Založ si blog

Vraj pri oslobodzovaní Bratislavy padlo 1200 sovietskych, nemeckých a maďarských vojakov

Odvysielal to Rádiožurnál včera (06.04.) vo svojom spravodajstve, ktoré začína o 18.00 hod. Informácia o počte padlých je súčasťou správy o položení venca ministrom obrany Naďom pri pamätníku na Námestí Eugena Suchoňa, čím si pripomenul 76. výročie oslobodenia Bratislavy. Na Na webe ministerstva obrany je táto informácia uvedená takto :

Počas priamych bojov o Bratislavu padlo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Čiže správne.

Sčítať obete bitky nepriateľských vojsk, prezentovať to ako významnú informáciu, pričom sa zamlčí aké boli obete na jednotlivých stranách je nekorektné.

Pred polrokom ( začiatkom novembra 2020 ), strieľal pomätený terorista do ľudí, ktorých stretol na ulici vo večernej Viedni. Prvé správy hovorili, že zabil 4 ľudí a asi 20 zranil. Neskôr ktorési rakúske médium vyhlásilo, že má konečnú bilanciu. Vraj obetí bolo päť a zranených 22. Potom premúdrelý redaktor vysvetlil, že preto päť obetí, lebo pachateľ bol políciou tiež zabitý a teda on bol  ( podľa neho ) tiež obeť.

Rovnako, padlých sovietskych vojakov ( obete, ktorí zahynuli pri našom oslobodzovaní ) nemožno sčítať s padlými nemeckými a maďarskými vojakmi ( pachatelia ).

Milí zahraniční i domáci redaktori takto nás radšej neinformujte. Pachateľ je vždy pachateľ a obeť je vždy obeť. Ak ich sčítam dostanem pachateľo-obeť.

Možno by sa z jedného súčtu nemala robiť veda, ale je potrebné na to upozorniť. Najmä kvôli naším mladým. Tí považujú II. svet. vojnu za niečo veľmi vzdialené a nezaujímavé. Mali by však vedieť aspoň o čo išlo. Prečo sa o tom nedozvedeli v škole? Za ich slabé vedomosti nie sú zodpovední len oni. Naše učebné osnovy venujú týmto dejinným udalostiam len okrajovú pozornosť.

Preto je informácia, že padlo 1200 sovietskych, nemeckých a maďarských vojakov zavádzajúca. Následne, ak dnešný stredoškolák dostane otázku týkajúcu sa oslobodzovania Bratislavy, nevie povedať ani  kto bol s kým a proti komu. Možno si domyslí, že sovietski vojaci bojovali proti nemeckým, ale už nemá predstavu, na ktorej strane bojovali maďarské vojská. O rumunských jednotkách bojujúcich na sovietskej strane nemá ani potuchy.

RTVS môže túto dezinformáciu zdôvodniť snahou o stručnosť. Načo rozpitvávať, na ktorej strane bolo koľko obetí, keď ich stačí sčítať a hneď je informácia stručnejšia ( a podľa mňa aj hlúpejšia ).

Preto by som Radiožurnálu odporučil, aby v športovom spravodajstve informovali svojich poslucháčov nasledovne :

V hokejovom zápase Nitra – Slovan padlo desať gólov a v zápase Trenčín – Michalovce padli len tri.

Športové spravodajstvo bude stručnejšie a poslucháči budú celej RTVS vďační.

Matovič sľubuje, že nová vláda bude zábavnejšia ako všetky predošlé

24.03.2021

Nová vláda vraj vyprodukuje viac zábavy nielen pre svojich členov, ale aj pre obyčajných ľudí, pričom to nemusia byť výhradne len voliči OĽANO. Aj keď doterajšia vláda je známa rôznymi cirkusovými vystúpeniami svojho predsedu žiadnu zábavu doteraz ľuďom nepriniesla. Preto k premiérovým sľubom treba pristupovať opatrne. Kedy začne nová vláda s veľkou zábavou? [...]

Zrušenie dodávok vakcín od Pfizer/BioNTech negatívne ovplyvní zdravie mnohých seniorov

19.03.2021

Ešte nedávno odporúčali naši odborníci, aby sa vakcína AstraZeneca používala pri očkovaní vekovej kategórie do 55 rokov. Teraz je už všetko inak. AstraZeneca sa používa vo vekovej kategórii od 18 do 69 rokov. Až seniori 70 + sa tejto vakcíne môžu vyhnúť. Prečo prišla táto radikálna zmena ? Ministerstvo zdravotníctva ( ďalej MZ ) ju muselo urobiť. Neprejavilo záujem [...]

Nicholsonovú vraj lanári rádio Jerevan, alebo je to celé len zinscenované divadlo ?

14.02.2021

Po nedávnej tlačovke, ktorú zvolali Nicholsonová a Cigániková, čiže dve najznámejšie političky strany SaS, sa prvá z nich stala veľkou, aj keď len dočasnou, mediálnou hviezdou. Zistila, že kvôli ministerke Remišovej príšlo Slovensko v roku 2020 o 1 mld. eur z eurofondov. Keď sa ukázalo, že to nie je pravda, vytiahla taktiku upresňovania a zahmlievania. Ak o tie [...]

pocasie-13-4-2021

Zafučí severák, nasneží aj v nížinách. Ako dlho chlad potrvá?

12.04.2021 17:20

Tak sme si užili jar a je čas vrátiť sa opäť k zime. Aspoň tak bude vyzerať počasie v najbližších dňoch. Kedy sa situácia zlepší?

NR SR: Rokovanie Výboru pre obranu a bezpeènos

Korčok: Nepoznáme ciele ani motiváciu ruských manévrov

12.04.2021 17:06

S ministrom obrany sa šéf diplomacie zhodli, že záujmom SR je, aby sa situácia na ukrajinskej hranici riešila na diplomatickej úrovni.

cintorín

Na cintoríne v Bratislave odkryli 300 rokov staré náhrobné kamene

12.04.2021 16:20, aktualizované: 16:30

400 náhrobných kameňov má nevyčísliteľnú historickú hodnotu.

acylpirin 300x300 tablety

Lekárnici dôrazne neodporúčajú užívanie Acylpyrinu po očkovaní

12.04.2021 15:47

Slovenská lekárnická komora reagovala na šíriace sa informácií, že vysoké dávky Acyplyrinu pomôžu nežiaduce účinky očkovania proti cvidu odstrániť.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 208771x
Priemerná čítanosť článkov: 2711x

Autor blogu

Kategórie