Založ si blog

Prečo v celej EÚ, okrem Slovenska, platí pre ubytovacie služby znížená sadzba DPH

Odpoveď je jednoduchá. Všetky štáty EÚ týmto opatrením efektívne podporujú cestovný ruch. Slovensko však preferuje rôzne nesystémové a málo účinné opatrenia. Tieto sú vždy sprevádzané veľkou propagandou o ich úžasnom vplyve na životnú úroveň obyvateľstva, hoci sa týkajú len menšej skupiny ľudí.

Nižšia sadzba DPH pre ubytovacie služby priaznivo vplýva na cestovný ruch. Je to všeobecne známa vec a štáty EÚ to už dlhodobo uplatňujú. Žiaľ na Slovensku to tak nie je. Okrem základnej sadzby máme aj my zníženú sadzbu DPH 10 %, tá sa však na ubytovacie služby nevzťahuje. Tie máme zdanené základnou sadzbou DPH 20 %. Preto z hľadiska výšky sadzby DPH sme v EÚ na “ peknom “ 2. mieste. Vyššiu sadzbu má len Dánsko, ktoré však zníženú sadzbu DPH nepozná. Preto naše umiestnenie je dosť zahanbujúce.

Ako jednotlivé štáty EÚ podporujúce cestovný ruch, zdaňujú ubytovacie služby zníženými sadzbami DPH ( platné v r. 2017 ) ?

Belgicko 6%, Cyprus 8%, Česká republika 15% – zákl. sadzba je 21%, Dánsko 25% – nemá zníženú sadzbu DPH, Estónsko 9%, Fínsko 10%, Francúzsko 10%, Grécko 6,5%, Holandsko 6%, Chorvátsko 13%, Írsko 13,5%, Lotyšsko 12%, Luxembursko 3%, Maďarsko 18% – zákl. sadzba je 27%, Malta 7%, Nemecko 7%, Poľsko 8% – zákl. sadzbe je 23%, Portugalsko 6%, Rakúsko 10% – zákl. sadzba je 20%, Rumunsko 9%, SLOVENSKO 20%, Slovinsko 9,5%, Taliansko 10%.

Politiku podpory cestovného ruchu prostredníctvom zníženej sadzby DPH uplatňujú aj niektoré štáty mimo EÚ. Napr. Čierna hora 7%,  Nórsko 8%, Srbsko 10%, Švajčiarsko 3,8%.

Niektoré európske štáty mimo EÚ však neuplatňujú zníženú sadzbu DPH pre ubytovacie služby ( t.j. podporujú CR rovnako ako Slovensko ). Sú to napr. Albánsko 20%, Bielorusko 20%, Macedónsko 18 %, Moldavsko 20%, Rusko 18%.

Podpora cestovného ruchu zo strany nášho suseda Poľska je aj oproti ostatným štátom EÚ nadštandartná, nakoľko znížená sadzba DPH 8 % sa nevzťahuje len na ubytovacie služby, ale tiež na služby reštauračné.

Ako by sa uplatnenie zníženej sadzby DPH 10 % prejavilo v hoteloch, penziónoch a ostatných ubytovacích zariadeniach na Slovensku ?

a) možnosť znížiť ceny ubytovania s následným zvýšením počtu ubytovaných turistov

b) zvýšenie tržieb

b) možnosť prijať do zamestnania ďalších zamestnancov

c) možnosť zvýšiť mzdy zamestnancom, ktoré sú najnižšie v celom hospodárstve ( pomocné sily v kuchyni, upratovačky, čašníčky )

d) zvýšenie konkurencieschopnosti týchto zariadení

K bodu d).:  Turisti, ktorí navštívia naše Vysoké Tatry a tiež aj ich časť v Poľsku, často poukazujú na nižšie ceny ubytovania aj jedál u našich susedov. Keďže v Poľsku je o 12 % nižšia sadzba DPH na ubytovacie aj reštauračné služby, prečo by tam nemohli byť aj nižšie ceny.

Doposiaľ ministerstvo financií zdôvodňovalo nevhodnosť zaviesť zníženú sadzbu DPH pre ubytovacie služby týmito úsmevnými  argumentami :

1. spôsobilo by to taký výpadok príjmov ŠR, že by to malo dopad na konsolidáciu verejných financií.

