Založ si blog

Demisia ministerky kultúry by kultúre na Slovensku prospela

V rámci boja proti šíreniu koronavírusu vláda v piatok (07.01.) na on line rokovaní stanovila maximálny limit účasti na hromadných podujatiach na 50 ľudí. Proti tomu sa však vzbúrili kultúrne inštitúcie. Preto už v pondelok (10.01.) vydala nové opatrenia a nekompromisne tak zrušila tie tri dni staré. Politici vo vláde, včítane ministerky kultúry, vyjadrili počudovanie nad tým, prečo sa divadlám ( a aj štadiónom ) počet 50 divákov zdá nízky. S najväčšou pravdepodobnosťou v divadle, alebo na štadióne, ktoré majú kapacitu väčšiu ako 50 divákov ešte nikdy neboli. Ministerka kultúry jednoznačne preferuje divadla malých javiskových foriem. Po porade so svojimi kultúrnymi poradcami a spoluautormi jej blogov sa rozhodla podporovať práve tieto malé kultúrne subjekty. Jednak nepožadujú veľa financií a okrem toho má tam vstup zadarmo.

Niekoľko citácii o práci ministerstva kultúry :

Ministerstvo kultúry premárnilo a spackalo ďalší rok.

Riadenie rezortu navonok pôsobí až nedôstojne a chaoticky. Predpokladám, že v okolí ministerky sú ľudia, ktorí si robia najmä svoju politiku a presadzujú si svoje osobné alebo stranícke ciele, a tak na kultúru už nezostáva ani čas ani energia.

Ministerka kultúry za dva roky vo funkcii neponúkla žiadnu víziu, teda okrem podpory folklóru, a tak to aj vyzerá. Ministerstvo mi pripomína bárku na rozbúrenom mori, ktorú nik neovláda a len sa nechá unášať vetrom. Komunikácia s kultúrnou obcou je zlá. Chýba dialóg. V podstate celá komunikácia ministerstva je nastavená zle.

S týmito vetami sa dá súhlasiť. Takúto ostrú kritiku na prácu ministerstva kultúry vzniesla terajšia ministerka  pani Natália Milanová. Nie je to však žiadna sebakritika. Hodnotila tak prácu svojej predchodkyne pani Laššákovej v roku 2019, čiže v čase, keď bola len nádejná poslankyňa OĽANO ( Milanova.sk/2019/12/23 ).

Nestáva sa často, že sa niekomu podarí ohodnotiť svoju prácu v dvojročnom predstihu. A treba uznať, že veľmi presne.

Problém je, že ani po takejto splnenej a veľmi kritickej predpovedi našu pani ministerku nenapadne, že by sa mala svojej funkcie vzdať. O jej odvolanie by sa mal postarať premiér Heger. Lenže to by sa muselo udiať v inej krajine. Na Slovensku premiér také právomoci nemá. Rozhodujúce slovo vždy má minister financií, revolucionár Matovič. On však, na nepodstatné veci akou je demisia bezvýznamnej ministerky, nemá čas. Je úplne zahltený rozbehnutou Veľkou októbrovou daňovo-odvodovou revolúciou. Ak by však premiérov návrh na odvolanie ministerky akceptoval, potom bude trvať na tom, aby nový minister bol člen OĽANO. Avšak v košiari najsilnejšej koaličnej strany niet z čoho vyberať. Vlastne do úvahy prichádza len otužilá Tabak.

Preto jedinou cestou na zlepšenie práce ministerstva kultúry je náhrada terajšej ministerky novým manažérom, ktorý by však nebol politickým nominantom.

Takéto riešenie by predseda vlády možno aj prijal. Nedovolí mu to však jeho stranícky šéf a súčasne, na nešťastie, aj najsilnejší muž vo vláde.

Korčok výborný prezident, Pellegrini výborný predseda parlamentu a strany Hlas

04.04.2024

Krátky blog o výborných politikoch aj o šťastných zajtrajškoch. Ak by bol titulok pravdivý, pre obyvateľstvo Slovenska, by z toho vyplynulo veľa výhod. Spomeniem aspoň niekoľko. Nebude potrebné menovať nového predsedu parlamentu, ani nového predsedu strany Hlas. Predseda SNS A. Danko si prestane nárokovať post predsedu parlamentu. Na čele strany Hlas ostane jej zakladateľ a [...]

Slovensko nepotrebuje, aby Fico ovládol aj prezidentský úrad

02.04.2024

Pre žiadnu krajinu nie je dobré ak sa všetka politická moc skoncentruje v rukách jedného človeka. Zo štátov EÚ sa to doteraz podarilo len Orbánovi v Maďarsku. Môže sa to však podariť aj Ficovi na Slovensku. Keď v roku 2018 Fico odstúpil z funkcie premiéra bolo jasné, že jeho strana nasledujúce parlamentné voľby nevyhrá. Sústredila sa však na najbližšie voľby [...]

Dajte mieru šancu, čiže Give Peace A Chance-vypočujme si to všetci

24.02.2024

Dnes, 24.02.2024, by táto Lennonova skladba mala byť aspoň raz odvysielaná každou rozhlasovou stanicou na Slovensku. Slováci by tak dali najavo, že chcú, aby tá hrozná vojna na Ukrajine konečne skončila. Skladbu zložil John Lennon ešte v roku 1969 ako protest song proti vtedajšej vojne vo Vietname. Odvtedy ju spievajú pacifisti na celom svete, keď protestujú proti nejakej vojne. [...]

Kaczynski lech

Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze

19.04.2024 23:16

Letecké nešťastie sa odohralo 10. apríla 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska.

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.