Založ si blog

Tri medaily pre najaktívnejšieho poslanca v slovenskom parlamente

Špeciálna komisia pátrala medzi poslancami v parlamente s cieľom nájsť toho najaktívnejšieho. Podmienkou na udelenie medaily bolo ukončené stredoškolské vzdelanie a vyššia vojenská hodnosť. Víťazom sa stal predseda parlamentu, ktorému boli udelené až tri medaily.

Prvá: Za dosiahnutie rekordného jednotného hlasovania všetkých poslancov v parlamente.

Spôsobil to Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Najprv ho samotný predseda navrhol a podrobne zdôvodnil potrebu jeho schválenia. Keď ho v decembri 2018 odsúhlasila potrebná väčšina ( 78 poslancov ), zákon vstúpil do platnosti od začiatku tohto roku. Keďže začiatkom apríla ( 2.4.2019 ) Európska komisia doporučila, aby účinnosť zákona bola pozastavená, urazený predseda sa rozhodol podať návrh, aby bol celý zákon zrušený. Doporučil, aby sa tak stalo v skrátenom legislatívnom konaní. Práve pri hlasovaní o zrušení tohto zákona ( už 4.4.2019 ) sa dosiahla oná až dojemná jednota hlasovania poslancov. Všetci prítomní ( koaliční i opoziční ) hlasovali ZA ( spolu až 141 ). Nikto nebol proti, nikto sa nezdržal.

Druhá: Za odhalenie nevydareného hokejového loga, ktoré by mohlo byť v zápasoch na MS vnímané ako nový štátny znak.

Predseda si náhodou všimol, že hokejová reprezentácia nosí na prsiach akýsi znetvorený štátny znak a okamžite konal. Nechal sa informovať u ministerky školstva, ale aj u štátneho tajomníka pre šport t.j. u dôveryhodných ľudí z jeho vlastnej strany. Tí sa najprv veľmi čudovali, že si nové hokejové logo všimol až teraz, pretože bolo s veľkou pompou ukázané verejnosti ešte v septembri 2018 a odvtedy ho nosia reprezentanti na dresoch. Vtedy sa na mnohých prezentačných akciách, ktoré vysielali viaceré televízne kanály,  zúčastnili funkcionári SZĽH, modelky i niekoľko bývalých veľmi známych hokejistov. Predseda si uvedomil, že mu tieto prezentačné akcie ušli, nakoľko v tom čase bol prednášať v Rusku ( v Dume, alebo možno aj niekde inde ). Nakoniec mu jeho Ľudia z MŠVVaŠ vysvetlili, že celú vinu nesú funkcionári SZĽH, ktorí tento znak dali vytvoriť a nazývajú ho hokejové logo. Autorovi loga údajne niekto vo vinárni pošepol, že sa jeho výtvor má podobať na štátny znak. Preto to dopadlo tak zle. Predsedovi už došlo, že v súčasnosti, keď hokejové MS začínajú už o necelý mesiac, má len dve možnosti. Buď nechať reprezentáciu hrať s nevydareným logom, alebo ich prinútiť, aby sa vrátili k štátnemu znaku,  Pravda je, že štátny znak na prsiach nosia už len niektoré bývalé socialistické krajiny. Tohto roku už aj Českí hokejoví reprezentanti budú mať na dresoch hokejové logo ( hlava leva s korunou ). Ostatné krajiny ( Kanada, USA, Švédsko, Fínsko, Francúzsko ) nosia na prsiach viac rokov hokejové logo, ktoré obsahuje ich štátny symbol ( nie štátny znak ), ale aj symbol hokeja ( napr. Kanada – javorový list so siluetou hokejistu, Francúzsko – kohút s hokejkou ). Vo všetkých prípadoch sa však hokejové logo výrazne líši od štátneho znaku. Najviac zbabraným hokejovým logom, ktoré je veľmi podobné štátnemu znaku sa môže popýšiť, žiaľ, len Slovensko.

Dilemu, či budú reprezentanti na MS nosiť na prsiach nevydarené hokejové logo, alebo štátny znak, teraz urýchlene rieši predseda aj celá SNS. Treba dúfať, že nové hokejové logo, síce až niekedy po MS, už bude navrhovať odborník, a že jeho návrh nebude posudzovať nejaký spolok nepochopených umelcov, ale odborná komisia.

Tretia: Za zviditeľnenie slovenského parlamentu vo svete.

Zviditeľniť slovenský parlament vo svete predseda pôvodne ani nechcel. Dokázal to vďaka už spomenutému návrhu na novelizáciu zákona o štátnom znaku a štátnych symboloch.

