Založ si blog

Mladí Slováci vedia o SNP dosť málo, ale nie je to ich vina

Vedomosti mladých z našej nedávnej histórie sú veľmi biedne. O SNP vedia dosť málo. Viniť ich zato by však nebolo fér. Je to dôsledok nášho vzdelávacieho systému. Kto teda môže za to, že mladí často vedia o SNP len dátum kedy vypuklo ? Dokonca si väčšina z nich myslí, že vyhrali partizáni. Aspoň sa tak vyjadrili v prieskume, ktorý vykonal Muzeum SNP v júni tohto roku na vzorke 1000 účastníkov vo veku 15 – 20 rokov. Je to dosť smutné, vzhľadom k tomu, čo SNP znamenalo v novodobých dejinách Slovenska.

Vinníkmi sú politici, ktorí spôsobili, že naše školstvo sa dostalo až na dnešnú ozaj nízku úroveň. Platy učiteľov sú dlhodobo najslabšie zo všetkých profesii, ktoré vyžadujú vysokoškolskú kvalifikáciu. Spoločenské postavenie učiteľa sa prepadlo na spodné priečky spoločenského rebríčka. Napriek tomu sa každá vláda za posledných 30 rokov neustále čuduje, že je učiteľov tak málo a skutočne dobrých a zanietených pedagógov ešte menej. Pritom o spoločensky a finančne zaznávané povolanie nie je už dávno záujem. Dokonca aj absolventi pedagogického štúdia si hľadajú uplatnenie inde. Len preč od tých podceňovaných a slabo platených učiteľov. Rezort školstva bol od prevratu vždy na okraji záujmu každej ponovembrovej vlády. Väčšiu pozornosť mu politici venovali, len keď sa v rámci neho rozdeľovali eurofondy.

Nízka vedomostná úroveň žiakov základných škôl niektorých učiteľov mrzí ( aspoň dúfam ). Tí sa bránia, že v rámci učebných osnov nemajú priestor oboznámiť žiakov s nedávnou históriou. V podstate na to majú vyčlenený len polrok v  9. ročníku. Povedzme si úprimne, ktorí žiaci majú záujem učiť sa dejepis, v čase keď sa už musia pripravovať na prijímacie pohovory na stredné školy. Osnovy sú však také a treba ich dodržiavať. Pritom dejepis sa začínajú učiť už v piatej triede. Lenže kým sa žiaci prepracujú od staroveku cez ranný stredovek až do 20. storočia už sú v deviatej triede a majú na krku príjimačky. Ešte k počtu hodín dejepisu u nás. Na ZŠ je len jedna hodina týždenne. Všetky okolité štáty majú dvojnásobok. To platilo až do minulého roka. Potom ministerstvo urobilo nápravu. Deviatakom zvýšilo týždenný počet hodín dejepisu z jednej hodiny hneď na tri. Ostatným ročníkom t. j. 5.až 8. ostala len tá jedna. Bola to urýchlená reakcia na kritiku, že mladí podporujú extrémizmus, lebo nepoznajú históriu. Naozajstné systémove opatrenie. Viac sa ministerstvo mohlo zamerať na prepracovanie osnov. Nielen na základných, ale aj na stredných školách ( aj tých odborných ), aby sa všetci stredoškoláci, ale aj učni, dostali aspoň k základným informáciám o histórii 20. storočia, o SNP a o dejinách Československa. Žiaľ, k týmto informáciám sa sa mladí študenti ( ak nie sú gymnazisti ) dostanú len okrajovo. Aj preto je pre nich nedávna história taká zahmlená.

Celý rezort školstva sa akoby spoliehal na to, že všetky historické udalosti majú deťom vysvetliť ich rodičia príp. starí rodičia. Ak sa  títo príbuzní k tomu nemajú, potom sa k veci vyjadria starší kamaráti. Ešte tu sú samozrejme noviny, časopisy, rozhlas a TV, ale tieto média už u mladých veľmi neletia a sledujú ich len sporadicky. Nakoniec sa dá využiť aj obľúbený vševed internet. Veď vygugliť je možné  všetko. Pravda, najprv musí byť záujem niečo z histórie si vyhľadať.

Čo by možno pomohlo ?

Namiesto memorovania textu z učebnice by mali študenti na hodine dejepisu spoločne sledovať dokumentárne video pravdivo zobrazujúce určitú významnú historickú udalosť. Nasledoval by komentár učiteľa a diskusia o danej téme. Takto koncipovaná učebná hodina má dve výhody. Študentov nenudí a pritom si o zobrazenej a prediskutovanej historickej udalosti veľa zapamätajú.

Mám to z vlastnej skúsenosti. Ako chlapec som v škole videl dokumentárne filmy o Waršavskom povstaní a Blokáde Leningradu. Tie hrozné výjavy si pamätám dodnes.

Prečo takéto jednoduché učebné pomôcky ( školské dokumentárne videa ) neexistujú ? Pritom pod Ministerstvo školstva patrí viac ako desať inštitúcii, ktorých úlohou je podporovať vzdelávací systém. Ak by jedna z nich dostala takúto úlohu, mohlo by sa jej to podariť v krátkom čase.

 

Závany Ficovho zápachu sa šíria po Slovensku

20.05.2023

Blog je inšpirovaný článkom medvedara – Závany Čaputovej nového odoru sa už šíria po Slovensku. Tiež je reakciou na jeho, akože ironický, blog zo 14. mája s názvom – Čaputová, jej správanie sa k mužom a prečo denne napáda Fica. Urazený ruský trol a obdivovateľ Fica sa snažil parodovať môj blog z 13. mája s názvom – Fico, jeho správanie sa k ženám [...]

Fico, jeho správanie k ženám a prečo denne napáda prezidentku

14.05.2023

Správa sa povýšenecky, ženy podceňuje a dáva im to najavo. Žiaľ, takéto hulvátske správanie, ktorým sa predvádzajú aj muži na vysokých funkciách, je na Slovensku dosť bežné. Nielen na vidieku. Aj v mestách. Silný patriarchát, spôsobil, že u mnohých mužov sa zakorenila predstava, akoby slušné správanie k ženám bol prejav slabosti. Dosť tomu napomáhajú takí [...]

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

lekáreň, liek, lieky

ŠÚKL: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za viac ako 4 milióny eur

02.06.2023 13:20

Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Pakistan

V Pakistane uniesli známeho ľudskoprávneho aktivistu Násira

02.06.2023 13:04

Aktivistu s manželkou zastavila počas jazdy autom biela dodávka a sedan, z ktorých malo vybehnúť najmenej 15 ozbrojených mužov.

ódor

Ódor zrejme Remišovú s PVV nepresvedčil. Premiéra vyzvala na výmenu šéfa SIS

02.06.2023 12:28

S novým premiérom sa stretla už aj Veronika Remišová, ktorá ho vyzvala na výmenu vo vedení Slovenskej informačnej služby.

Blinken

Vojna bude trvať roky, intenzita sa oslabí, mieni americký minister

02.06.2023 12:19

Antony Blinken označil za "strategický neúspech" pre Moskvu vojnu, ktorú Putin rozpútal na Ukrajine.