Založ si blog

Demisia ministerky kultúry by kultúre na Slovensku prospela

V rámci boja proti šíreniu koronavírusu vláda v piatok (07.01.) na on line rokovaní stanovila maximálny limit účasti na hromadných podujatiach na 50 ľudí. Proti tomu sa však vzbúrili kultúrne inštitúcie. Preto už v pondelok (10.01.) vydala nové opatrenia a nekompromisne tak zrušila tie tri dni staré. Politici vo vláde, včítane ministerky kultúry, vyjadrili počudovanie nad tým, prečo sa divadlám ( a aj štadiónom ) počet 50 divákov zdá nízky. S najväčšou pravdepodobnosťou v divadle, alebo na štadióne, ktoré majú kapacitu väčšiu ako 50 divákov ešte nikdy neboli. Ministerka kultúry jednoznačne preferuje divadla malých javiskových foriem. Po porade so svojimi kultúrnymi poradcami a spoluautormi jej blogov sa rozhodla podporovať práve tieto malé kultúrne subjekty. Jednak nepožadujú veľa financií a okrem toho má tam vstup zadarmo.

Niekoľko citácii o práci ministerstva kultúry :

Ministerstvo kultúry premárnilo a spackalo ďalší rok.

Riadenie rezortu navonok pôsobí až nedôstojne a chaoticky. Predpokladám, že v okolí ministerky sú ľudia, ktorí si robia najmä svoju politiku a presadzujú si svoje osobné alebo stranícke ciele, a tak na kultúru už nezostáva ani čas ani energia.

Ministerka kultúry za dva roky vo funkcii neponúkla žiadnu víziu, teda okrem podpory folklóru, a tak to aj vyzerá. Ministerstvo mi pripomína bárku na rozbúrenom mori, ktorú nik neovláda a len sa nechá unášať vetrom. Komunikácia s kultúrnou obcou je zlá. Chýba dialóg. V podstate celá komunikácia ministerstva je nastavená zle.

S týmito vetami sa dá súhlasiť. Takúto ostrú kritiku na prácu ministerstva kultúry vzniesla terajšia ministerka  pani Natália Milanová. Nie je to však žiadna sebakritika. Hodnotila tak prácu svojej predchodkyne pani Laššákovej v roku 2019, čiže v čase, keď bola len nádejná poslankyňa OĽANO ( Milanova.sk/2019/12/23 ).

Nestáva sa často, že sa niekomu podarí ohodnotiť svoju prácu v dvojročnom predstihu. A treba uznať, že veľmi presne.

Problém je, že ani po takejto splnenej a veľmi kritickej predpovedi našu pani ministerku nenapadne, že by sa mala svojej funkcie vzdať. O jej odvolanie by sa mal postarať premiér Heger. Lenže to by sa muselo udiať v inej krajine. Na Slovensku premiér také právomoci nemá. Rozhodujúce slovo vždy má minister financií, revolucionár Matovič. On však, na nepodstatné veci akou je demisia bezvýznamnej ministerky, nemá čas. Je úplne zahltený rozbehnutou Veľkou októbrovou daňovo-odvodovou revolúciou. Ak by však premiérov návrh na odvolanie ministerky akceptoval, potom bude trvať na tom, aby nový minister bol člen OĽANO. Avšak v košiari najsilnejšej koaličnej strany niet z čoho vyberať. Vlastne do úvahy prichádza len otužilá Tabak.

Preto jedinou cestou na zlepšenie práce ministerstva kultúry je náhrada terajšej ministerky novým manažérom, ktorý by však nebol politickým nominantom.

Takéto riešenie by predseda vlády možno aj prijal. Nedovolí mu to však jeho stranícky šéf a súčasne, na nešťastie, aj najsilnejší muž vo vláde.

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Český dobrovoľník na Donbase je nezvestný. Herec Bloom rokoval so Zelenským

27.03.2023 06:00, aktualizované: 06:13

Britský herec a veľvyslanec dobrej vôle Detského fondu OSN (UNICEF) Orlando Bloom hovoril s Volodymyrom Zelenským.

Iskander, Rusko, vojna na Ukrajine

Expertka: Putin jadrovo vydiera. Na atómový útok by nepotreboval Bielorusko

27.03.2023 05:50

Rusko sa v Bielorusku chystá rozmiestniť taktické jadrové zbrane. Je to bezpečnostná hrozba?

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odvolal ministra, ktorý žiadal pozastavenie justičnej reformy

26.03.2023 21:33

Galant v sobotu vyzval na okamžité pozastavenie kontroverznej vládnej reformy súdnictva v Izraeli.

protest prezidentský palác peace no war

Všetci chceme mier, ale vieme, aký?

26.03.2023 19:00

Mierom sa dnes oháňa kadekto, a neraz s nekalými motívmi. Predstavte si teda, že máte moc rozhodnúť o tom, ako by mal vyzerať spravodlivý mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako by vyzeral?