Založ si blog

Zabudnutý expremiér Fico, nová výzva pred stranou SMER-SD a sociálny balíček aktívneho A. Danka

Stojíme pred novou výzvou. Takto nazval bývalý premiér, ktorý v poslednej dobe ignoruje média a súčasne média ignorujú jeho, svoj článok, ktorý zverejnili HN minulý týždeň. Našťastie sa v ňom nezaoberal rôznymi konšpiratívnymi teóriami postavenými na senilnom maďarskom starčekovi, ktorý údajne z Ameriky riadi všetko politické dianie na Slovensku. Tieto bludy sú najmä u starších dôchodcov dosť rozšírené. Vyskytujú sa aj konšpirátori, ktorí spomínaného dedka údajne videli na vlastné oči napr. ako priváža do Bratislavy vo svojom aute migrantov, alebo ako zisťuje nálady obyvateľstva prezlečený za študenta.

Ak opomenieme neustále omieľanú frázu o nemožnosti nájsť inú alternatívu k vládnutiu terajšej trojkoalície, napísal expremiér aj niekoľko nových vecí. Napr., že oddelenie premiérskej a predsedníckej stoličky vytvára celý rad možnosti ako získať pre stranu väčší voličský potenciál. Dosť to prekvapuje, nakoľko u premiérky Radičovej a predsedu SDKU Dzurindu práve oddelenie funkcii sám kritizoval. Vraj Radičovej vládu vlastne skryte riadi Dzurinda.

Aj jeho koaličný partner A. Danko, ktorý je v poslednom období mimoriadne aktívny, oddelením týchto funkcií nie je nijako nadšený. V nedeľu v TA3 hovoril, že problémom koalície je to, že premiér nie je predsedom koaličnej strany. Danko to vysvetlil svojím typickým  ťažkopádnym spôsobom. Vzniká vraj iný mechanizmus prípravy a tvorby zákonov, či vytvárania zahraničnopolitických stanovísk. K tomuto vystúpeniu pána Danka, treba dodať, že podobne ako Robert Fico, ktorý pri poslednom vystúpení predsedov koalície avizoval veľký sociálny balíček v roku 2019, tiež sľuboval sociálny balíček tentoraz z dielne SNS. Pri vysvetľovaní návrhu bol však konkrétnejší. Jeho súčasťou vraj bude znížená sadzba DPH za ubytovacie služby a to vo výške 10 %. Ach aký úžasný návrh, lenže zníženú sadzbu DPH využívajú už viac rokov všetky štáty EÚ, okrem Slovenska. ( Písal som o tom ešte vo februári v predchádzajúcom blogu ). Ostáva veriť, že tento ojedinelý systémový návrh, ktorý skutočne podporuje cestovný ruch, bude čo najskôr schválený v parlamente. Pán Danko tiež sľuboval väčší počet rôznych nesystémových opatrení ako napr. cestovné šeky, poukážky do kúpeľov pre dôchodcov a tiež ďalšie vylepšovanie 13. a 14. platu ( hádam, len nevyrukujú s 15. platom ). Ťažko odhadnúť, ktoré z týchto opatrení sa mu podarí aj zrealizovať.

Naspäť k článku R. Fica.

Veľmi rázne v ňom konštatuje, že je pripravený presadzovať priority strany na pôde parlamentu, tiež bude revitalizovať členskú základňu strany a bude navštevovať regióny  ( nespomenul, či aj východné Slovensko, kde v poslednom čase nie je veľmi obľúbený ). Jedným slovom bude robiť všetko, aby strana SMER získala vyššie voličské preferencie.

Každý uzná, že ho čaká náročná práca. Preferencie SMERu pod vplyvom odhalenia ďalších kauz ( agrodotácie, zneužívanie eurofondov ) totiž neustále klesajú. Momentálne SMER vykazuje preferencie asi 20 % a zastaviť ich prepad nebude jednoduché. Problémom však naďalej ostáva, že aj pri dosiahnutí preferencií do tej výšky, že by sa strana SMER-SD stala vo voľbách víťaznou stranou, bude pre ňu veľmi obtiažne nájsť si koaličných partnerov, s ktorými by mohla zostaviť vládu. Ak sa jej to nepodarí, potom sa zopakuje scénar z roku 2010, keď sa strana SMER-SD síce stala víťazom volieb, ale vzhľadom na nízky koaličný potenciál vládu nedokázala zostaviť.

Podľa môjho názoru je pravdepodobné, že v najbližších dvoch rokoch Slovensko zažije dve udalosti, ktoré budú pre niektorých ľudí radostné, pre druhých smutné, pre ostatných jedno i druhé.

Prognóza sa týka týchto udalostí :

1. v roku 2019 – ukončenie prezidentovania chamtivého prezidenta ( bude sa môcť sústrediť na skupovanie pozemkov )

2. v roku 2020 – ukončenie vlády strany SMER-SD

 

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.

petr pavel

Čína ostro odsúdila Pavlov telefonát s taiwanskou prezidentkou

31.01.2023 08:50

Pavel podľa čínskej diplomacie ustúpil od svojich slov, že je potrebné rešpektovať princíp jednej Číny. Peking zároveň spochybnil dôveryhodnosť českého prezidenta.

zelenskyj

Na Nobelovu cenu za mier nominovali Zelenského, Erdogana či Stoltenberga

31.01.2023 07:16

Medzi zverejnenými kandidátmi na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier prevažujú osobnosti, ktoré nejakým spôsobom súvisia s konfliktom na Ukrajine či situáciou v Rusku.