K bodu 1. Zaujímavé, že u všetkých štátov EÚ, ktoré uplatňujú zníženú sadzbu DPH pre ubytovacie služby sa žiadny rozpad verejných financií nedostavil. Tento argument neobstojí aj preto, že vláda prezentuje ako sa Slovensku mimoriadne darí, aké úžasné hosp. ukazovatele dosiahlo a minister financií sa vyjadril, že dokonca aj výber z daní do ŠR bol oveľa vyšší ako sa očakávalo.

2. znížená sadzba DPH prináša zvýšené riziko daňových únikov a kontrolórom daňovej správy, by sa sťažila kontrola.

K bodu 2. Až dojímavá starostlivosť o prácu zamestnancov daňovej správy, ktorých ministerstvo financií evidentne považuje za veľmi lenivých a nešikovných.

Záver :

Ministerstvo financií si zrejme uvedomuje, že v tomto prípade sa jedná o anomáliu a je nevhodné čakať so zavedením zníženej DPH pre ubytovacie služby až do predvolebného obdobia t. j. do roku 2020. Tejto témy sa však môže zmocniť opozícia. Skutočne veľmi záleží, či zmenu Zákona o DPH navrhne koalícia, alebo opozícia.

Zmena zákona sa rýchlo a bez prieťahov schváli ak to bude šéf koalície a súčasne zástanca eurojadra, alebo jeho skoro európsky financmajster, alebo trucovitý, ale sociálne cítiaci kapitán, či minister dopravy, ktorý na akýsi cestovný ruch nemá vôbec čas, aj keď patrí do jeho rezortu.

Veľký problém so schválením zákona však bude ak návrh prednesie nejaký zástupca opozície. Je úplne jedno, či to bude známy komedialny herec z Trnavy, alebo rodinne založený vyznávač mnohoženstva, či nejaký iný poslanec.

Zostáva dúfať, že to bude niekto z koalície. Ak s návrhom vyrukuje opozícia je veľmi pravdepodobné, že ich návrh, ľudovo povedané,  koalícia zmetie zo stola. Podľa zásady, už dlhodobo platnej v parlamente, všetky návrhy opozície treba odmietnuť.

 

V tieni protivládnych protestov sa formuje červenohnedá koalícia

02.08.2021

Bolo to vidno už pri proteste pred parlamentom. Objavili sa tam aj známi opoziční politici, ktorí sa snažia u nespokojných antivaxerov zvýšiť svoju popularitu a získať si potencionálnych voličov. Aj obrázok v novinách, na ktorom sa pred rozzúreným davom radí národný socialista Kotleba so smeráckym marxistom Bláhom, napovedá, že sa spolčujú strany, ktoré ešte [...]

Verejnosť sa nemohla rozlúčiť s maestrom Lasicom. Škoda.

25.07.2021

Herec, humorista, textár, spevák, prozaik a moderátor. Zomrel nečakane v nedeľu 18.07.2021 pri svojom vystúpení priamo na javisku. Pochovaný bol v stredu 21.07.2021. Bol už dlhú dobu jeden z najvýznamnejších osobnosti našej kultúry. Je to pre Slovensko veľká strata. Pekne to vystihla vo svojom vyjadrení pani prezidentka. Z každého kondolenčného príspevku ľudí, ktorí ho [...]

Len o očkovaní v zariadeniach sociálnych služieb, ale ani slovo v akom sú zlom stave

20.04.2021

Milan Krajniak si rozmyslel svoju demisiu a podobne ako ostatní odstupujúci ministri sa aj on do svojho ministerského kresla vrátil. Obyčajným poslancom bol len niekoľko dní. Lenže ak by ním ostal, celé divadlo by dopadlo ešte horšie. Šéf ich rodinného hnutia sa už vážne zaoberal jeho náhradou. Pritom mal na výber len niekoľko namaľovaných bábik zo svojej domácnosti, [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 223301x
Priemerná čítanosť článkov: 2791x

Autor blogu

Kategórie