Zmena štátneho znaku, veru aj to nás asi čaká

Hymna je už zmenená. Zatiaľ však len jej hudobná časť. Bude potrebné zmeniť aj jej text? Asi áno. Potom bude čas pustiť sa do ostatných štátnych symbolov. Najprv do štátneho znaku. Ak sa to podarí, logicky sa budú musieť zmeniť aj ostatné štátne symboly, čiže štátna vlajka i štátna pečať.

Celá akcia týkajúca sa zmeny štátnej hymny vyšla z dielne ministerstva kultúry. V podstate je to len odpútavací manéver, ktorý bol zadaný ministerstvu ako stranícka úloha. Z politického hľadiska je oveľa lepšie ak ľudia diskutujú o hymne a riešia rébus, či na jej konci má zahrať fujara, či balalajka, ako by sa mali zaoberať vysokými cenami, či kolapsom zdravotníctva a školstva.

Treba priznať, že úloha bola splnená. Ľudia sa celý december zaoberali hymnou, napriek tomu, že autor zmien dôrazne upozorňoval, že nová hymna nie je pre všetkých. Možno raz prezradí komu vlastne je určená. Asi je to hymna len pre jednu, tú najdôležitejšiu politickú stranu. Lenže potom by sa mal zmeniť aj jej text.

Nakoniec, keď Janko Matúška napísal jej text kedysi v 19. storočí, nevedel nič o politických stranách. Dokonca naša vládnuca strana vtedy ani neexistovala. Nemožno mu vyčítať, že ju do textu nezakomponoval. Šikovný textár určený expertmi z ministerstva kultúry by tento nedostatok v texte hymny vedel odstrániť. Mohol by doplniť nejaký verš v tom zmysle, že naša strana vedie Slovákov vždy tým správnym východným smerom.

Zmena štátneho znaku

Štátny znak sa menil aj v rokoch budovania socializmu, mladšia generácia toto obdobie nazývajú érou komančov. Keď v r. 1960 vznikla ČSSR menil sa aj jej štátny znak. Čechom ostal lev. Ostrihali mu hrivu, ale obidva chvosty mu nechali. Lenže namiesto kráľovskej koruny mu na hlavu pricapili červenú hviezdu. Slováci dopadli ešte horšie. Lev niesol na prsiach nový erb. Nebol na ňom dvojkríž na trojvrší, ale ohník, či vatra pod Kriváňom. Vtedajší vybraní heraldici sa zhodli na tom, že nový znak viac vystihuje Slovákov, a že keď sa im nariadi, určite sa im bude aj páčiť. Ťažko povedať, či sa Slovákom nový znak páčil. Radšej o ňom nikdy s nikým nehovorili. Skrátka boli verní svojej holubičej povahe. Len niektorí doma prejavovali svoj nesúhlas.

Ak ministerstvo kultúry už rieši aj úlohu zmeny štátneho znaku ( zatiaľ nebola zverejnená, ale čo ak ) môže sa vrátiť k tomu, ktorý sme už mali za komančov. Potrebuje len zohnať nejakého grafika, alebo karikaturistu. Ten vyhlási, že nový znak nie je pre všetkých a ľudia sa ukľudnia. Keď budú mať pripomienky stále ich môže vládna moc vyhlásiť za tých, čo ničomu nerozumejú, a ak nedajú pokoj, tak aj za nepriateľov Slovenska.

Je dôležité, aby nový návrh s ohníčkom, či nejakou fakľou ( to ak by bol pôvodný socialistický štátny znak nejako modernizovaný ), schválila komisia expertov, ktorú vymenuje samotná ministerka kultúry. Nakoniec mohla by takejto komisii aj predsedať. Môže to však nechať na svojho tajomníka. Táto komisia by určila dátum zverejnenia nového štátneho znaku, ale aj dátum, od ktorého sa bude musieť povinne používať. Veľmi dôležité je aj stanovenie dátumu dokedy budú musieť byť všetky staré štátne znaky vymenené za nové.

Na tejto náročnej operácii výmeny štátnych znakov sa bude musieť podieľať všetko obyvateľstvo krajiny. Bude to dôležitá úloha. Obyvatelia by mali byť natoľko uvedomelí, že by sa nemali zúčastňovať na všelijakých pochybných pouličných protestoch a nezmyselných demonštráciách, ale mali by sa plne sústrediť na výmenu štátnych znakov. Tento proces bude trvať niekoľko mesiacov, ba aj rokov.

 

Izolácia Slovenska nemá žiadne výhody

10.12.2024

Prečo sa potom vláda o medzinárodnú izoláciu Slovenska tak veľmi snaží? Politika izolácie, ktorá sa stala v našej zahraničnej politike akousi prioritou, prinesie dielčie úspechy niektorým politikom. Tým, ktorí sa rozhodli za každú cenu viac sa zviditeľniť aj na zahraničnej politickej scéne. Žiaľ, negatívne sa viac zviditeľní aj Slovensko. Má to azda nejaké výhody? [...]

Blaha by na svojich cestách v zahraničí mal zastupovať len sám seba príp. stranu SMER

17.10.2024

Návšteva Blahu v Moskve mnoho Slovákov pobúrila. Veľa ľudí by mu doprialo, aby vo svojej vysnívanej krajine aj zostal. Dokonca by im takto spôsobil aj veľkú radosť. Politik Blaha však veľmi dobre vie ako by sa zmenila jeho životná úroveň, keby sa presťahoval z Bruselu, kde pôsobí ako europoslanec, až do Moskvy. Preto nad takýmto krokom ani neuvažuje. Na druhej strane treba [...]

Grobiani v parlamente a prečo sa Danko o miesto predsedu NR už nebude uchádzať

03.10.2024

V posledných dňoch sa v parlamente mimoriadne zviditeľnil poslanec z klubu SNS R. Huliak. Svojím hanlivým výrokom o poslankyni Plavákovej. Grobianske vyjadrenie Huliaka zdvihlo ohromnú vlnu kritiky. V mediach, ale aj priamo v parlamente. Kritický odkaz poslal aj prezident zo služobnej cesty. Huliak nechápal, prečo toľko kriku. Najprv sa posmešne ospravedlnil priamo v parlamente. [...]

Germany Car Crowd

V Mníchove do davu demonštrantov zámerne vrazilo auto. Jedna žena zomrela a ďalších 15 ľudí je zranených

13.02.2025 11:25, aktualizované: 11:40

K incidentu došlo iba deň pred začiatkom Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

vallo maškarova

Vallo: Nielen v Bratislave sa zhoršuje tzv. pocitová bezpečnosť. Polícia označila situáciu za stabilizovanú

13.02.2025 11:18

Primátor hlavného mesta sa stretol s policajnou prezidentkou.

poliklinika, Žiar nad Hronom

Smrad, výkaly aj injekčné striekačky. Poliklinika musí riešiť problém s bezdomovcami

13.02.2025 11:15

Mrazivé počasie láka do priestorov polikliniky ľudí bez domova. Tí tam okrem tepla hľadajú aj tečúcu vodu, aby sa mohli umyť.

Handlová, atentátnik, streľba, Fico

Generálna prokuratúra: V prípade atentátu na premiéra pokračuje preštudovanie spisu

13.02.2025 11:05

V júli 2024 došlo k zmene právnej kvalifikácie na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku.