Založ si blog

Už v máji sa Bratislavčania budú hanbiť menej

Nie je to síce riešenie, ale hanba bude menšia. Vyjadril sa tak aj terajší primátor. Prečo bude práve máj pre Bratislavčanov takým šťastným mesiacom ? V prvom rade sa tu budú konať Majstrovstvá sveta v hokeji, čo spôsobí príval turistov a hokejových skalných zo všetkých kútov sveta. Centrum mesta a okolie zimného štadióna sa zaplní nadšenými fanúšikmi a mesto bude viac ako 2 týždne žiť hokejom. Skutočným dôvodom menšej hanby Bratislavčanov je však skrášlenie hlavnej železničnej stanice. Táto v mesiaci máji už nebude taká ohyzdná ako je v súčasnosti.

Lenže pozor, veľké skrášľovanie to nebude. Len celkom malé kozmetické úpravy. Asi také ako v roku 2011, keď sa v Bratislave tiež konali MS v hokeji.

Čo všetko pribudne na hlavnej stanici, pýche nášho hlavného mesta ? Nový svetelný nápis, nejaké nové osvetlenia, kvetináče, nové pokladnice v čakárni, ale aj nové, graficky atraktívne, polepy na sklenených plochách. Dokonca na druhom poschodí budovy bude osadený sadrokarton medzi reštauráciou a čakárňou. A to ešte nie je všetko. Má sa zrealizovať čistenie svietidiel. Ak sa nebudú dať vyčistiť, dôjde dokonca k ich výmene. Okrem tohto veľkého množstva úprav má dôjsť aj k odstráneniu vizuálneho smogu. Čo všetko do tohto smogu patrí ešte nie je jasné. ŽSR sľubujú tiež čistenie podláh, obkladov, podchodov, ba aj schodísk a zábradlí.

Ako vyhlásil hovorca ŽSR všetky tieto náročné práce majú byť vysúťažené ( pekné nespisovné slovo ) a zrealizované ( škoda, že nie vydodané ) už do konca apríla 2019. Tento krutý termín dostali železnice kvôli MS, ktoré začnú už 10. mája.

Aj keď sa to v súpise plánovaných prác neuvádza, je predpoklad, že súčasne s dovezením kvetináčov dôjde aj k odvozu bezdomovcov. V roku 2011 to tak bolo. Lenže hneď po skončení MS sa kvetináče zase odviezli a bezdomovci sa na stanicu sami vrátili.

Kto je vinný a zodpovedný, že hlavné mesto Slovenska má, aj 30 rokov po prevrate, takúto hroznú hlavnú stanicu ? Nikto. Budova stanice patrí ŽSR, čiže zodpovedný je aj rezort dopravy. Námestie pred budovou zase patrí mestu. Toto rozdelenie vlastníkov šikovne využil bývalý primátor, ktorý pri svojom nástupe mal v programe aj rekonštrukciu stanice. Na konci svojho úradovania už na otázku ako hodnotí túto rekonštrukciu odpovedal, že otázka patrí ministrovi dopravy.

Ak by sa konala súťaž o najviac zaostalú hlavnú železničnú stanicu všetkých hlavných miest EÚ asi by vyhrala tá bratislavská. No, aspoň v niečom by sme boli prví.

Smutné je, že práve taký dôležitý objekt v meste bol dlhodobo zanedbávaný. Podieľa sa totiž na vytvorení prvého dojmu o samotnom meste. A ten je otrasný. Ak turisti pricestujú z niektorého západného veľkomesta je to pre nich doslova kultúrny šok. Jeden mladík zo Švajčiarska, ktorý vo vlaku zaspal a na stanici urýchlene vystúpil, bol presvedčený, že sa dostal až do Užhorodu. Lenže nedivme sa mu. Ak vchádzate do vchodu paneláka, ktorého dvere sú špinavé, okopané a s rozbitým sklom, určite nemáte dobrý pocit. Čo ma čaká za týmito dverami ? Pritom možno vstúpite do čistej chodby, ale ten prvý dojem je zlý a ovplyvní aj vašu mienku o ľuďoch, ktorí v tom dome bývajú. To si nevedia opraviť ani dvere od vchodu ? Asi takto rozmýšľajú o nás Slovákoch aj zahraniční turisti, ktorí sa vydesení ocitnú na hlavnej železničnej stanici v Bratislave.

Kvôli objektivite treba uviesť, že rekonštrukciou hlavnej železničnej stanice sa zaoberali naši najvyšší predstavitelia už v auguste 2018. Vtedy sa stretli premiér, minister financií, minister dopravy a vtedajší primátor a všetci sa zhodli, že rekonštrukcia hlavnej stanice je nutná. Dokonca na tento účel vyčlenili horibilnú čiastku 2,8 mil. eur. Ak si uvedomíme, že ministerka školstva udelila zo štátneho rozpočtu dotáciu skoro 4 mil. eur  ( akože na výskum ) firmám, ktoréhosi stranického kámoša ( svojho, alebo predsedovho ), potom vyčlenená čiastka na rekonštrukciu stanice určite nie je vysoká.

