Založ si blog

Matovič a krízový štáb : najvyšší čas riešiť aj odmeňovanie zdravotníkov

Krízový štáb vydal 7 opatrení, ktoré by mali pomôcť živnostníkom a tiež malým a stredným firmám a ich zamestnancom, ktorí kvôli pandémii sedia doma. Je to správny krok. V najbližších dňoch budú nasledovať ďalšie. Ekonomika stagnuje a prichádza kríza s oveľa ťažšími dopadmi na životnú úroveň obyvateľstva ako mala finančná kríza spred jedenástich rokov.

V návale práce a povinností Krízového štábu sa môže ľahko stať, že sa zabudne na tých, ktorí sú v dnešnej dobe najdôležitejší, ktorí dnes stoja v prvej línii boja s vírusom SARS-CoV-2, a ktorí sú pri svojej práci najviac ohrození chorobou COVID-19. Lekári, zdravotné sestry, ošetrovatelia, sanitári i záchranári. Jednoducho zdravotníci.

Postupne síce budú vybavení potrebnými ochrannými prostriedkami. To však problém ich nízkeho finančného ohodnotenia nijak nerieši.

Ľudia si uvedomujú, čo všetko pre nich robia a ako prejav vďačnosti im tlieskajú celé sídliská. Lepšie by však bolo, keby sa krízový štáb postaral aj o zvýšenie ich platov. Morálne ocenenie je jedná vec, avšak malo by byť spojené s ocenením finančným. Nemyslím teraz, že by sa to dalo vybaviť nejakou jednorazovou odmenou. Terajšie nasadenie a dôležitosť práce zdravotníkov je možné spravodlivo oceniť len zvýšením ich platov.

Krízový štáb by si to mal uvedomiť sám, pretože odborové organizácie lekárov, alebo sestier na tento citlivý fakt teraz poukazovať nebudú. Verejnosť to vníma tak, že v čase ohrozenia zdravia a prehlbujúceho sa nedostatku väčšiny obyvateľstva, sa nepatrí hovoriť o zvyšovaní platov, ktoré by sa malo týkať len jednej skupiny ľudí. Práve preto má konať krízový štáb. Teraz je najvyšší čas. Pretože každý mesiac bude krízový štáb riešiť ďalšie a ďalšie výdavky týkajúce sa buď záchrany upadajúcej ekonomiky, alebo pomoci ľuďom, ktorým sa životné podmienky budú neustále zhoršovať.

Krízový štáb by sa nad tým mal zamyslieť. Nároky na zdravotníkov sa budú stále zvyšovať. Ak tento faktor nezoberú do úvahy, môže celý system boja s nákazou skolabovať. Je všeobecne známe, že zdravotníctvo na Slovensku je poddimenzované personálne i finančne. Znamená to, že ľudí je málo a tí, čo ešte pracujú dostávajú slabý plat.

Personálne by to možno nebolo až také zlé, keby mnohí zdravotníci nepracovali za hranicami. Dôvod. Mizerné platy na Slovensku.

Ak sa táto citlivá vec bude zase odkladať ( krízový štáb má po ruke pádny argument : budeme sa tým zaoberať neskôr, keď bude vhodnejšia doba ) potom sa môže ľahko stať, že vyčerpané zdravotné sestry budú zostávať na PN-ke a bude veľmi ťažké ich nahradiť. .

Len pre doplnenie. Práca zdravotnej sestry je zodpovedná a často stresujúca. Počas služby sa dostáva do situácii, keď ide nielen o zdravie pacienta, ale niekedy aj o jeho život. Nočné služby a nadčasy sú samozrejmosťou. Nakoniec dostane na účet mzdu, ktorá je na úrovni platu úradníčky. Tá má síce tiež stredoškolské vzdelanie, ale pracuje v pokojnom prostredí na nejakom úrade štátnej správy. Pritom úradníčka nepozná nočné služby, ani nadčasy. Nikto by sa nemal čudovať, keď sa vyčerpaná zdravotná sestra hodí na maródku. O to skôr, keď sa ešte dozvie aký plat má jej kamarátka, ktorá odišla pracovať za hranice.

O platoch ošetrovateľov, sanitárov a pomocného personálu v nemocniciach škoda hovoriť. Sú na úrovni minimálnej mzdy. Viac to opisovať netreba.

Tesne pred voľbami vyrukoval jeden poslanec ( kedysi známy politik ) s návrhom ako sa dá riešiť problém nedostatku lekárov na Slovensku. Jednoducho každý medik podpíše so štátom dohodu, že po skončení školy ostane 5 rokov pracovať na Slovensku. Ak dohodu nedodrží bude musieť zaplatiť 55 tisíc eur. Mnohým ľuďom sa návrh páčil. Existuje však aj iné jednoduchšie aj keď finančne trochu náročnejšie riešenie. Stačí upraviť nástupný plat lekára na Slovensku tak, aby bol na rovnakej úrovni ako v Českej republike. Celý problém odchodu našich mladých lekárov by bol vyriešený.

Samozrejme, v tejto dobe boja s pandémiou nejaké presuny lekárov nehrozia. Lenže na budúci rok sa tento problém objaví znovu. Aj náreky vlády a ministerstva zdravotníctva typu, lekárov je málo a sú zväčša starí. Pritom mladí ( nevďační ) lekári odchádzajú do Čiech. Príčinu, prečo sa to deje, žiadna vláda doteraz neodhalila, resp ju radšej neprezradila.

Na záver dve tragické správy.

V nedeľu v Českej republike zomrela zdravotná sestra, ktorá sa počas výkonu svojho povolania nakazila koronavírusom. Je otázkou času kedy sa podobný prípad stane aj na Slovensku.

Dnes zomreli v Taliansku na koronavírus ďalší 3 lekári. Od vypuknutia pandémie je to spolu už 66 lekárov, ktorí zomreli pri výkone svojho povolania. Pevne verím, že tento talianský prípad sa na Slovensku nikdy nestane.

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Doposiaľ prisľúbené počty tankov zrejme nebudú mať taký význam, aby mohli rozhodnúť vojnu v prospech Ukrajiny.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.