Založ si blog

Plošné testovanie trochu inak a tiež prečo zdravotníkom za 1. vlnu doteraz nezaplatili

Na včerajšej tlačovke premiér sľúbil zdravotníkom, že za dva nasledujúce víkendové dni odpracované na plošnom testovaní dostanú odmenu až 700 eur. Aj to, že im bude vyplatená už v decembri roku 2020. Po skúsenosti s odmenami za 1. vlnu koronavírusu by tento sľub zdravotníci nemali brať až tak vážne.

Sú dva dôvody nedostatku zdravotníkov, ktorí sú ochotní pomôcť pri plošnom testovaní.

Tým prvým je absolutny nedostatok zdravotnického personálu v našom finančne podvýživenom a zanedbanom zdravotníctve. Veľký počet zdravotníkov, ktorí u nás vyštudovali, príp. získali aj prax, teraz pracuje v zahraničí. Dôvod je jednoznačný. Oveľa lepšie finančné podmienky. Za žalostný stav nášho zdravotníctva však nemôže táto vláda. Je to dôsledok 12 ročnej vlády SMERu, u ktorej bol rozvoj zdravotníctva vždy na okraji záujmu ( možno s výnimkou, keď sa do nemocníc kupovali predražené zdravotnícke prístroje ).

Druhým dôvodom je skutočnosť, že zdravotníci, ktorí sa zúčastnili na likvidácii 1. vlny koronavírusu ešte v  apríli tohto roku, nedostali doteraz zaplatené za svoju odvedenú prácu a riskovanie zdravia. Napriek tomu, že im to terajšia vláda sľubovala. Nemožno sa im preto čudovať, že sa im do ďalšej podobne riskantnej akcie veľmi nechce.

Dobrá správa pre nich je, že 28.10.2020 ( prečo tak neskoro ? ) im vláda schválila odmeny za 1. vlnu t. j.  nejaké peniaze im predsa len vyplatené budú ( žiaľ, termín kedy zverejnený nebol ).

Dostatok zdravotníckeho personálu má pre úspešnosť  plošného testovania, t. j. výnimočne náročnej logistickej operácie, kľúčový význam. Včera sa minister obrany vyjadril, že z hľadiska jej zabezpečenia na každý deň chýba až 3 tisíc osôb zdravotníckeho personálu. Nuž, k tomu výsledku sa mohol dopracovať aj skôr. Bez zdravotníkov nebude možné niektoré odberné miesta vôbec otvoriť a bude tak ohrozený úspech celého plošného testovania. Ľudia budú kritizovať organizáciu akcie s argumentáciou. Boli sme tam, ale nemal nás kto otestovať.

S kapacitami, ktoré sú k dispozícii by sa plošne testovanie malo uskutočniť nie na celom území SR, ale v dvoch samostatných regiónoch ( napr. západný región = 4 kraje, východný región = 4 kraje ) a to v rôznych termínoch. Jeden víkend by sa testovalo v západnom, druhý vo východnom, pričom potrebný počet zdravotníckeho personálu by sa presunul z jedného regiónu do druhého. Samozrejme celé testovanie v každom regióne by sa odohralo len raz.

Terajšie dvojkolové plošné testovanie na celom území SR je zbytočne veľká, finančne veľmi nákladná a ťažko zvládnuteľná akcia. Aj účasť bude oveľa menšia. Zdôvodnenie druhého kola je problém. Finančná náročnosť rovnaká ako u prvého kola, efekt ( odhalenie infikovaných ) oveľa nižší.

Presvedčiť ľudí, aby sa prišli dať otestovať – áno, dá sa to. Záujem ľudí o testovanie v tomto týždni je veľký ( aj výsledky z Oravy a Bardejova boli nad očakávanie ).

Presvedčiť ľudí, aby sa prišli dať otestovať druhýkrát po týždni – bude problém. Dôvod : Ak má niekto negatívny certifikát, načo si má chodiť pre ďalší. Na test v druhom kole pôjde len, keď bude mať podozrenie, že sa u neho začali prejavovať príznaky choroby. Ináč nie. Preto bude účasť nižšia ako v 1. kole. Nových záujemcov o testovanie bude málo. Tí, ktorí z rôznych dôvodov ( nedôveryhodné výsledky, inštalácia čípov, odber DNA a pod ) vynechali prvé kolo testovania, určite vynechajú aj to druhé.

Logiku má ak by sme ostali pri jednokolovom testovaní. Napriek tomu, že bolo zakúpených až 13 miliónov testov. Tie sa ešte môžu využiť pri plošnom testovaní v najviac infikovaných regiónoch. Skúsenosti z Oravy a Bardejova máme a COVID – 19 tu bude vyčíňať ešte dosť dlho.

 

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

Putin už môže vojnu ukončiť, Rusko je v úplnej izolácii

17.03.2022

Úplná izolácia Ruska asi nebol plánovaný cieľ, ale podarilo sa ho splniť za necelý mesiac. Vyvolaním vojny Putin splnil aj ciele, o ktorých ani nevedel, že sa objavia. Spomeňme aspoň niektoré. 1. Zjednotil Ukrajincov pri obrane vlasti aj pri ich už jednoznačnej proeurópskej orientácii . Ukrajinci sa zomkli a vnucovať im podmienky zo strany Ruska bude veľmi ťažké. Pri [...]

Fico už ako oficiálny líder opozície formuje predvolebnú koalíciu

03.02.2022

Povedal to jasne na protestnom zhromaždení minulý týždeň v Bratislave. Mal by to byť SMER, Hlas a SNS. Vlastne to ešte v predstihu vytrúbil predrečník Andrej Danko, ktorý bol na zhromaždení len ako hosť. Už v úvode svojho krátkeho prejavu ostro napadol prezidentku. Organizátor mítingu to asi požadoval od každého rečníka, ktorému dovolil vystúpiť, pričom útoky Blahu a [...]

Hlas, Tomáš, Ferenčák,

Ferenčák z Hlasu: Intenzívne zvažujem kandidatúru na prešovského župana

17.05.2022 06:20

Poslanec Národnej rady Ján Ferenčák (nez., Hlas) tvrdí, že intenzívne uvažuje nad kandidatúrou na post šéfa Prešovského samosprávneho kraja.

Benzín, nafta

Maďari podporia embargo na ropu, ak dostanú miliardové investície

17.05.2022 06:05

Maďarsko by chcelo európske investície 15 až 18 miliárd eur do modernizácie energetickej štruktúry alebo výnimku z embarga na dovoz ropy potrubím.

Virus Outbreak North Korea

Položí COVID-19 režim Kim Čong-una?

17.05.2022 06:00

Severokórejský diktátor Kim Čong-un čelí nepriateľovi, na ktorého nebudú stačiť atómovky a balistické rakety.

Oceliarne / Azovstaľ /

ONLINE: Bojovníkov z Azovstaľu evakuovali. Kyjev ich označil za 'hrdinov našej doby'

17.05.2022 05:40, aktualizované: 05:55

Časť bojovníkov uväznených v obkľúčenom Azovstale evakuovali. Podľa Kyjeva sú hrdinovia, ktorí na seba viazali až 20-tisíc ruských vojakov.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 248348x
Priemerná čítanosť článkov: 2855x

Autor blogu

Kategórie