Predseda sa totiž rozhodol, že Novela zákona o štátnom znaku a štátnych symboloch bude riešiť aj štátnu hymnu. Nie slovenskú, ale cudziu. Dosť možné, že mu to pošepol, podobne ako tomu tvorcovi nevydareného loga, nejaký zlomyselný vtipálek. Jednoducho, do novelizácie zákona bol zakomponovaný i paragraf vysvetľujúci kedy sa cudzia hymna môže hrať a spievať ( iba, keď je prítomná oficiálna delegácia ). Pri tvorbe tohto paragrafu sa autor veľmi zapotil, lebo riešil aj pokuty za spievanie hymny. Pokuty mali byť vyrúbené pri zborovom speve ( až do 10 000 eur ). Výška pokuty, keď spieva hymnu jednotlivec, tam uvedená nie je. Samotný hymnický paragraf bol namierený proti futbalovým fanúšikom v Dunajskej Strede, ktorí si často vyspevovali maďarskú hymnu pred zápasom svojho klubu. Pritom tam nebola žiadna oficiálna delegácia a dokonca nemali ani súhlas od SNS. Napriek tomuto paragrafu bola novela zákona odsúhlasená ( za jej prijatie hlasovali aj poslanci strany Most – Híd, pretože ju vôbec nečítali ) a predložená prezidentovi na schválenie. Novela, aj keď ešte neplatná, vyvolala veľký odpor najmä na juhu Slovenska a v Maďarsku. Vtedy si obaja vodcovia koaličných strán uvedomili, že prestrelili. Prvý pri navrhovaní, druhý vzhľadom na súhlasne stanovisko poslancov jeho strany. ( Tento akt t.j. odsúhlasenie zákazu spievať maďarskú hymnu, mal veľmi zlú odozvu u maďarských prívržencov strany Most – Híd a môže sa negatívne odraziť v budúcoročných voľbách ).

Následne obidvaja rozvážni predsedovia veľmi úctivo poprosili prezidenta, aby im tento zákon vetoval a vrátil ho naspäť do parlamentu na prepracovanie. Nezvyčajný postup slovenského parlamentu si všimli aj v zahraničí. Dosť sarkastický to komentoval napr. The Washington Post, euronews.com, ale aj ďalšie média v Európe.

Tak sa vďaka svojmu šéfovi slovenský parlament na chvíľu blysol vo viacerých svetových médiach.

Predseda po prevzatí všetkých troch medailí prehlásil, že ďalšie už nepotrebuje, a že v budúcnosti sa v parlamente bude venovať takým veciam, ktoré majú aspoň nejaký zmysel.

 

ÁNO, treba zvýšiť detské prídavky a pridať dôchodcom, ale nie takto

17.02.2020

Vláda narýchlo schválila predvolebný návrh strany SMER na dvojnásobné zvýšenie detských prídavkov a 13. dôchodok. Popritom aj návrh SNS na zrušenie diaľničných známok pre vozidlá nad viac »

Sen premiéra Pelegriniho o tom, ako sa stane ešte raz premiérom

12.02.2020

Voľby sú pred dverami a otázka zostavovateľa novej vlády nie je ani zďaleka zodpovedaná. Súčasný premiér Pelegrini prekvapujúco vyhlásil, že ak SMER voľby vyhrá on je pripravený opäť viac »

Gentleman Danko a jeho smutný koniec v politike

25.01.2020

Na poslednej schôdzi parlamentu sa jeho šéf chcel ešte raz poriadne blysnúť. Povedal si, že bude vystupovať ako gentleman, ale zároveň upozorní poslancov na svoje zásluhy. Všetci by si mali viac »

rakety noc izrael nálet

Izrael udrel proti Islamskému džihádu v Sýrii a v Pásme Gazy

24.02.2020 21:36

Palestínski radikáli dnes v reakcii na nočné údery odpálili niekoľko rakiet z Pásma Gazy na územie Izraela.

Patriot USA RUMUNSKO

Srbsko kúpilo od Ruska moderný protilietadlový systém Pancir-S1

24.02.2020 19:47

Môže to mať za následok uvalenie amerických sankcií na Belehrad

igor matovič

Matovič: Chcem byť premiérom

24.02.2020 19:43

Igor Matovič v štylizovanom rozhovore so svojou dcérkou Klárkou zverejnil na sociálnej sieti svoje najvyššie ambície - stať sa premiérom.

spravodlivosť, váhy, kniha, kladivko

Situácia na Okresnom súde Bratislava I kritická. Môže za to Kočnerova Threema

24.02.2020 18:25

Okresný súd prišiel o niekoľkých sudcov.