Založ si blog

Demisia ministerky kultúry by kultúre na Slovensku prospela

V rámci boja proti šíreniu koronavírusu vláda v piatok (07.01.) na on line rokovaní stanovila maximálny limit účasti na hromadných podujatiach na 50 ľudí. Proti tomu sa však vzbúrili kultúrne inštitúcie. Preto už v pondelok (10.01.) vydala nové opatrenia a nekompromisne tak zrušila tie tri dni staré. Politici vo vláde, včítane ministerky kultúry, vyjadrili počudovanie nad tým, prečo sa divadlám ( a aj štadiónom ) počet 50 divákov zdá nízky. S najväčšou pravdepodobnosťou v divadle, alebo na štadióne, ktoré majú kapacitu väčšiu ako 50 divákov ešte nikdy neboli. Ministerka kultúry jednoznačne preferuje divadla malých javiskových foriem. Po porade so svojimi kultúrnymi poradcami a spoluautormi jej blogov sa rozhodla podporovať práve tieto malé kultúrne subjekty. Jednak nepožadujú veľa financií a okrem toho má tam vstup zadarmo.

Niekoľko citácii o práci ministerstva kultúry :

Ministerstvo kultúry premárnilo a spackalo ďalší rok.

Riadenie rezortu navonok pôsobí až nedôstojne a chaoticky. Predpokladám, že v okolí ministerky sú ľudia, ktorí si robia najmä svoju politiku a presadzujú si svoje osobné alebo stranícke ciele, a tak na kultúru už nezostáva ani čas ani energia.

Ministerka kultúry za dva roky vo funkcii neponúkla žiadnu víziu, teda okrem podpory folklóru, a tak to aj vyzerá. Ministerstvo mi pripomína bárku na rozbúrenom mori, ktorú nik neovláda a len sa nechá unášať vetrom. Komunikácia s kultúrnou obcou je zlá. Chýba dialóg. V podstate celá komunikácia ministerstva je nastavená zle.

S týmito vetami sa dá súhlasiť. Takúto ostrú kritiku na prácu ministerstva kultúry vzniesla terajšia ministerka  pani Natália Milanová. Nie je to však žiadna sebakritika. Hodnotila tak prácu svojej predchodkyne pani Laššákovej v roku 2019, čiže v čase, keď bola len nádejná poslankyňa OĽANO ( Milanova.sk/2019/12/23 ).

Nestáva sa často, že sa niekomu podarí ohodnotiť svoju prácu v dvojročnom predstihu. A treba uznať, že veľmi presne.

Problém je, že ani po takejto splnenej a veľmi kritickej predpovedi našu pani ministerku nenapadne, že by sa mala svojej funkcie vzdať. O jej odvolanie by sa mal postarať premiér Heger. Lenže to by sa muselo udiať v inej krajine. Na Slovensku premiér také právomoci nemá. Rozhodujúce slovo vždy má minister financií, revolucionár Matovič. On však, na nepodstatné veci akou je demisia bezvýznamnej ministerky, nemá čas. Je úplne zahltený rozbehnutou Veľkou októbrovou daňovo-odvodovou revolúciou. Ak by však premiérov návrh na odvolanie ministerky akceptoval, potom bude trvať na tom, aby nový minister bol člen OĽANO. Avšak v košiari najsilnejšej koaličnej strany niet z čoho vyberať. Vlastne do úvahy prichádza len otužilá Tabak.

Preto jedinou cestou na zlepšenie práce ministerstva kultúry je náhrada terajšej ministerky novým manažérom, ktorý by však nebol politickým nominantom.

Takéto riešenie by predseda vlády možno aj prijal. Nedovolí mu to však jeho stranícky šéf a súčasne, na nešťastie, aj najsilnejší muž vo vláde.

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

Putin už môže vojnu ukončiť, Rusko je v úplnej izolácii

17.03.2022

Úplná izolácia Ruska asi nebol plánovaný cieľ, ale podarilo sa ho splniť za necelý mesiac. Vyvolaním vojny Putin splnil aj ciele, o ktorých ani nevedel, že sa objavia. Spomeňme aspoň niektoré. 1. Zjednotil Ukrajincov pri obrane vlasti aj pri ich už jednoznačnej proeurópskej orientácii . Ukrajinci sa zomkli a vnucovať im podmienky zo strany Ruska bude veľmi ťažké. Pri [...]

Fico už ako oficiálny líder opozície formuje predvolebnú koalíciu

03.02.2022

Povedal to jasne na protestnom zhromaždení minulý týždeň v Bratislave. Mal by to byť SMER, Hlas a SNS. Vlastne to ešte v predstihu vytrúbil predrečník Andrej Danko, ktorý bol na zhromaždení len ako hosť. Už v úvode svojho krátkeho prejavu ostro napadol prezidentku. Organizátor mítingu to asi požadoval od každého rečníka, ktorému dovolil vystúpiť, pričom útoky Blahu a [...]

Horúčavy / Teplota / Teplomer /

S horúčavami treba počítať aj v pondelok, na juhu môže byť až 36 stupňov

03.07.2022 20:38

Výstrahy pred horúčavami platia vo všetkých krajoch okrem Žilinského.

Dánsko, sttreľba

Streľba v nákupnom centre v Kodani má viacero obetí, nevylúčili terorizmus

03.07.2022 19:08, aktualizované: 21:11

Nákupné stredisko Fields je v štvrti Amager zhruba medzi centrom mesta a letiskom.

lavína, Francúzsko, vrtuľník, záchranári

V talianskych Alpách sa uvoľnil ľadovec, najmenej šesť ľudí zahynulo

03.07.2022 17:38, aktualizované: 20:53

Zhruba 15 ľudí bolo zasypaných.

Austrália žralok smrteľný útok

Egyptské ministerstvo potvrdilo, že pri útokoch žraloka zahynuli dve ženy

03.07.2022 15:51

Žralok zaútočil na ženy v zátoke južne od Hurghady.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 251394x
Priemerná čítanosť článkov: 2890x

Autor blogu

Kategórie