Založ si blog

Zabudnutý expremiér Fico, nová výzva pred stranou SMER-SD a sociálny balíček aktívneho A. Danka

Stojíme pred novou výzvou. Takto nazval bývalý premiér, ktorý v poslednej dobe ignoruje média a súčasne média ignorujú jeho, svoj článok, ktorý zverejnili HN minulý týždeň. Našťastie sa v ňom nezaoberal rôznymi konšpiratívnymi teóriami postavenými na senilnom maďarskom starčekovi, ktorý údajne z Ameriky riadi všetko politické dianie na Slovensku. Tieto bludy sú najmä u starších dôchodcov dosť rozšírené. Vyskytujú sa aj konšpirátori, ktorí spomínaného dedka údajne videli na vlastné oči napr. ako priváža do Bratislavy vo svojom aute migrantov, alebo ako zisťuje nálady obyvateľstva prezlečený za študenta.

Ak opomenieme neustále omieľanú frázu o nemožnosti nájsť inú alternatívu k vládnutiu terajšej trojkoalície, napísal expremiér aj niekoľko nových vecí. Napr., že oddelenie premiérskej a predsedníckej stoličky vytvára celý rad možnosti ako získať pre stranu väčší voličský potenciál. Dosť to prekvapuje, nakoľko u premiérky Radičovej a predsedu SDKU Dzurindu práve oddelenie funkcii sám kritizoval. Vraj Radičovej vládu vlastne skryte riadi Dzurinda.

Aj jeho koaličný partner A. Danko, ktorý je v poslednom období mimoriadne aktívny, oddelením týchto funkcií nie je nijako nadšený. V nedeľu v TA3 hovoril, že problémom koalície je to, že premiér nie je predsedom koaličnej strany. Danko to vysvetlil svojím typickým  ťažkopádnym spôsobom. Vzniká vraj iný mechanizmus prípravy a tvorby zákonov, či vytvárania zahraničnopolitických stanovísk. K tomuto vystúpeniu pána Danka, treba dodať, že podobne ako Robert Fico, ktorý pri poslednom vystúpení predsedov koalície avizoval veľký sociálny balíček v roku 2019, tiež sľuboval sociálny balíček tentoraz z dielne SNS. Pri vysvetľovaní návrhu bol však konkrétnejší. Jeho súčasťou vraj bude znížená sadzba DPH za ubytovacie služby a to vo výške 10 %. Ach aký úžasný návrh, lenže zníženú sadzbu DPH využívajú už viac rokov všetky štáty EÚ, okrem Slovenska. ( Písal som o tom ešte vo februári v predchádzajúcom blogu ). Ostáva veriť, že tento ojedinelý systémový návrh, ktorý skutočne podporuje cestovný ruch, bude čo najskôr schválený v parlamente. Pán Danko tiež sľuboval väčší počet rôznych nesystémových opatrení ako napr. cestovné šeky, poukážky do kúpeľov pre dôchodcov a tiež ďalšie vylepšovanie 13. a 14. platu ( hádam, len nevyrukujú s 15. platom ). Ťažko odhadnúť, ktoré z týchto opatrení sa mu podarí aj zrealizovať.

Naspäť k článku R. Fica.

Veľmi rázne v ňom konštatuje, že je pripravený presadzovať priority strany na pôde parlamentu, tiež bude revitalizovať členskú základňu strany a bude navštevovať regióny  ( nespomenul, či aj východné Slovensko, kde v poslednom čase nie je veľmi obľúbený ). Jedným slovom bude robiť všetko, aby strana SMER získala vyššie voličské preferencie.

