Založ si blog

Demisia ministerky kultúry by kultúre na Slovensku prospela

V rámci boja proti šíreniu koronavírusu vláda v piatok (07.01.) na on line rokovaní stanovila maximálny limit účasti na hromadných podujatiach na 50 ľudí. Proti tomu sa však vzbúrili kultúrne inštitúcie. Preto už v pondelok (10.01.) vydala nové opatrenia a nekompromisne tak zrušila tie tri dni staré. Politici vo vláde, včítane ministerky kultúry, vyjadrili počudovanie nad tým, prečo sa divadlám ( a aj štadiónom ) počet 50 divákov zdá nízky. S najväčšou pravdepodobnosťou v divadle, alebo na štadióne, ktoré majú kapacitu väčšiu ako 50 divákov ešte nikdy neboli. Ministerka kultúry jednoznačne preferuje divadla malých javiskových foriem. Po porade so svojimi kultúrnymi poradcami a spoluautormi jej blogov sa rozhodla podporovať práve tieto malé kultúrne subjekty. Jednak nepožadujú veľa financií a okrem toho má tam vstup zadarmo.

Niekoľko citácii o práci ministerstva kultúry :

Ministerstvo kultúry premárnilo a spackalo ďalší rok.

Riadenie rezortu navonok pôsobí až nedôstojne a chaoticky. Predpokladám, že v okolí ministerky sú ľudia, ktorí si robia najmä svoju politiku a presadzujú si svoje osobné alebo stranícke ciele, a tak na kultúru už nezostáva ani čas ani energia.

Ministerka kultúry za dva roky vo funkcii neponúkla žiadnu víziu, teda okrem podpory folklóru, a tak to aj vyzerá. Ministerstvo mi pripomína bárku na rozbúrenom mori, ktorú nik neovláda a len sa nechá unášať vetrom. Komunikácia s kultúrnou obcou je zlá. Chýba dialóg. V podstate celá komunikácia ministerstva je nastavená zle.

S týmito vetami sa dá súhlasiť. Takúto ostrú kritiku na prácu ministerstva kultúry vzniesla terajšia ministerka  pani Natália Milanová. Nie je to však žiadna sebakritika. Hodnotila tak prácu svojej predchodkyne pani Laššákovej v roku 2019, čiže v čase, keď bola len nádejná poslankyňa OĽANO ( Milanova.sk/2019/12/23 ).

Nestáva sa často, že sa niekomu podarí ohodnotiť svoju prácu v dvojročnom predstihu. A treba uznať, že veľmi presne.

Problém je, že ani po takejto splnenej a veľmi kritickej predpovedi našu pani ministerku nenapadne, že by sa mala svojej funkcie vzdať. O jej odvolanie by sa mal postarať premiér Heger. Lenže to by sa muselo udiať v inej krajine. Na Slovensku premiér také právomoci nemá. Rozhodujúce slovo vždy má minister financií, revolucionár Matovič. On však, na nepodstatné veci akou je demisia bezvýznamnej ministerky, nemá čas. Je úplne zahltený rozbehnutou Veľkou októbrovou daňovo-odvodovou revolúciou. Ak by však premiérov návrh na odvolanie ministerky akceptoval, potom bude trvať na tom, aby nový minister bol člen OĽANO. Avšak v košiari najsilnejšej koaličnej strany niet z čoho vyberať. Vlastne do úvahy prichádza len otužilá Tabak.

Preto jedinou cestou na zlepšenie práce ministerstva kultúry je náhrada terajšej ministerky novým manažérom, ktorý by však nebol politickým nominantom.

Takéto riešenie by predseda vlády možno aj prijal. Nedovolí mu to však jeho stranícky šéf a súčasne, na nešťastie, aj najsilnejší muž vo vláde.

Nový tréner našej reprezentácie bol doteraz len asistent

02.09.2022

Po dvoch mesiacoch čakania nám prezident SFZ slávnostne oznámil, že novým reprezentačným trénerom bude Fracesco Calzona. Naše vedenie sa rozhodlo dať šancu trénerovi, ktorý doteraz hlavným trénerom nikdy nebol. Vždy robil len asistenta. Je zrejme, že vedenie nášho zväzu, na čele s prezidentom Kováčikom, dáva pri výbere reprezentačného trénera vždy prednosť málo [...]

Matovič a Sulík by mohli naraz odísť na dlhodobú odbornú stáž

20.07.2022

Skoro všetky scénare o tom ako bude vláda vyzerať od septembra, už boli podrobne analyzované. Politikmi, politológmi, ba i samotnými analytikmi. Na jeden scénar, ten najjednoduchší, však zabudli. Je to odborná dlhodobá stáž v zahraničí. Pozor, podobnú stáž by bolo možné zorganizovať aj na Slovensku, lenže zahraničné prostredie tú zohráva dôležitú úlohu. Stáže by [...]

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Štát sa pripravuje na novú vlnu utečencov. Hľadá miesto pre stanové mestečko

05.12.2022 19:30

Ministerstvo vnútra hľadá vhodné lokality na stanové mestečko pre imigrantov, podobné tomu v Kútoch, pre prípad očakávanej novej vlny migrantov.

Saakašvili

Saakašviliho vo väzbe otrávili ťažkými kovmi, tvrdia lekári

05.12.2022 18:20

Väzneného bývalého prezidenta Gruzínska vlani previezli z väzby do nemocnice po tom, čo absolvoval 50-dňovú protestnú hladovku.

Russia China Bomber Patrols

Ako keď Rust pristál na Červenom námestí. Rusmi otriasol útok na strategické základne

05.12.2022 17:37

Rusi už vedia, že Krymský most nie je pred ukrajinskou odvetou v bezpečí. To, že sa musia obávať aj o strategické jadrové sily hlboko v ruskom vnútrozemí je ale šokujúca novinka.

Belgicko Brusel súd útoky džihádisti teroristi

Začiatok súdu s páchateľmi teroristických útokov v Bruseli sprevádzali emócie

05.12.2022 17:05

V Belgicku sa začal najväčší súdny proces v histórii krajiny. Pri krvavých útokoch v marci 2016 prišlo o život 32 ľudí a stovky osôb utrpeli zranenia.