Až 11 poslancov terajšej mimoparlamentnej strany Hlas SD sa najprv nechali zvoliť do parlamentu ako kandidáti strany SMER SD. Obrazne povedané hneď ako získali poslanecké miesta otvorili sa im oči a stali sa členmi novovytvorenej menej červenej strany. Dobre premyslená taktika. Totiž, ak by svoju stranu založili ešte pred PV 2020 tak by sa do parlamentu vôbec nemuseli dostať.
Podobne postupovali aj terajší poslanci strany Hnutie republika. Tí sa do parlamentu dostali natlačení vo výťahu označenom Kotlebovci – ĽSNS. Tiež sa im až po voľbách rozjasnilo a opustili rodnú stranu, aby mohli pôsobiť v novej menej hnedej strane.
Spoločným znakom poslancov obidvoch nových strán je skutočnosť, že sa dištancovali od svojich materských strán a to napriek tomu, že v nich roky aktívne pôsobili, často na najvyšších pozíciách ( Pellegríni, Tomáš, Uhrík, Mazurek ).
Na kandidačnej listine ĽSNS sa dostali do parlamentu aj Tomáš Taraba, ktorý je dnes šéfom strany Život – národná strana a tiež Filip a Štefan Kuffovci, ktorí sú tiež členmi Tarabovej strany. ( Do PV 2023 idú všetci traja na kandidátke SNS )
Takéto prebehlíctvo sa netýka len poslancov strán Hlas SD, Hnutie republika, či strany Život – národná strana. V priebehu 3,5 ročného obdobia si v parlamente cestu opustenia svojej materskej strany zvolilo viacero poslancov. Tých možno rozdeliť do dvoch skupín.
1. Prebehlíci – prebehli do inej strany, alebo si založili novú mimoparlamentnú stranu ( z tých známejších napr. Kolíková zo Za ľudí do SaS, Krúpa z OĽANO do SaS, Valášek z OĽANO do PS, Heger, Budaj, Naď z OĽANO do Demokrati, Šeliga zo Za Ľudí do Demokrati atď, atď. )
2. Odídenci – opustili materskú stranu a začali fungovať ako nezávislí poslanci. Pritom pozícia tzv. nezávislého poslanca je veľmi výhodná, nakoľko pri hlasovaní môže byť jeho hlas veľmi cenný. Za správne hlasovanie v prospech koalície, či opozície môže byť takýto nezávislý poslanec aj nejako odmenený ( finančne, alebo len verbálne). Nezávislí poslanci však majú záujem hlavne o finančnú formu odmeny.
Dá sa proti prezliekaniu straníckych tričiek niečo urobiť? Nuž, žiadny zákon to nezakazuje. Nič podobné ani poslanci sami neschvália. Prečo by si kapre mali vypustiť vlastný rybník? Lenže pri prezliekaní tričiek poslancov je najviac poškodená ich materská politická strana. Tá totiž stratí v parlamente svoju voľbami dosiahnutú pozíciu.
V minulosti sa prípady opustenia strany a následne dobrovoľného odchodu z parlamentu už vyskytli. Boli však ojedinelé.
Čiste teoreticky. Čo ak by sa po PV 2023 sformovala z poslancov zo strany SMER nejaká skupina združená okolo silne proruského poslanca Blahu, ktorí by svojmu predsedovi oznámili, že opúšťajú stranu SMER a zakladajú novú modernú ultraľavicovú stranu Tovarišči. Určite by zostali nemilo prekvapení nielen poslanci strany SMER, ale aj všetci obyvatelia Slovenska.
Preto by ešte pred voľbami mala každá politická strana so svojimi členmi na volebnej kandidátke, podpísať dohodu, príp. mať ich čestné prehlásenie, o tom, že v prípade, ak sa člen strany dostane do parlamentu a následne ( už ako poslanec ) sa rozhodne stranu opustiť, sa zároveň zaväzuje, že sa vzdá svojho poslaneckého mandátu. Politická strana na jeho poslanecké miesto potom nominuje náhradníka.
Aké jednoduché.
Okrem toho sú tam aj VYHODENCI, tri kusy z... ...
Niečo podobné už prakticky urobil Mečiar... ...
Jednoduché by to bolo, ale pre mnohých veľmi... ...
Celá debata | RSS tejto debaty