Založ si blog

Zakázať predaj a používanie hlučnej zábavnej pyrotechniky by veľmi prospelo

Prospelo by všeobecne. Normálnym ľuďom, ktorých výbuchy rušia, malým deťom a chorým, ktorí kvôli hluku nemôžu spať a tiež zvieratám. Tým v domácnostiach a ešte viac tým, ktoré žijú vo voľnej prírode.

Problém ako odstrániť rôzne výbuchy počas silvestrovských osláv riešia mestské zastupiteľstvá krajských, okresných i celkom malých miest už viac rokov. Niektoré dokonca zrušili profesionálne ohňostroje, ktoré sa konali zväčša na hlavných námestiach. Zodpovednosť za všetku hlučnú ohňostrojovú zábavu v týchto mestách tak museli na seba vziať ostrieľaní súkromní vybuchovači.

Problém hlučných ohňostrojov, tak ako každý rok, riešili aj v Bratislave. Žiaľ, ako ukázali aj nedávne oslavy, s malým efektom.  Mestské zastupiteľstvá totiž vydávajú rôzne všeobecné záväzné nariadenia ( VZN ), v ktorých zakazujú používanie hlučnej ( výbušnej ) zábavnej pyrotechniky. Treba spomenúť, že zábavná pyrotechnika zahŕňa aj produkty kategórie F1, pri použití ktorých vzniká len svetelný efekt napr. prskavky. Tieto produkty VZN nezakazuje. Rovnako sa netýka kategórie F4, kde patria len profesionálne ohňostroje zabezpečované profesionálnou firmou. K tomu sa žiada doložiť, že aj profesionálne ohňostroje nemusia byť sprevádzané veľkými výbuchmi. Časom by mohli byť nahradené modernou a tichou laserovou show.

Zákaz používania sa preto týka len hlučnej zábavnej pyrotechniky, ktorá spadá do kategórii F2 a F3 ( podľa definície nižšia a stredná hladina hluku – patria tu rôzne petardy a delobuchy, ktoré vyprodukujú poriadne šlehy  ). Pri porušení zákazu použitia hrozí VZN pokutami. Lenže takýchto narušiteľov ťažko niekto prichytí pri čine. To asi nikoho nenapadlo. Predajcovia zábavnej pyrotechniky, ktorí majú svoje dočasné stánky v každom nákupnom centre, sa spokojne usmievajú. Tržby z predaja im stále rastú.

Na Silvestra by sa každý rád zabavil. Majitelia domácich zvierat vidia ako trpia počas vybuchujúcich osláv trpia a sú veľmi radi, keď sa divoké a hlučné oslavy skončia. Veľké škody napáchajú výbuchy u vtáctva a vlastne u všetkých zvierat žijúcich vo voľnej prírode. Množstvo zvierat v panike uteká zo svojho domovského revíru a často sa späť už nikdy nevráti. Ochrancovia prírody a poľovníci by o tom vedeli dlho rozprávať. Rôzne zväzy ochrancov a poľovníkov poukazujú už roky na toto barbarské správanie ľudí pri novoročných oslavách. Všetko zbytočne.

Je pravda, že existuje malá skupina tzv. delostrelcov, ktorí si delobuchy nekupujú, ale zaobstarajú si ich napr. z vojenských skladov, alebo si nejakú výbušninu vyrobia sami. Na Silvestra môžu konečne na seba upozorniť. Pri výrobe, alebo použití delobuchov dochádza často k rôznym zraneniam. S tým však títo jedinci počítajú. V tú omamnú chvíľu sa im dokonca zdá, že stratiť jeden – dva prsty nie je nič hrozné. Nakoniec aj čiastočná hluchota je ešte na druhý deň ostatným smiešna. Žiaľ, činnosť týchto pomätených delostrelcov pri oslavách splynie s výbuchmi rôznych petárd a delobuchov legálne zakúpených v stánku s pyrotechnikou. Zákaz používania hlučnej zábavnej pyrotechniky v jednotlivých mestách nestačí. Pomôže len zákaz predaja a zákaz použitia a to na celoštátnej úrovni.

Dozrel čas, aby bol v parlamente zákonom zakázaný predaj aj používanie hlučnej zábavnej pyrotechniky. ( t.j. pyrotechnika s výnimkou kategórii F1 a F4 ). V podstate je potrebné len doplniť zákon č. 58/2014 Z.z. ( Zákon o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii ), ktorý rieši z pyrotechnických výrobkov len kategóriu F4, tak aby zahŕňal aj kategórie F2 a F3.

Zákonodárny proces je pomerne zdĺhavý. Najprv niektorý poslanec musí podať návrh, potom prebiehajú diskusie a nakoniec na jeho schválenie musí zahlasovať nadpolovičná väčšina. Budú sa naši veľmi dobe platení poslanci zaoberať takou nepodstatnou vecou, ktorá rozčuľuje ľudí len jeden deň v roku ? Určitá nádej tu je.

Aj medzi poslancami sa nájde niekoľko sviatočných poľovníkov, ktorým je známe akú paseku v každom revíre spôsobujú novoročné oslavné výbuchy. Okrem toho viacerí poslanci majú nejaké domáce zviera a musia vedieť ako znáša zbytočne hlučné oslavy.

Dôležité však je, aby návrh podal poslanec z vládnej koalície. To je predpoklad úspechu. Nemal by s ním neuvážene vystúpiť niektorý poslanec opozície. V takom prípade totiž nebude schválený..

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.

petr pavel

Čína ostro odsúdila Pavlov telefonát s taiwanskou prezidentkou

31.01.2023 08:50

Pavel podľa čínskej diplomacie ustúpil od svojich slov, že je potrebné rešpektovať princíp jednej Číny. Peking zároveň spochybnil dôveryhodnosť českého prezidenta.