Založ si blog

V Číne chcú postupne zakázať konzumáciu psov a mačiek

Nemá sa ten názov týkať nejakej inej zaostalej ázijskej krajiny ? Žiaľ, nie. Týka sa Číny, ktorá sa pýši druhou najväčšou ekonomikou na svete. Krajiny moderných technológii, mrakodrapov i rýchlovlakov, ktorá za posledných 20 rokov zaznamenala obrovský hospodársky rast.

Správa o zákaze konzumácie psov a mačiek vyšla 02. apríla 2020 s tým, že platí od 1. mája. Zatiaľ sa týka len mesta Šen-čen, ktoré ho prijalo v Číne ako prvé. Zákaz reaguje na nariadenie ústrednej moci z 30.marca proti šíreniu koronavírusu, ktorým zakazuje obchodovanie a spotrebu tzv. volne žijúcich zvierat. Do tejto kategórie psy a mačky zahrnuté neboli. Radnica 13 miliónového mesta Šen-čen zakazuje týmto opatrením aj odchytávanie a konzumáciu psov a mačiek. Vláda a všemocná Komunistická strana Číny, akoby na tento krok ešte nenašla odvahu. V pláne ho však určite má.

Zákaz centrálnych orgánov je namierený proti tzv. mokrým trhom, ktoré síce oficiálne predávajú ryby a plody mora, ale v skutočnosti aj voľne žijúce zvieratá. Výber je veľmi široký. Napr. netopiere, cibetky, veveričky, potkany aj bobry. Všetky tieto nešťastné tvory sú ulovené pomocou sieti a rôznych pascí. Zväčša až na trhu ich zabijú, naporcujú, a v prípade záujmu zákazníka, aj upečú. Práve takýto trh vo Wu-chane bol pôvodným ohniskom nákazy, keď vírus ( teraz nazývaný SARS-CoV-2 ) sa dostal z netopiera na človeka, zmutoval a postupne sa začal šíriť medzi ľuďmi. Škoda, že sa ho nepodarilo včas zničiť tak ako vírus SARS. Ten vznikol ešte v roku 2002, taktiež v Číne. Aj tu sa jednalo o zoonózu t. j. vírus, ktorý prešiel na človeka zo zvieraťa. V tomto prípade to bol netopier a ním druhotne nakazená cibetka. Rozdiel oproti dnešku je hlavne v tom, že bolo infikovaných oveľa menej ľudí ( 8 000  ) aj keď percento obetí bolo pomerne vysoké ( 10 % ). Po potlačení nákazy v roku 2004 usporiadali v Číne veľký pogrom na cibetky a skoro celkom ich vyhubili. Asi niečo podobné postihne teraz netopiere.

Prečo je konzumácia psov a mačiek aj v terajšej modernej Číne taká rozšírená ?

Číňania tvrdia, že jesť psy a mačky má v ich kultúre tradíciu ešte od vlády Mao ce tunga ( zomrel v roku 1976 ), počas ktorej najmä vidiecke obyvateľstvo permanentne hladovalo. Oponujú, že aj Európania konzumujú také druhy mäsa, ktoré sú v iných častiach sveta zakázané. Napr. bravčové mäso u moslimov, hovädzie u hinduistov. Zámerne neberú do úvahy, že je veľký rozdiel medzi hospodárskymi zvieratami a domácimi, ku ktorým majú ľudia aj určitý emočný vzťah. V kultúre európskych národov nie je dovolené tieto zvieratá týrať. A už vôbec nepripadá do úvahy ich konzumácia.

Aký majú Číňania vzťah ku psom najlepšie vidno na ich tzv. Festivale ( aký vznešený názov ) psieho mäsa. Koná sa v juhočínskom meste Yulin. Začína sa vždy v deň slnovratu t.j. 21. júna a trvá až 10 dní. Počas neho zabijú a zjedia vyše 10 000 psov. Zvážajú ich z veľkých vzdialeností natlačené v malých klietkach. Kým sa dostanú na popravisko resp. miesto festivalu, prejdu si neskutočným utrpením. Sú vyčerpané a dehydratované. Pritom tieto vystrašené psy vedia, čo ich čaká. Potom ich omráčia, podrežú a hodia do vriacej vody. Nie sú to len túlavé psy. Mnoho z nich  ukradnú ich majiteľom priamo z dvora. Na nete je veľa obrázkov a videí o tomto originálnom čínskom festivale, ale nedoporučujem si ich pozrieť. Ak máte doma psa, tak vôbec nie.

Psie mäso je v Číne veľmi obľúbené, lebo podľa ich povier podporuje potenciu a dokonca zlepšuje krvný obeh.

