Založ si blog

Aj náš futbal si vyžaduje reformu

Podobne ako zdravotníctvo, školstvo a súdnictvo aj náš futbal si vyžaduje reformu. Reformovať spomenuté rezorty je určite oveľa dôležitejšie ako nejaký futbal. Na ten by sa, ale tiež nemalo úplne zabudnúť. V poslednom čase u nás veľmi upadol. V kvalifikácii na MS dosiahla reprezentácia veľmi biedne výsledky. Ešte oveľa horšie je na tom slovenský futbal na klubovej úrovni.

Veľmi jasne sa to prejavilo v súťaži o Konferenčný pohár. Je to v podstate 3. európska liga, ktorá dáva šancu zahrať si aj slabším klubom. Je dobre dotovaná. Slovan inkasoval 5,5 mil. eur a pritom vyhral len dva zápasy s majstrom Gibraltaru a dvakrát remizoval s PAOK Soluň. V poslednom zápase tejto súťaže hral Slovan s BK Kodaň. Mužstvo nášho majstra bolo zložené zo starých skúsených a dobre platených legionárov. Prehralo  2 : 0. Nebolo by to nič prekvapujúce, lenže Slovan čelil súperovi, za ktorého hralo 6 hráčov ešte v dorasteneckom veku. Pritom pre Slovan to bola prijateľná prehra. Súper bol oveľa lepší. Uznali to hráči Slovana, aj ich tréner.

Funkcionári SFZ by sa mali zamyslieť nad zmenou terajších predpisov aj nad reorganizáciou súťaží. Bol by to prvý krok k ozdraveniu nášho zanedbaného futbalu.

Reprezentačný tréner

Má byť menovaný do konca roku. Jedným z kandidátov je aj doterajší tréner Tarkovič. Pre náš futbal bude lepšie menovať nového trénera. Terajší vo svojej funkcii neuspel. Neúspech mrzí o to viac, že v kvalifikácii na MS sme mali v skupine veľmi prijateľných súperov. Kto by mal nahradiť trénera Tarkoviča? Najvhodnejší kandidát je tréner Vladimír Wiess. Bol trénerom, keď naša reprezentácia zažila svoj najväčší úspech. Prebojovala sa na MS 2010, ktoré sa konali v Južnej Afrike. Dokonca postúpila zo skupiny, keď dokázala zvíťaziť nad vtedajším majstrom sveta Talianskom. Wiess má však platnú zmluvu so Slovanom. Napriek tomu by od SFZ mal dostať ponuku na trénera reprezentácie. Byť trénerom reprezentácie je predsa viac ako trénovať akýkoľvek klub na Slovensku. Aj ten najbohatší. Snáď si to uvedomí on a tiež aj majiteľ klubu.

Nové predpisy pre 1. a 2. ligu – môžu sa uplatniť už v budúcej sezóne.

SFZ by sa mal inšpirovať predpismi hokejovej Tipsport ligv. Na súpiske na zápas môže byť len obmedzený počet legionárov a súčasne určitý povinný počet hráčov do 18 rokov. Tento predpis sa osvedčil. Zrazu sa objavili mladé talenty, ktoré od trénerov seniorských mužstiev museli ( kvôli predpisu ) dostať šancu hrať a oni ju využili.

Ak podobný predpis bude platiť aj vo futbale práve obmedzený počet legionárov ( napr. max. piati ) bude kluby nútiť, aby dali šancu domácim hráčom. Nespoliehali by sa tak na treťotriednych hráčov zo zahraničia. Ak sa už klub rozhodne investovať do kúpy nejakého legionára mala by to byť posila, nie hráč do počtu.

Nevýhodou terajšieho rozpisu 1. ligy, je že okrem veľkého počtu zápasov ( 32 kôl ) stanovuje hrať až 6 zápasov v zimných mesiacoch ( 3 kolá v decembri a 3 vo februári ).

Poznámka : V decembri a februári by mali chodiť povzbudzovať na tribúny  ( nie do VIP lóži ) len funkcionári SFZ.

Reorganizácia prvej, druhej a tretej ligy a s tým spojená úprava ich hracieho kalendára.

Prvá liga

Znížiť počet mužstiev na 10. Jeden vypadávajúci. Základná časť: 18 kôl ( 9 x 2 ). Po základnej časti rozdelenie na 2 skupiny. Skupina o majstra 6 členná ( umiestnenie na 1 až 6 mieste ). Skupina o udržanie 4 členná ( umiestnenie 7 – 10 ).

Nadstavbová časť: V skupine o majstra odohrajú mužstva ešte 10 kôl ( 5 zápasov doma, 5 vonku ) V skupine o udržanie len 6 kôl ( 3 doma 3 vonku ). Posledné mužstvo zostupuje priamo do druhej ligy.

Výhoda zníženého počtu mužstiev prvej ligy.

Oproti súčasným 32 zápasom odohrajú mužstvá maximálne 28 majstrovských zápasov ( zo skupiny o udržanie ešte o 4 menej ), čím sa môže skrátiť súťaž min. o 4 týždne. Bude možné vylúčiť hru v mrazoch a na nevhodných terénoch ( december, február ). Znamená to menej zranených hráčov, viac času na rehabilitáciu i na tréning.

V prvej lige by mali byť len mužstvá so silným finančným zázemím, ktoré majú aj štadióny splňujúce požadované normy a nemusia si ich prenajímať v susedných mestách. Veľká škoda, že futbal neskutočne upadol aj v krajských mestách s veľkou futbalovou tradíciou. Fanúšikovia Košíc ( 2. liga ), Banskej Bystrice  ( 2. liga), či Prešova ( 3. liga) môžu len so závisťou pozerať na televízne prenosy zo zápasov 1. ligy, kde hrajú aj malé kluby, ktoré vznikli v malých mestečkách ako Zlaté Moravce – Vráble, Sereď, či Dolná Ždaňa ( Pohronie ).

