Na cestách ich je stále viac. Upozorňujú na seba bezohľadnou jazdou, pri ktorej nerešpektujú žiadne pravidlá. Sú namyslení a vystatovační. Chovajú sa arogantne a okoliu dávajú najavo svoje pohŕdanie. Obmedzenosť z nich priam sála. O svojom vyžarovaní netušia. V súkromí trpia silným komplexom menejcennosti. Práve ten sa snažia maskovať drzým a suverénnym vystupovaním. Vlastnia, ale niekedy majú len požičané, veľké a drahé autá. Radi vysoko prekračujú povolenú rýchlosť. Aj o viac ako 50 km/h. Tým, že porušujú dopravné predpisy často sú účastníkmi dopravných nehôd.
Cestní piráti tvoria veľmi nebezpečnú skupinu vodičov. Svedčí o tom správa policajnej hovorkyne z Trenčína Eleny Antalovej, ktorá informovala média, že diaľniční policajti v priebehu jedného dňa namerali štyroch vodičov, ktorí prekročili maximálnu povolenú rýchlosť o viac ako 70 km/h a jazdili rýchlosťou cez 200 km/h. Všetci previnilci dostali maximálnu možnú blokovú pokutu 800 EUR. Policajná hovorkyňa tiež zdôraznila, že neprimeraná rýchlosť jazdy je veľmi častou príčinou dopravných nehôd a že títo vodiči rýchlou jazdou ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
Hovorkyňa neuvádza akým spôsobom boli vozidla zastavené. Či okamžite reagovali na pokyn polície na zastavenie, či nemohlo niektoré z nich byť považované za unikajúce. Našťastie, nespomína sa žiadna streľba. Pri tej príležitosti treba spomenúť, že aj policajný prezident Tibor Gašpar vyhlásil, že policajti už MOŽNO nebudú pri prenasledovaní strieľať na unikajúce autá.
„Uvažujeme, že keď si policajti nebudú 100-percentne istí, že vo vozidle nie je ešte niekto iný, budeme presadzovať podstatne dlhšie trvajúce prenasledovanie,“ citovala ho agentúra TASR. Spomenul aj, že nevinných budú vystavovať riziku čo najmenej. Je to obrat u šéfa polície, ktorý po nedávnej tragickej policajnej naháňačke najprv obhajoval zastavovanie áut streľbou.
Takúto zmenu postoja zo strany vrchného veliteľa polície treba len uvítať.
Naspäť k cestným pirátom.
Je pokuta 800 EUR pri takom závažnom porušení dopravných predpisov primeraná ? Vôbec nie. Tieto pokuty totiž cestní piráti platia okamžite na mieste. Počítajú s nimi. Veľmi ich to netrápi. Už na druhý deň si pretekársku jazdu môžu zopakovať. Oveľa účinnejší trest by bolo odobratie vodičského preukazu napr. na 3 alebo 6 mesiacov. Títo superšoféri, ktorí sa so svojimi rýchlostnými rekordmi radi pochvália v baroch, alebo na sociálnych sieťach, si totiž ani nevedia predstaviť ako by fungovali bez svojho auta. Cestovanie bežnými dopravnými prostriedkami ako sú MHD, vlak, alebo autobus, si skoro ani nevedia predstaviť. Ostáva len dostať sa k nejakému osobnému šoférovi, čo však tiež nie je jednoduché. Skrátka, odobratie vodičského preukazu spôsobí tejto skupine ľudí narušenie ich životného štýlu. Jedným slovom ťažký diskomfort. Práve tento trest by sa mal voči cestným pirátom uplatňovať. V dopravných predpisoch, v ktorých sa od minulého roku upravovala výška pokút, však sankcia, ako odobratie vodičského preukazu za neúmerne prekročenie rýchlosti, nie je. Čo s tým ? Nuž, stálo by za to, aktualizovať ich.
Ako to je v Rakúsku ? Majú aj trojprúdové diaľnice a určite lepšie podmienky aj na rýchlu jazdu, avšak sankcie za vysoké prekročenie rýchlosti nie sú obmedzené len finančnými pokutami.
- za prekročenie rýchlosti na diaľnici v Rakúsku o viac ako 50 km/h je pokuta od 150 do 2 180 eur a odobratie vodičského preukazu na lehotu do 6 mesiacov, pri prekročení o viac ako 100 km/h príde vodič o preukaz najmenej na 6 mesiacov.
Záver. Čím viac cestných pirátov bude vylúčených z cestnej premávky, tým budú naše cesty bezpečnejšie.
Celá debata | RSS tejto debaty