Každý uzná, že ho čaká náročná práca. Preferencie SMERu pod vplyvom odhalenia ďalších kauz ( agrodotácie, zneužívanie eurofondov ) totiž neustále klesajú. Momentálne SMER vykazuje preferencie asi 20 % a zastaviť ich prepad nebude jednoduché. Problémom však naďalej ostáva, že aj pri dosiahnutí preferencií do tej výšky, že by sa strana SMER-SD stala vo voľbách víťaznou stranou, bude pre ňu veľmi obtiažne nájsť si koaličných partnerov, s ktorými by mohla zostaviť vládu. Ak sa jej to nepodarí, potom sa zopakuje scénar z roku 2010, keď sa strana SMER-SD síce stala víťazom volieb, ale vzhľadom na nízky koaličný potenciál vládu nedokázala zostaviť.

Podľa môjho názoru je pravdepodobné, že v najbližších dvoch rokoch Slovensko zažije dve udalosti, ktoré budú pre niektorých ľudí radostné, pre druhých smutné, pre ostatných jedno i druhé.

Prognóza sa týka týchto udalostí :

1. v roku 2019 – ukončenie prezidentovania chamtivého prezidenta ( bude sa môcť sústrediť na skupovanie pozemkov )

2. v roku 2020 – ukončenie vlády strany SMER-SD

 

Nicholsonovú vraj lanári rádio Jerevan, alebo je to celé len zinscenované divadlo ?

14.02.2021

Po nedávnej tlačovke, ktorú zvolali Nicholsonová a Cigániková, čiže dve najznámejšie političky strany SaS, sa prvá z nich stala veľkou, aj keď len dočasnou, mediálnou hviezdou. Zistila, že kvôli ministerke Remišovej príšlo Slovensko v roku 2020 o 1 mld. eur z eurofondov. Keď sa ukázalo, že to nie je pravda, vytiahla taktiku upresňovania a zahmlievania. Ak o tie [...]

Je zbytočné prehovárať Kotlebu, Fica, či Pellegriniho, aby sa dali zaočkovať

23.01.2021

V týchto dňoch je v spoločnosti horúcou témou celoplošné testovanie, ktoré vláda označila novým anglickým názvom. Možno preto sa premiérovi jeho obľúbený proces podarilo presadiť. Nebolo to však ľahké. Zasadnutie vlády trvalo celých 5 dní. Ministri sa báli ísť s ním do konfliktu. Vedeli ako sa na TK vyjadril o názore niektorých vedcov z pandemickej komisie, ktorí [...]

Matovičova dovolenka by Slovensku veľmi prospela

04.12.2020

Jednoznačne. On by si dovolenku zaslúžil. Je nervózny, zlostný, urážlivý a veľmi vyčerpaný, akoby na konci so silami. Len ten veľký obdiv k sebe samému ho neopustil. Pritom úplne všetko musí riešiť sám. Dovolenková destinácia by nemusela byť veľmi vzdialená. Keďže jeho obľúbené Mongolsko je pomerne ďaleko, stačil by napr. Dubaj. Keď si tam môže vyraziť Sulík, [...]

Rusko Petrohrad

Väčšina Rusov si myslí, že koronavírus je biologická zbraň

01.03.2021 23:19

Prieskum tiež ukázal, že počet Rusov ochotných zaočkovať sa klesol z 38 percent v decembri na 30 percent.

Róbert Mudronček ZVJS

Po Ivanovi, ktorý odstúpil kvôli Lučanského smrti, povedie ZVJS Mudronček

01.03.2021 23:00

Doterajší riaditeľ väznice v Ilave Róbert Mudronček sa vracia na čelo ZVJS, kde pôsobil už za vlády Ivety Radičovej.

Filip Šuran

Novela o vysokých školách? Vznikla za zatvorenými dverami

01.03.2021 22:43

V utorok sa majú zástupcovia vysokých škôl a študentov stretnúť s ministrom školstva. Témou rozhovorov bude novela vysokoškolského zákona. Výhrady majú zástupcovia škôl aj študenti.

Košice premiér vakcína Sputnik

Smer: Nátlakom sme prispeli k nákupu Sputniku. Raši hovorí o núdzovom riešení

01.03.2021 18:46

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 199140x
Priemerná čítanosť článkov: 2691x

Autor blogu

Kategórie