Dopadlo to však trochu inak. Celú rekonštrukciu stanice ŽSR odročili, s tým že sa k nej pristúpi až po MS v hokeji. Údajne by boli návštevnici stanice počas rekonštrukcie vystavení chladu a vetru. Takýto diskomfort naše železnice nechceli pripustiť. Nakoniec sa, ale niečo nové na stanici predsa objavilo. Nová čakáreň. Bola slávnostne otvorená samotným ministrom dopravy už v novembri 2018. Stála nejakých 800 000 eur. V čakárni je 12 stoličiek ( niektoré média uviedli, že až 13 ), takže čakajúci v nej môžu nielen stáť, ale dokonca aj sedieť. Na stoličkách, na svojej batožine, ale aj na zemi.

So zástupcami ŽSR a ministerstva dopravy sa chce stretnúť primátor Bratislavy, ktorý povedal, že nepovažuje za riešenie  nejaké potemkinovské úpravy, ktoré spravia z hlavnej stanice menšiu hanbu. Za vyriešenie problému považuje komplexnú rekonštrukciu celej stanice aj predstaničného námestia otvorenou architektonickou súťažou. Bratislavčania si nezaslúžia len stanicu, za ktorú sa budú menej hanbiť, ale stanicu, na ktorú budú môcť byť aj hrdí.

K tomu treba dodať. Bratislavčania sa už teraz tešia. Dobre však vedia, že pán primátor je vo funkcii veľmi krátko a ten optimizmus ho skoro prejde. Len, aby nedopadol ako jeho predchodca. Vzhľadom na úroveň a schopnosti našich komunálnych politikov, rezortných manažerov a vládnych činiteľov je veľmi pravdepodobné, že hlavná stanica bude vyzerať rovnako ako dnes, aj v čase, keď sa pánu primátorovi bude končiť jeho funkčné obdobie.

Nový tréner našej reprezentácie bol doteraz len asistent

02.09.2022

Po dvoch mesiacoch čakania nám prezident SFZ slávnostne oznámil, že novým reprezentačným trénerom bude Fracesco Calzona. Naše vedenie sa rozhodlo dať šancu trénerovi, ktorý doteraz hlavným trénerom nikdy nebol. Vždy robil len asistenta. Je zrejme, že vedenie nášho zväzu, na čele s prezidentom Kováčikom, dáva pri výbere reprezentačného trénera vždy prednosť málo [...]

Matovič a Sulík by mohli naraz odísť na dlhodobú odbornú stáž

20.07.2022

Skoro všetky scénare o tom ako bude vláda vyzerať od septembra, už boli podrobne analyzované. Politikmi, politológmi, ba i samotnými analytikmi. Na jeden scénar, ten najjednoduchší, však zabudli. Je to odborná dlhodobá stáž v zahraničí. Pozor, podobnú stáž by bolo možné zorganizovať aj na Slovensku, lenže zahraničné prostredie tú zohráva dôležitú úlohu. Stáže by [...]

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

Ukrajina Rusko vojna uarus

Prvé zábery z oslobodeného Lymanu ukazujú padlých ruských vojakov na cestách

04.10.2022 14:54

Ukrajinskí vojaci po tvrdých bojoch o Lyman odniesli telá svojich kamarátov, padlých ruských vojakov nechali na uliciach.

Volodymyr Zelenskyj

Nevie, čo je dôstojnosť a čestnosť. Zelenskyj znemožnil rokovania s Ruskom, kým bude vládnuť Putin

04.10.2022 14:34

Ukrajinský prezident podpísal nariadenie, ktoré znemožňuje diplomatické rokovania ukrajinských predstaviteľov s Putinom.

nehoda1

Hamran: Vodiča zo Zochovej by mali dnes obviniť, môže dostať až doživotie

04.10.2022 13:47

Aj vyšetrovateľ, aj prokurátor podľa šéfa polície uvažujú dokonca o tom, že za zabitie piatich osôb na zastávke v hlavnom meste môže Dědeček dostať výnimočný doživotný trest.

Richard Sulík

Snaha SaS vrátiť sa do vlády je skončená, je pripravená rokovať o predčasných voľbách

04.10.2022 13:16

Oznámil to predseda Richard Sulík po tom, ako sa v Národnej rade nenašlo dostatok hlasov poslancov na odvolanie ministra financií Igora Matoviča.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 89
Celková čítanosť: 261044x
Priemerná čítanosť článkov: 2933x

Autor blogu

Kategórie