Oficiálne organizátori EURA 2016 žiadnu hrozbu teroristického útoku nedostali. Napriek tomu nevylúčili, že za určitých okolnosti by sa niektoré zápasy mohli odohrať bez divákov. Do akej miery je takáto hrozba reálna ? Aj keď šéf Europolu tvrdí, že vzhľadom na masívne bezpečnostné opatrenia je miera rizika nízka, všetci vieme, že k teroristickému útoku vo Francúzku dôjsť môže. Napriek tomu, že o bezpečnosť bude dbať až 90 tísíc vojakov a policajtov a 3 500 ochrankárov na štadiónoch, teroristický útok sa nedá vylúčiť. Francúzko si dobre uvedomuje, že EURO 2016 môže byť hodnotené ako úžasné športové podujatie, ale aj ako prepadák, kde usporiadatelia nedokázali návštevníkom zaručiť bezpečnosť. Pritom na futbalové zápasy má pricestovať až 2,5 mil. fanúšikov. Je fakt, že v doterajšej histórii futbalu, organizátori nikdy nevenovali bezpečnosti viac pozornosti, pričom investované finančné prostriedky týkajúce sa len bezpečnosti sa oproti pôvodnému rozpočtu zdvojnásobili a dosiahnú až 24 mil. EUR.
Horšie je, že šéf OSN pre politické záležitosti vyhlásil, že Islamský štát v týchto dňoch utrpel čiastkové vojenské porážky v Iraku aj v Sýrii. Z toho dôvodu existuje zvýšené riziko, že bojovníci IS sa budú pokúšať podniknúť útoky na medzinárodné ciele.
Po takomto vyhlásení si môžme priznať. Aký mäkký cieľ ( t.j. teroristický útok na civilné obyvateľstvo ) je v súčasnosti zaujímavejší ako EURO 2016 ?
Pri všetkých obavách je potrebné položiť si otázku. Ako vníma teroristické útoky početná skoro 6 miliónova moslimská komunita žijúca vo Francúzku ? Predstava, že všetci moslimovia takéto útoky schvaľujú je nesprávna. Veľmi dobre si uvedomujú, že atentáty poškodzujú ich komunitu viac ako ostatné zložky obyvateľstva. Po každom islamistickom útoku sa život moslimov vo Francúzku viditeľne zhoršil. Na verejných priestranstvách sa stali terčom verbálnych útokov. V hromadnej doprave, alebo v nákupných centrách sa stretávali s prejavmi antipatií, nevôle aj skrytej nenávisti. Narušili sa priateľstvá a často aj dovtedy dobre fungujúce kontakty medzi moslimskou komunitou a väčšinovým obyvateľstvom. Samozrejme, že medzi moslimami sa stále vyskytuje menší počet mladých naivných obdivovateľov atentátnikov, ktorí ich útoky na civilné obyvateľstvo pokladajú za hrdinské činy.
Atentát môže byť výsledkom dlhodobej prípravy viacčlennej bojovej skupiny. V tomto prípade existuje šanca ju počas príprav odhaliť. Môžu ho však spáchať aj jednotlivci prezývaní osamelí vlci. Týchto tvoria buď tzv spáči, ktorí si viacročným pokojným životom už v svojom okolí získali dôveru, pričom stále čakajú na rozkaz z centra teroristickej organizácie, alebo sú to izolovaní fanatici, ktorí si sami vsugerovali, že atentátom bojujú proti nevercom za víťazstvo islamu. Pritom sú presvedčení, že na ich hrdinský čin moslimská komunita nikdy nezabudne. Je zrejme, že práve týchto osamelých vlkov je veľmi ťažko odhaliť.
Aké opatrenie by ešte mohlo zvýšiť bezpečnosť na šampionáte ?
Napr. výzva uznávanej islamskej autority adresovaná najmä potencionálnym atentátnikom. Touto autoritou by mohol byť imám káhirskej mešity Al – Azhar Ahmed al-Tayyeb, ktorý je považovaný za najvyššiu autoritu sunitského islamu. Tento významný predstaviteľ islamu veľmi ostro odsúdil novembrové teroristické útoky islamistov v Paríží aj tie, ku ktorým došlo tohto roku v Bruseli.. Označil ich za násilné a nenávistné zločiny, ktoré znesväcujú tolerantné učenie islamu. Ďalej prehlásil, že „nastal čas, aby sa svet zjednotil a postavil sa tomuto monštru. Ak sa medzinárodné spoločenstvo nespojí a nebude čeliť tejto epidémii spoločne, (títo) zvrhlí zločinci neprestanú páchať svoje ohavné zločiny na nevinných ľuďoch”.
Tento, v islamskom svete rešpektovaný imám, by vo svojom vyhlásení mohol apelovať na potencionálnych útočníkov a vyzvať ich, aby od svojich vražedných plánov upustili, pretože poškodzujú život všetkých príslušníkov moslimskej komunity v celej Európe a ich plánované skutky odporujú aj zásadám islamu. Výzva by mohla spôsobiť to, že atentátnik pôvodne presvedčený, že koná v prospech islamu, by si svoj čin rozmyslel.
Vysoký islamský duchovný však sám od seba takúto výzvu s nesporným preventívnym účinkom neprednesie. Na druhej strane, ak by mu to navrhol vysoký štátny predstaviteľ Francúzka ( napr. aj samotný prezident Holland ) bolo by pre neho veľmi ťažké takýto návrh odmietnuť. Imám totiž sám vyzýval na medzinárodnú spoluprácu v boji proti terorizmu.
Celá debata | RSS tejto debaty