Založ si blog

Matovič a krízový štáb : najvyšší čas riešiť aj odmeňovanie zdravotníkov

Krízový štáb vydal 7 opatrení, ktoré by mali pomôcť živnostníkom a tiež malým a stredným firmám a ich zamestnancom, ktorí kvôli pandémii sedia doma. Je to správny krok. V najbližších dňoch budú nasledovať ďalšie. Ekonomika stagnuje a prichádza kríza s oveľa ťažšími dopadmi na životnú úroveň obyvateľstva ako mala finančná kríza spred jedenástich rokov.

V návale práce a povinností Krízového štábu sa môže ľahko stať, že sa zabudne na tých, ktorí sú v dnešnej dobe najdôležitejší, ktorí dnes stoja v prvej línii boja s vírusom SARS-CoV-2, a ktorí sú pri svojej práci najviac ohrození chorobou COVID-19. Lekári, zdravotné sestry, ošetrovatelia, sanitári i záchranári. Jednoducho zdravotníci.

Postupne síce budú vybavení potrebnými ochrannými prostriedkami. To však problém ich nízkeho finančného ohodnotenia nijak nerieši.

Ľudia si uvedomujú, čo všetko pre nich robia a ako prejav vďačnosti im tlieskajú celé sídliská. Lepšie by však bolo, keby sa krízový štáb postaral aj o zvýšenie ich platov. Morálne ocenenie je jedná vec, avšak malo by byť spojené s ocenením finančným. Nemyslím teraz, že by sa to dalo vybaviť nejakou jednorazovou odmenou. Terajšie nasadenie a dôležitosť práce zdravotníkov je možné spravodlivo oceniť len zvýšením ich platov.

Krízový štáb by si to mal uvedomiť sám, pretože odborové organizácie lekárov, alebo sestier na tento citlivý fakt teraz poukazovať nebudú. Verejnosť to vníma tak, že v čase ohrozenia zdravia a prehlbujúceho sa nedostatku väčšiny obyvateľstva, sa nepatrí hovoriť o zvyšovaní platov, ktoré by sa malo týkať len jednej skupiny ľudí. Práve preto má konať krízový štáb. Teraz je najvyšší čas. Pretože každý mesiac bude krízový štáb riešiť ďalšie a ďalšie výdavky týkajúce sa buď záchrany upadajúcej ekonomiky, alebo pomoci ľuďom, ktorým sa životné podmienky budú neustále zhoršovať.

Krízový štáb by sa nad tým mal zamyslieť. Nároky na zdravotníkov sa budú stále zvyšovať. Ak tento faktor nezoberú do úvahy, môže celý system boja s nákazou skolabovať. Je všeobecne známe, že zdravotníctvo na Slovensku je poddimenzované personálne i finančne. Znamená to, že ľudí je málo a tí, čo ešte pracujú dostávajú slabý plat.

Personálne by to možno nebolo až také zlé, keby mnohí zdravotníci nepracovali za hranicami. Dôvod. Mizerné platy na Slovensku.

Ak sa táto citlivá vec bude zase odkladať ( krízový štáb má po ruke pádny argument : budeme sa tým zaoberať neskôr, keď bude vhodnejšia doba ) potom sa môže ľahko stať, že vyčerpané zdravotné sestry budú zostávať na PN-ke a bude veľmi ťažké ich nahradiť. .

Len pre doplnenie. Práca zdravotnej sestry je zodpovedná a často stresujúca. Počas služby sa dostáva do situácii, keď ide nielen o zdravie pacienta, ale niekedy aj o jeho život. Nočné služby a nadčasy sú samozrejmosťou. Nakoniec dostane na účet mzdu, ktorá je na úrovni platu úradníčky. Tá má síce tiež stredoškolské vzdelanie, ale pracuje v pokojnom prostredí na nejakom úrade štátnej správy. Pritom úradníčka nepozná nočné služby, ani nadčasy. Nikto by sa nemal čudovať, keď sa vyčerpaná zdravotná sestra hodí na maródku. O to skôr, keď sa ešte dozvie aký plat má jej kamarátka, ktorá odišla pracovať za hranice.

O platoch ošetrovateľov, sanitárov a pomocného personálu v nemocniciach škoda hovoriť. Sú na úrovni minimálnej mzdy. Viac to opisovať netreba.

