Založ si blog

Plošné testovanie trochu inak a tiež prečo zdravotníkom za 1. vlnu doteraz nezaplatili

Na včerajšej tlačovke premiér sľúbil zdravotníkom, že za dva nasledujúce víkendové dni odpracované na plošnom testovaní dostanú odmenu až 700 eur. Aj to, že im bude vyplatená už v decembri roku 2020. Po skúsenosti s odmenami za 1. vlnu koronavírusu by tento sľub zdravotníci nemali brať až tak vážne.

Sú dva dôvody nedostatku zdravotníkov, ktorí sú ochotní pomôcť pri plošnom testovaní.

Tým prvým je absolutny nedostatok zdravotnického personálu v našom finančne podvýživenom a zanedbanom zdravotníctve. Veľký počet zdravotníkov, ktorí u nás vyštudovali, príp. získali aj prax, teraz pracuje v zahraničí. Dôvod je jednoznačný. Oveľa lepšie finančné podmienky. Za žalostný stav nášho zdravotníctva však nemôže táto vláda. Je to dôsledok 12 ročnej vlády SMERu, u ktorej bol rozvoj zdravotníctva vždy na okraji záujmu ( možno s výnimkou, keď sa do nemocníc kupovali predražené zdravotnícke prístroje ).

Druhým dôvodom je skutočnosť, že zdravotníci, ktorí sa zúčastnili na likvidácii 1. vlny koronavírusu ešte v  apríli tohto roku, nedostali doteraz zaplatené za svoju odvedenú prácu a riskovanie zdravia. Napriek tomu, že im to terajšia vláda sľubovala. Nemožno sa im preto čudovať, že sa im do ďalšej podobne riskantnej akcie veľmi nechce.

Dobrá správa pre nich je, že 28.10.2020 ( prečo tak neskoro ? ) im vláda schválila odmeny za 1. vlnu t. j.  nejaké peniaze im predsa len vyplatené budú ( žiaľ, termín kedy zverejnený nebol ).

Dostatok zdravotníckeho personálu má pre úspešnosť  plošného testovania, t. j. výnimočne náročnej logistickej operácie, kľúčový význam. Včera sa minister obrany vyjadril, že z hľadiska jej zabezpečenia na každý deň chýba až 3 tisíc osôb zdravotníckeho personálu. Nuž, k tomu výsledku sa mohol dopracovať aj skôr. Bez zdravotníkov nebude možné niektoré odberné miesta vôbec otvoriť a bude tak ohrozený úspech celého plošného testovania. Ľudia budú kritizovať organizáciu akcie s argumentáciou. Boli sme tam, ale nemal nás kto otestovať.

S kapacitami, ktoré sú k dispozícii by sa plošne testovanie malo uskutočniť nie na celom území SR, ale v dvoch samostatných regiónoch ( napr. západný región = 4 kraje, východný región = 4 kraje ) a to v rôznych termínoch. Jeden víkend by sa testovalo v západnom, druhý vo východnom, pričom potrebný počet zdravotníckeho personálu by sa presunul z jedného regiónu do druhého. Samozrejme celé testovanie v každom regióne by sa odohralo len raz.

Terajšie dvojkolové plošné testovanie na celom území SR je zbytočne veľká, finančne veľmi nákladná a ťažko zvládnuteľná akcia. Aj účasť bude oveľa menšia. Zdôvodnenie druhého kola je problém. Finančná náročnosť rovnaká ako u prvého kola, efekt ( odhalenie infikovaných ) oveľa nižší.

Presvedčiť ľudí, aby sa prišli dať otestovať – áno, dá sa to. Záujem ľudí o testovanie v tomto týždni je veľký ( aj výsledky z Oravy a Bardejova boli nad očakávanie ).

Presvedčiť ľudí, aby sa prišli dať otestovať druhýkrát po týždni – bude problém. Dôvod : Ak má niekto negatívny certifikát, načo si má chodiť pre ďalší. Na test v druhom kole pôjde len, keď bude mať podozrenie, že sa u neho začali prejavovať príznaky choroby. Ináč nie. Preto bude účasť nižšia ako v 1. kole. Nových záujemcov o testovanie bude málo. Tí, ktorí z rôznych dôvodov ( nedôveryhodné výsledky, inštalácia čípov, odber DNA a pod ) vynechali prvé kolo testovania, určite vynechajú aj to druhé.

Logiku má ak by sme ostali pri jednokolovom testovaní. Napriek tomu, že bolo zakúpených až 13 miliónov testov. Tie sa ešte môžu využiť pri plošnom testovaní v najviac infikovaných regiónoch. Skúsenosti z Oravy a Bardejova máme a COVID – 19 tu bude vyčíňať ešte dosť dlho.

 

Matovičova dovolenka by Slovensku veľmi prospela

04.12.2020

Jednoznačne. On by si dovolenku zaslúžil. Je nervózny, zlostný, urážlivý a veľmi vyčerpaný, akoby na konci so silami. Len ten veľký obdiv k sebe samému ho neopustil. Pritom úplne všetko musí riešiť sám. Dovolenková destinácia by nemusela byť veľmi vzdialená. Keďže jeho obľúbené Mongolsko je pomerne ďaleko, stačil by napr. Dubaj. Keď si tam môže vyraziť Sulík, [...]

Úžasné výsledky Vlhovej a ako o nich píšu niektorí novinári

30.11.2020

Petra Vlhová je naša lyžiarska hviezda a všetci Slováci by mali byť na ňu hrdí. Závidia nám ju nielen v alpských krajinách, ale všade, kde aspoň niečo vedia o zjazdovom lyžovaní. Veď je v súčasnosti najlepšia lyžiarka na svete. V sobotu vyšiel v Novom čase článok s názvom : Nabalila sa už o 134 tisíc eur. Je o Petre Vlhovej. V článku sa síce spomínajú aj jej [...]

Na Štrbskom plese možno postavia aj gigantický kolotoč

18.05.2020

Už zajtra (19. mája ) sa o tom bude rokovať na obecnom zastupiteľstve obce Štrba. Hlavná téma. Zmena územného plánu katastra. Na stole ležia veľké investičné akcie. Developeri chcú stavať byty, parkoviská, hotely, kabinkovú lanovku, dokonca aj zjazdovku. Prečo je záujem investorov taký veľký ? Nuž odpoveď je jednoduchá. Do katastra obce Štrba patrí aj tatranská osada [...]

testovanie, Bratislava

Hlavný nával na testy? Najmä cez víkend

20.01.2021 10:30

Od pondelka sa celé Slovensko testuje. Mestá a obce otvárajú nové odberné miesta, no najväčší nápor sa očakáva počas víkendu.

Prievidza, zápacha, dopravná, autá, semafor

V Prievidzi si poslanci nadávali. Aj do debilov

20.01.2021 10:26

Vyzerá ako debil alebo sa rehoce ako debil? On-line zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prievidzi sa skončilo škandálom.

Koronavírus / Hospitalizácia / Covid /

Vírusu podľahlo ďalších sto pacientov, pribudlo 2484 infikovaných

20.01.2021 10:05, aktualizované: 10:32

Celkovo tak evidujeme 3737 obetí koronavírusu.

Joe Biden

ONLINE: Biden vystrieda vo funkcii Trumpa, inaugurácia bude nezvyčajná

20.01.2021 09:25, aktualizované: 09:52

Na inaugurácii bude prvýkrát po 152 rokoch chýbať odchádzajúci prezident.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 72
Celková čítanosť: 191340x
Priemerná čítanosť článkov: 2658x

Autor blogu

Kategórie