Festival psieho mäsa má však aj množstvo odporcov. V samotnej Číne a ešte viac za hranicami. Teraz je ideálna príležitosť zrušiť ho. Organizácie na ochranu zvierat v európskych krajinách môžu požadovať, aby toto podujatie vláda Číny, po dohode s KS, zrušila. Ak môže Európa v tomto roku kvôli koronavírusu, ktorý sa k nám zatúlal práve z Číny, zrušiť všetky festivaly ( hudobné, filmové, divadelné ) a to vo všetkých štátoch, potom tiež môže byť zrušené hrozné zabíjanie psov nazvané Festival psieho mäsa. Mimochodom, odvolávať sa pri ňom na akési dlhoročné tradície z minulého storočia je veľký výmysel. Prvý ročník tohto originálneho festivalu týrania, zabíjania a konzumácie psov sa konal len v roku 2010.

Ak by sa tohto roku príšerný masaker psov nekonal, bol by to veľký, ale stále len čiastočný úspech ochrancov zvierat. Číne by malo záležať na vylepšení reputácie krajiny vo svete, ktorá je kvôli koronavírusu značne poškodená. Preto by ešte v tomto roku mal nasledovať zákaz konzumácie psov a mačiek v celej Číne. Podľa vzoru mesta Šen-čen.

Tchaiwan a Hong Kong už takéto celoštátne zákazy pred 3 rokmi vydali. Ak by to dokázala aj Čína, urobila by veľký civilizačný krok. Mohla by sa ním vo svete chváliť. Viac ako svojím rýchlovlakom, ktorý dosiahne rýchlosť 430 km/h a je najrýchlejší na svete.

 

 

 

 

 

 

Vraj pri oslobodzovaní Bratislavy padlo 1200 sovietskych, nemeckých a maďarských vojakov

07.04.2021

Odvysielal to Rádiožurnál včera (06.04.) vo svojom spravodajstve, ktoré začína o 18.00 hod. Informácia o počte padlých je súčasťou správy o položení venca ministrom obrany Naďom pri pamätníku na Námestí Eugena Suchoňa, čím si pripomenul 76. výročie oslobodenia Bratislavy. Na Na webe ministerstva obrany je táto informácia uvedená takto : Počas priamych bojov o [...]

Matovič sľubuje, že nová vláda bude zábavnejšia ako všetky predošlé

24.03.2021

Nová vláda vraj vyprodukuje viac zábavy nielen pre svojich členov, ale aj pre obyčajných ľudí, pričom to nemusia byť výhradne len voliči OĽANO. Aj keď doterajšia vláda je známa rôznymi cirkusovými vystúpeniami svojho predsedu žiadnu zábavu doteraz ľuďom nepriniesla. Preto k premiérovým sľubom treba pristupovať opatrne. Kedy začne nová vláda s veľkou zábavou? [...]

Zrušenie dodávok vakcín od Pfizer/BioNTech negatívne ovplyvní zdravie mnohých seniorov

19.03.2021

Ešte nedávno odporúčali naši odborníci, aby sa vakcína AstraZeneca používala pri očkovaní vekovej kategórie do 55 rokov. Teraz je už všetko inak. AstraZeneca sa používa vo vekovej kategórii od 18 do 69 rokov. Až seniori 70 + sa tejto vakcíne môžu vyhnúť. Prečo prišla táto radikálna zmena ? Ministerstvo zdravotníctva ( ďalej MZ ) ju muselo urobiť. Neprejavilo záujem [...]

pocasie-13-4-2021

Zafučí severák, nasneží aj v nížinách. Ako dlho chlad potrvá?

12.04.2021 17:20

Tak sme si užili jar a je čas vrátiť sa opäť k zime. Aspoň tak bude vyzerať počasie v najbližších dňoch. Kedy sa situácia zlepší?

NR SR: Rokovanie Výboru pre obranu a bezpeènos

Korčok: Nepoznáme ciele ani motiváciu ruských manévrov

12.04.2021 17:06

S ministrom obrany sa šéf diplomacie zhodli, že záujmom SR je, aby sa situácia na ukrajinskej hranici riešila na diplomatickej úrovni.

cintorín

Na cintoríne v Bratislave odkryli 300 rokov staré náhrobné kamene

12.04.2021 16:20, aktualizované: 16:30

400 náhrobných kameňov má nevyčísliteľnú historickú hodnotu.

acylpirin 300x300 tablety

Lekárnici dôrazne neodporúčajú užívanie Acylpyrinu po očkovaní

12.04.2021 15:47

Slovenská lekárnická komora reagovala na šíriace sa informácií, že vysoké dávky Acyplyrinu pomôžu nežiaduce účinky očkovania proti cvidu odstrániť.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 208771x
Priemerná čítanosť článkov: 2711x

Autor blogu

Kategórie