Hitler, na titulnej strane, nebol dobrý nápad

Hospodárske noviny ( podľa mňa náš najlepší denník ) uverejnili na titulnej strane posledného HN magazínu číslo 04, čo je samostatne nepredajná víkendová príloha, portrét Adolfa Hitlera. Je tam aj veľký nápis Hitler v Bratislave a menšími písmenami vysvetlené Kade sa nacistický vodca prechádzal a čo povedal.

O tejto osobe sa v časopise píše v troch článkoch. Začnem od toho tretieho. Nazýva sa   … a je tu zas. Bestseller o Hitlerovi je už v kinách. K tomuto článku nemám žiadne pripomienky ani výhrady. K článku č.2 však výhrady mám. Nazýva sa Po stopách Hitlera v Bratislave. V 1. polovici sa stručne, ale zaujímavo, píše o situácii v Európe v r. 1938. O Mníchovskej dohode a rozpade Československa. Horšie to je s 2. polovicou článku. Autorka sa vydáva po stopách Hitlera, keď údajne 25.10.1938, navštívil Petržalku. Opisuje jeho 1. zastávku, čo bola obhliadka vojenského bunkra a potom zástavku č. 2, keď chvíľu pobudol v reštaurácii Au Café. Autorka sa vypytuje hostí, či vedia kto túto budovu, kedysi pred vojnou, navštívil. Bežní hostia nevedia. Musím sa priznať, že ja som tiež nemal ani tušenie o tejto výnimočnej udalosti v dejinách Slovenska. Autorka potom hosťom prezradí, že tam bol sám Adolf Hitler. Vraj sa nevie, či sa tam zdržal 10. minút, alebo dlhšie, ale zastavil sa tam. Čitateľom, akoby bola podsúvaná  výčitka, že o niečom takom dôležitom by mali vedieť.

Napadlo ma, či nejaký utajený nácko nenavrhne, aby ako spomienka na túto udalosť bola na budovu namontovaná pamätná tabuľa. Pod ňou by mohla byť nejaká lavička namaľovaná na hnedo. Na nej vyrytý nápis, že tam chvíľu sedel ON. Určite by sa potom našlo dosť vymletých holých hláv v čiernych tričkách, ktoré by sa na tomto kultovom mieste začali stretávať. Samozrejme to s tou pamätnou tabuľou je veľké zveličenie, avšak to s lavičkou a kultovým miestom až tak nie.

Teraz k 1. článku. Je to úvodník písaný autorkou, ktorá je tiež vedúcou HN magazínu. Vysvetľuje v ňom prečo sa rozhodla toľko miesta venovať Hitlerovi a zároveň konštatuje, že Adolf Hitler bol predovšetkým človek a ona sa, .. snaží pochopiť, čo je na tomto mužovi také fascinujúce, že sa o ňom neustále hovorí a píše. Podľa môjho názoru týmto konštatovaním, zašla priďaleko. Aj keď uznávam, že mnohým ľuďom sa takáto fascinácia môže zdať úplne prirodzená. Je všeobecne známe, že Hitler bol jedným z najväčších zločincov v 20. storočí. Je zodpovedný za vznik nacizmu a následné rozpútanie II. svetovej vojny. Má na svedomí milióny ľudských životov. Ďalším miliónom ľudí spôsobil toľko bolesti a utrpenia, že si to dnešný človek nedokáže ani predstaviť. Načo máme hľadať nejaké jeho dobré vlastnosti ? Údajne mal rád hudbu Richarda Wagnera, trochu Evu Braunovú a najviac svojho psa. Možno mal aj iné, ale keď ich odhalíme budú snáď jeho zločiny menšie ? Aj veliteľ koncentračného tábora v Osvienčime bol vraj vzorný otec rodiny. Mal preto dostať milosť ?

Je pravda, že mladá generácia má k II. svetovej vojne dosť laxný vzťah. Z ich pohľadu to bolo veľmi dávno. Pre novinárov ( aj tých mladých ) to však platiť nemôže. Pokúšať sa o akýsi nový pohľad na tých najväčších zločincov veľmi zaváňa zľahčovaním ich viny.

