názvom : Nabalila sa už o 134 tisíc eur. Je o Petre Vlhovej. V článku sa síce spomínajú aj jej [...]

Plošné testovanie trochu inak a tiež prečo zdravotníkom za 1. vlnu doteraz nezaplatili

30.10.2020

Na včerajšej tlačovke premiér sľúbil zdravotníkom, že za dva nasledujúce víkendové dni odpracované na plošnom testovaní dostanú odmenu až 700 eur. Aj to, že im bude vyplatená už v decembri roku 2020. Po skúsenosti s odmenami za 1. vlnu koronavírusu by tento sľub zdravotníci nemali brať až tak vážne. Sú dva dôvody nedostatku zdravotníkov, ktorí sú ochotní pomôcť [...]

Gröhling

Gröhling: Aj budúci týždeň sa bude vzdelávať v rovnakom režime ako tento

20.01.2021 11:32, aktualizované: 11:49

Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne.

testovanie, Bratislava

Hlavný nával na testy? Najmä cez víkend

20.01.2021 10:30

Od pondelka sa celé Slovensko testuje. Mestá a obce otvárajú nové odberné miesta, no najväčší nápor sa očakáva počas víkendu.

Prievidza, zápacha, dopravná, autá, semafor

V Prievidzi si poslanci nadávali. Aj do debilov

20.01.2021 10:26

Vyzerá ako debil alebo sa rehoce ako debil? On-line zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prievidzi sa skončilo škandálom.

Koronavírus / Hospitalizácia / Covid /

Vírusu podľahlo ďalších sto pacientov, pribudlo 2484 infikovaných

20.01.2021 10:05, aktualizované: 11:22

Britská mutácia bola podľa zdravotníkov na Slovensku už v novembri.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 72
Celková čítanosť: 191341x
Priemerná čítanosť článkov: 2658x

Autor blogu

Kategórie