Tesne pred voľbami vyrukoval jeden poslanec ( kedysi známy politik ) s návrhom ako sa dá riešiť problém nedostatku lekárov na Slovensku. Jednoducho každý medik podpíše so štátom dohodu, že po skončení školy ostane 5 rokov pracovať na Slovensku. Ak dohodu nedodrží bude musieť zaplatiť 55 tisíc eur. Mnohým ľuďom sa návrh páčil. Existuje však aj iné jednoduchšie aj keď finančne trochu náročnejšie riešenie. Stačí upraviť nástupný plat lekára na Slovensku tak, aby bol na rovnakej úrovni ako v Českej republike. Celý problém odchodu našich mladých lekárov by bol vyriešený.

Samozrejme, v tejto dobe boja s pandémiou nejaké presuny lekárov nehrozia. Lenže na budúci rok sa tento problém objaví znovu. Aj náreky vlády a ministerstva zdravotníctva typu, lekárov je málo a sú zväčša starí. Pritom mladí ( nevďační ) lekári odchádzajú do Čiech. Príčinu, prečo sa to deje, žiadna vláda doteraz neodhalila, resp ju radšej neprezradila.

Na záver dve tragické správy.

V nedeľu v Českej republike zomrela zdravotná sestra, ktorá sa počas výkonu svojho povolania nakazila koronavírusom. Je otázkou času kedy sa podobný prípad stane aj na Slovensku.

Dnes zomreli v Taliansku na koronavírus ďalší 3 lekári. Od vypuknutia pandémie je to spolu už 66 lekárov, ktorí zomreli pri výkone svojho povolania. Pevne verím, že tento talianský prípad sa na Slovensku nikdy nestane.

Nicholsonovú vraj lanári rádio Jerevan, alebo je to celé len zinscenované divadlo ?

14.02.2021

Po nedávnej tlačovke, ktorú zvolali Nicholsonová a Cigániková, čiže dve najznámejšie političky strany SaS, sa prvá z nich stala veľkou, aj keď len dočasnou, mediálnou hviezdou. Zistila, že kvôli ministerke Remišovej príšlo Slovensko v roku 2020 o 1 mld. eur z eurofondov. Keď sa ukázalo, že to nie je pravda, vytiahla taktiku upresňovania a zahmlievania. Ak o tie [...]

Je zbytočné prehovárať Kotlebu, Fica, či Pellegriniho, aby sa dali zaočkovať

23.01.2021

V týchto dňoch je v spoločnosti horúcou témou celoplošné testovanie, ktoré vláda označila novým anglickým názvom. Možno preto sa premiérovi jeho obľúbený proces podarilo presadiť. Nebolo to však ľahké. Zasadnutie vlády trvalo celých 5 dní. Ministri sa báli ísť s ním do konfliktu. Vedeli ako sa na TK vyjadril o názore niektorých vedcov z pandemickej komisie, ktorí [...]

Matovičova dovolenka by Slovensku veľmi prospela

04.12.2020

Jednoznačne. On by si dovolenku zaslúžil. Je nervózny, zlostný, urážlivý a veľmi vyčerpaný, akoby na konci so silami. Len ten veľký obdiv k sebe samému ho neopustil. Pritom úplne všetko musí riešiť sám. Dovolenková destinácia by nemusela byť veľmi vzdialená. Keďže jeho obľúbené Mongolsko je pomerne ďaleko, stačil by napr. Dubaj. Keď si tam môže vyraziť Sulík, [...]

Maďarsko koronavírus vakcína ruská očkovanie

ONLINE: Nespoliehajme sa len na vakcíny, varuje šéf WHO

02.03.2021 05:55

Po siedmich týždňoch poklesu celosvetovo opäť stúpol počet nakazených koronavírusom. WHO varuje, že spoliehať sa len na očkovanie nestačí.

Rusko Petrohrad

Väčšina Rusov si myslí, že koronavírus je biologická zbraň

01.03.2021 23:19

Prieskum tiež ukázal, že počet Rusov ochotných zaočkovať sa klesol z 38 percent v decembri na 30 percent.

Róbert Mudronček ZVJS

Po Ivanovi, ktorý odstúpil kvôli Lučanského smrti, povedie ZVJS Mudronček

01.03.2021 23:00

Doterajší riaditeľ väznice v Ilave Róbert Mudronček sa vracia na čelo ZVJS, kde pôsobil už za vlády Ivety Radičovej.

Filip Šuran

Novela o vysokých školách? Vznikla za zatvorenými dverami

01.03.2021 22:43

V utorok sa majú zástupcovia vysokých škôl a študentov stretnúť s ministrom školstva. Témou rozhovorov bude novela vysokoškolského zákona. Výhrady majú zástupcovia škôl aj študenti.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 199142x
Priemerná čítanosť článkov: 2691x

Autor blogu

Kategórie