Možno titulka s Hitlerom a články o ňom mali byť akousi originálnou a pre čitateľov aj trochu šokujúcou témou. Potom by som redakcii doporučil tému Pamela Andersonová. Tiež bola v Bratislave. Dalo by sa písať o hoteli, v ktorom bývala aj o stole, pri ktorom sedela. Spĺňa všetky podmienky celebrity. Hrala v hlúpom televíznom seriáli aj v nejakých C – čkových filmoch. Dala si prirobiť veľké pery a ešte väčšie prsia. Možno nejakých ľudí aj fascinuje, čo by sa v úvodníku mohlo zvýrazniť. A na titulke by sa vynímala oveľa lepšie ako Hitler.

 

 

 

Táto krajina patrí aj mladým

17.11.2025

Čo mladým najviac prekáža? Tvrdia, že vládne špičky nastavili Slovensku zlý kurz. Preč z EÚ. Ako k tomu dospeli? Nuž, napriek miliónom, ktoré Slovensko dostáva na rozvojové projekty, stále od týchto politikov počúvajú aká neschopná a byrokratická je celá EÚ. Osobitne premiér Fico, sa snaží vsugerovať mladým jeho presvedčenie, že členstvo v EÚ je pre Slovensko [...]

Matovič, Majerský i Migaľ útočia a zbabraná konsolidácia už nikoho nezaujíma

03.10.2025

Niektorí poslanci budú meniť dresy. Mali by radšej zložiť mandát, ale byť poslancom je finančne výhodné. Predovšetkým sa to týka troch poslancov z Hnutia Slovensko. Oni spolu s pravovernými členmi KDH hlasovali za zmenu ústavy. V Matovičovom protimafiánskom hnutí ich už nechceli a nazvali ich zradcami. V KDH ich však považujú za poslancov, ktorí si ctia hodnoty a vraj ich [...]

Fico dal vybraným opozičným poslancom ponuku, ktorá sa nedala odmietnuť

27.09.2025

Je to známy slogan z kultového amerického filmu o mafiánoch. Kto môže teraz oslavovať? Určite, koaličné strany a KDH, čiže strana sympatizujúca s koalíciou, a tiež niekoľko poslancov z Hnutia Slovensko. Na oslavný drink ich všetkých pozval samotný premiér. On sám si pred hlasovaním nebol istý ako to dopadne. Ešte deň pred hlasovaním mali matovičovci silácke [...]

China Sea Collision

Najprv výbuch, potom požiar. Dva tankery z ruskej tieňovej flotily zahalili plamene a hustý dym

28.11.2025 21:10

Tankery zrejme slúžia na pašovanie ruskej ropy.

Vianočný stromček na Hlavnom námestí, Vianočné trhy 2025,

VIDEO+FOTO: V Bratislave slávnostne rozsvietili vianočný stromček, najobľúbenejšia zimná slávnosť potrvá do Troch kráľov

28.11.2025 20:05

Najobľúbenejšia zimná slávnosť trvajúca 40 dní opäť spojí tradície, sviatočne ladený hudobný program s dobročinnosťou a komunitným duchom.

zlodej forint polícia bratislava

Muž odcudzil z auta v Petržalke plátennú tašku s hotovosťou 18 miliónov forintov

28.11.2025 19:27

Polícia na sociálnej sieti zverejnila aj fotografie páchateľa.

SR Bratislava Vláda zasadnutie Mimoriadne BAX

Schválili skupinové základné sadzby pre každú skupinu nemocníc na rok 2026

28.11.2025 17:49

Návrh podľa rezortu stimuluje poskytovateľov zvyšovať podiel poskytnutej zdravotnej starostlivosti financovanej formou platieb za výkon.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 431098x
Priemerná čítanosť článkov: 3623x

Autor blogu

Kategórie