Založ si blog

Už v máji sa Bratislavčania budú hanbiť menej

Nie je to síce riešenie, ale hanba bude menšia. Vyjadril sa tak aj terajší primátor. Prečo bude práve máj pre Bratislavčanov takým šťastným mesiacom ? V prvom rade sa tu budú konať Majstrovstvá sveta v hokeji, čo spôsobí príval turistov a hokejových skalných zo všetkých kútov sveta. Centrum mesta a okolie zimného štadióna sa zaplní nadšenými fanúšikmi a mesto bude viac ako 2 týždne žiť hokejom. Skutočným dôvodom menšej hanby Bratislavčanov je však skrášlenie hlavnej železničnej stanice. Táto v mesiaci máji už nebude taká ohyzdná ako je v súčasnosti.

Lenže pozor, veľké skrášľovanie to nebude. Len celkom malé kozmetické úpravy. Asi také ako v roku 2011, keď sa v Bratislave tiež konali MS v hokeji.

Čo všetko pribudne na hlavnej stanici, pýche nášho hlavného mesta ? Nový svetelný nápis, nejaké nové osvetlenia, kvetináče, nové pokladnice v čakárni, ale aj nové, graficky atraktívne, polepy na sklenených plochách. Dokonca na druhom poschodí budovy bude osadený sadrokarton medzi reštauráciou a čakárňou. A to ešte nie je všetko. Má sa zrealizovať čistenie svietidiel. Ak sa nebudú dať vyčistiť, dôjde dokonca k ich výmene. Okrem tohto veľkého množstva úprav má dôjsť aj k odstráneniu vizuálneho smogu. Čo všetko do tohto smogu patrí ešte nie je jasné. ŽSR sľubujú tiež čistenie podláh, obkladov, podchodov, ba aj schodísk a zábradlí.

Ako vyhlásil hovorca ŽSR všetky tieto náročné práce majú byť vysúťažené ( pekné nespisovné slovo ) a zrealizované ( škoda, že nie vydodané ) už do konca apríla 2019. Tento krutý termín dostali železnice kvôli MS, ktoré začnú už 10. mája.

Aj keď sa to v súpise plánovaných prác neuvádza, je predpoklad, že súčasne s dovezením kvetináčov dôjde aj k odvozu bezdomovcov. V roku 2011 to tak bolo. Lenže hneď po skončení MS sa kvetináče zase odviezli a bezdomovci sa na stanicu sami vrátili.

Kto je vinný a zodpovedný, že hlavné mesto Slovenska má, aj 30 rokov po prevrate, takúto hroznú hlavnú stanicu ? Nikto. Budova stanice patrí ŽSR, čiže zodpovedný je aj rezort dopravy. Námestie pred budovou zase patrí mestu. Toto rozdelenie vlastníkov šikovne využil bývalý primátor, ktorý pri svojom nástupe mal v programe aj rekonštrukciu stanice. Na konci svojho úradovania už na otázku ako hodnotí túto rekonštrukciu odpovedal, že otázka patrí ministrovi dopravy.

Ak by sa konala súťaž o najviac zaostalú hlavnú železničnú stanicu všetkých hlavných miest EÚ asi by vyhrala tá bratislavská. No, aspoň v niečom by sme boli prví.

Smutné je, že práve taký dôležitý objekt v meste bol dlhodobo zanedbávaný. Podieľa sa totiž na vytvorení prvého dojmu o samotnom meste. A ten je otrasný. Ak turisti pricestujú z niektorého západného veľkomesta je to pre nich doslova kultúrny šok. Jeden mladík zo Švajčiarska, ktorý vo vlaku zaspal a na stanici urýchlene vystúpil, bol presvedčený, že sa dostal až do Užhorodu. Lenže nedivme sa mu. Ak vchádzate do vchodu paneláka, ktorého dvere sú špinavé, okopané a s rozbitým sklom, určite nemáte dobrý pocit. Čo ma čaká za týmito dverami ? Pritom možno vstúpite do čistej chodby, ale ten prvý dojem je zlý a ovplyvní aj vašu mienku o ľuďoch, ktorí v tom dome bývajú. To si nevedia opraviť ani dvere od vchodu ? Asi takto rozmýšľajú o nás Slovákoch aj zahraniční turisti, ktorí sa vydesení ocitnú na hlavnej železničnej stanici v Bratislave.

Kvôli objektivite treba uviesť, že rekonštrukciou hlavnej železničnej stanice sa zaoberali naši najvyšší predstavitelia už v auguste 2018. Vtedy sa stretli premiér, minister financií, minister dopravy a vtedajší primátor a všetci sa zhodli, že rekonštrukcia hlavnej stanice je nutná. Dokonca na tento účel vyčlenili horibilnú čiastku 2,8 mil. eur. Ak si uvedomíme, že ministerka školstva udelila zo štátneho rozpočtu dotáciu skoro 4 mil. eur  ( akože na výskum ) firmám, ktoréhosi stranického kámoša ( svojho, alebo predsedovho ), potom vyčlenená čiastka na rekonštrukciu stanice určite nie je vysoká.

Dopadlo to však trochu inak. Celú rekonštrukciu stanice ŽSR odročili, s tým že sa k nej pristúpi až po MS v hokeji. Údajne by boli návštevnici stanice počas rekonštrukcie vystavení chladu a vetru. Takýto diskomfort naše železnice nechceli pripustiť. Nakoniec sa, ale niečo nové na stanici predsa objavilo. Nová čakáreň. Bola slávnostne otvorená samotným ministrom dopravy už v novembri 2018. Stála nejakých 800 000 eur. V čakárni je 12 stoličiek ( niektoré média uviedli, že až 13 ), takže čakajúci v nej môžu nielen stáť, ale dokonca aj sedieť. Na stoličkách, na svojej batožine, ale aj na zemi.

So zástupcami ŽSR a ministerstva dopravy sa chce stretnúť primátor Bratislavy, ktorý povedal, že nepovažuje za riešenie  nejaké potemkinovské úpravy, ktoré spravia z hlavnej stanice menšiu hanbu. Za vyriešenie problému považuje komplexnú rekonštrukciu celej stanice aj predstaničného námestia otvorenou architektonickou súťažou. Bratislavčania si nezaslúžia len stanicu, za ktorú sa budú menej hanbiť, ale stanicu, na ktorú budú môcť byť aj hrdí.

K tomu treba dodať. Bratislavčania sa už teraz tešia. Dobre však vedia, že pán primátor je vo funkcii veľmi krátko a ten optimizmus ho skoro prejde. Len, aby nedopadol ako jeho predchodca. Vzhľadom na úroveň a schopnosti našich komunálnych politikov, rezortných manažerov a vládnych činiteľov je veľmi pravdepodobné, že hlavná stanica bude vyzerať rovnako ako dnes, aj v čase, keď sa pánu primátorovi bude končiť jeho funkčné obdobie.

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.

petr pavel

Čína ostro odsúdila Pavlov telefonát s taiwanskou prezidentkou

31.01.2023 08:50

Pavel podľa čínskej diplomacie ustúpil od svojich slov, že je potrebné rešpektovať princíp jednej Číny. Peking zároveň spochybnil dôveryhodnosť českého prezidenta.