Druhá liga

Zreorganizovať tak, aby vznikli dve skupiny. Skupina Západ a skupina Východ. Každá by mala 14 účastníkov. Rovnako ako v 1. lige by platilo obmedzenie pre počet legionárov a priorita pre mladých hráčov do 18 rokov. Do prvej ligy by priamo postúpil len víťaz dvojzápasového finále víťazov skupín. Počet kôl 26. Len víťaz každej skupiny o 2 kola viac. Takáto reorganizácia by však bola možná až od sezóny 2023/2024.

Výhoda vytvorenia skupín Západ a Východ v 2. lige.

Medzi súpermi by sa značne skrátili vzdialenosti a tým by sa znížili náklady na cestovanie. Teraz napr. Petržalka – Bardejov, Skalica – Trebišov. Druholigových mužstiev by bolo až 28 ( v súčasnosti 16 ), čím by sa zvýšil aj záujem divákov. Najmä v kluboch, ktoré priamo postúpia z 3. do 2. ligy. Pričom pri zvýšení počtu účastníkov o 12 by 2 mužstvá boli z 1. ligy a zvyšných 10 z jednotlivých skupín 3. ligy ( čiže Bratislava, Západ, Stred a Východ ) umiestnených v konečnej tabuľke najvyššie.

Tretia liga

V súčasnosti má 4 skupiny, pričom v troch skupinách je 16 mužstiev, v skupine západ až 18. Spolu až 66 mužstiev. Hrací kalendár zbytočne dlhý.

Po reorganizácii by každá skupina mala len 14 mužstiev. Spolu 56. Znížením počtu mužstiev v každej skupine zo 16 na 14 sa zredukuje počet kôl z dnešných 30 ( 15×2 ) na 26 ( 13×2 ). Hrací kalendár sa taktiež skráti približne o mesiac. Tretia liga by mala byť reorganizovaná spoločne s 2. ligou t. j. s uplatnením od sezóny 2023/2024.

Rekapitulácia

Celkový počet mužstiev v prvej, druhej a tretej lige by ostal rovnaký – 94.

Súčasný stav : 1. liga  – 12,  2. liga  – 16,  3. liga  –  66 ( 18+16+16+16 )

Stav po reorganizácii : 1. liga  – 10,  2. liga  – 28 ( 14 + 14 ),  3. liga  –  56 ( 14+14+14+14 )

Záver

Reorganizáciou sa úroveň a kvalita nášho futbalu zvýši, avšak len čiastočne. Pre budúcnosť futbalu je rozhodujúca práca s mládežou. V tejto oblasti sme však poriadne zaspali. Kluby plačú, že na financovanie mládežníckeho futbalu nemajú peniaze a podpora z centra im nestačí.

Ak by však každý prvoligový klub mal povinnosť zriadiť si svoju Akadémiu pre výchovu mladých hráčov ( podobne ako FK Žilina ) mohol by sa vytvoriť na SFZ fond, z ktorého by sa financovala ich činnosť.

 

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

Putin už môže vojnu ukončiť, Rusko je v úplnej izolácii

17.03.2022

Úplná izolácia Ruska asi nebol plánovaný cieľ, ale podarilo sa ho splniť za necelý mesiac. Vyvolaním vojny Putin splnil aj ciele, o ktorých ani nevedel, že sa objavia. Spomeňme aspoň niektoré. 1. Zjednotil Ukrajincov pri obrane vlasti aj pri ich už jednoznačnej proeurópskej orientácii . Ukrajinci sa zomkli a vnucovať im podmienky zo strany Ruska bude veľmi ťažké. Pri [...]

Fico už ako oficiálny líder opozície formuje predvolebnú koalíciu

03.02.2022

Povedal to jasne na protestnom zhromaždení minulý týždeň v Bratislave. Mal by to byť SMER, Hlas a SNS. Vlastne to ešte v predstihu vytrúbil predrečník Andrej Danko, ktorý bol na zhromaždení len ako hosť. Už v úvode svojho krátkeho prejavu ostro napadol prezidentku. Organizátor mítingu to asi požadoval od každého rečníka, ktorému dovolil vystúpiť, pričom útoky Blahu a [...]

Horúčavy / Teplota / Teplomer /

S horúčavami treba počítať aj v pondelok, na juhu môže byť až 36 stupňov

03.07.2022 20:38

Výstrahy pred horúčavami platia vo všetkých krajoch okrem Žilinského.

Dánsko, sttreľba

Streľba v nákupnom centre v Kodani má viacero obetí, nevylúčili terorizmus

03.07.2022 19:08, aktualizované: 21:11

Nákupné stredisko Fields je v štvrti Amager zhruba medzi centrom mesta a letiskom.

lavína, Francúzsko, vrtuľník, záchranári

V talianskych Alpách sa uvoľnil ľadovec, najmenej šesť ľudí zahynulo

03.07.2022 17:38, aktualizované: 20:53

Zhruba 15 ľudí bolo zasypaných.

Austrália žralok smrteľný útok

Egyptské ministerstvo potvrdilo, že pri útokoch žraloka zahynuli dve ženy

03.07.2022 15:51

Žralok zaútočil na ženy v zátoke južne od Hurghady.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 251386x
Priemerná čítanosť článkov: 2889x

Autor blogu

Kategórie