Založ si blog

Bojkot volieb a cesta do politickej izolácie

Veľké parlamentné divadlo v dvojkolových voľbách kandidátov na sudcov Ústavného súdu prekonalo svojou absurditou aj zámery režiséra. Vážení poslanci tu vystupujú ako trápne marionety. Kde ostala česť týchto dobre platených ľudí ? Žiaľ, je im jedno, že sú len smiešne figúrky, z ktorých si ľudia robia posmech. Nuž, nechajme to na nich. Niektorí sa možno hanbia, niektorí už slovo hanba ani nepoznajú. Zabudli, že by mali hájiť záujmy všetkých obyvateľov, alebo aspoň svojich voličov. Nie, len jedného človeka.

Teatro naštartovali poslanci strany Smer SD, podľa inštrukcií svojho predsedu, ktorý sa rozhodol ešte na sklonku svojej politickej kariéry poriadne zamiešať karty. Poslanci tejto najsilnejšej strany dostali príkaz, aby hlasovali aj nehlasovali. Niektorí preto do volebnej urny hodili prázdne hlasovacie lístky a niektorí voliť vôbec nešli.

Po zbabranom volebnom predstavení poslancov predstúpil pred novinárov samotný predseda parlamentu. Veľmi sa snažil celú komédiu bagatelizovať. Tvrdil, že takúto situáciu Slovensko zažilo už niekoľkokrát a originálne vysvetlil, že na Slovensko nepadlo nebo. Škoda, že predseda nevysvetlil na koho, alebo na ktorý štát, už niekedy nebo spadlo, ani čo sa s dotyčným resp. s celým štátom, vtedy stalo.

Tiež sa vyjadril, že na ÚS nebudú zatvorené dvere, ani nebude zhasnuté. Vraj v nasledujúcich voľbách, do ktorých sa môžu prihlásiť ďalší kandidáti, sa už všetko vyrieši. Podľa neho by sa v nich mala uplatniť tajná voľba. Predseda ešte stihol vyzvať ministra Gála, aby sa k danej situácii nevyjadroval, ale radšej sa zodpovedne staral o svoj rezort ( tu mohol dodať – aspoň tak ako sa o svoje rezorty starajú ministerky, ktoré nominovala SNS, pani Lubyová a pani Matečná ).

K bojkotu volieb sa vyjadril aj premiér a podpredseda strany Smer SD. Nesúhlasil s ním. Vyzeralo to, akoby si on jediný uvedomil, že príkaz na znefunkčnenie Ústavného súdu bol veľkou chybou a stranu Smer SD do budúcnosti veľmi poškodí. Najmä preto, že si otvorila cestu do politickej izolácie. Tieto obavy sú reálne. K jeho odvážnemu kroku, ktorý odznel z ďalekých Košíc, treba dodať, že klub poslancov jeho strany sa už na neho teší. Najstarší, úplne popletený, poslanec, ktorému povedali, že sa bude voliť pápež a že nesmie byť zvolený, už všetkým rozdal pilníky. Majú si nimi nabrúsiť zuby. Osobitne sa na neho chystá spevácky herec, resp. herecký spevák, ktorý už má nacvičenú áriu zloženú samotným Veľkým kormidelníkom.

Ak to koalícia spolu vydrží, budú parlamentné voľby na budúci rok. Môžme si položiť otázku, ktorá strana bude chcieť vstúpiť do koalície so stranou Smer SD ? Asi len SNS, ale to budú musieť sľúbiť jej predsedovi, že bude môcť aspoň raz do mesiaca vycestovať do Ruska, kde bude obyvateľom, niekde v metre, sľubovať, že im už, on osobne, vybavuje zrušenie sankcii zo strany EÚ.

Samotnej strane Smer SD však táto kauza odplaší všetkých ďalších potencionálnych politických spojencov. Je veľmi pravdepodobné, že v roku 2020 sa zopakuje situácia z roku 1998, keď voľby vyhralo HZDS, ale so svojim nulovým koaličným potenciálom nedokázalo zostaviť vládu.

Bojkot volieb nepotešil ani nádejného prezidentského kandidáta, ktorý má sľúbenú podporu strany Smer SD. Nie kvôli tomu, že by sa mal obávať o hlasy ortodoxných, ale preto, že mnohí jeho nestranícki sympatizanti si svoju voľbu rozmyslia. Najmä keď si uvedomia, že v prípade zvolenia bude musieť svojim mecenášom veľa splácať.

Nový tréner našej reprezentácie bol doteraz len asistent

02.09.2022

Po dvoch mesiacoch čakania nám prezident SFZ slávnostne oznámil, že novým reprezentačným trénerom bude Fracesco Calzona. Naše vedenie sa rozhodlo dať šancu trénerovi, ktorý doteraz hlavným trénerom nikdy nebol. Vždy robil len asistenta. Je zrejme, že vedenie nášho zväzu, na čele s prezidentom Kováčikom, dáva pri výbere reprezentačného trénera vždy prednosť málo [...]

Matovič a Sulík by mohli naraz odísť na dlhodobú odbornú stáž

20.07.2022

Skoro všetky scénare o tom ako bude vláda vyzerať od septembra, už boli podrobne analyzované. Politikmi, politológmi, ba i samotnými analytikmi. Na jeden scénar, ten najjednoduchší, však zabudli. Je to odborná dlhodobá stáž v zahraničí. Pozor, podobnú stáž by bolo možné zorganizovať aj na Slovensku, lenže zahraničné prostredie tú zohráva dôležitú úlohu. Stáže by [...]

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

Ukrajina Rusko vojna uarus

Prvé zábery z oslobodeného Lymanu: Ukrajinci pozbierali svojich, Rusi ostali na ulici

04.10.2022 14:54

Ukrajinskí vojaci po tvrdých bojoch o Lyman odniesli telá svojich kamarátov, padlých ruských vojakov nechali na uliciach.

Volodymyr Zelenskyj

Nevie, čo je dôstojnosť a čestnosť. Zelenskyj znemožnil rokovania s Ruskom, kým bude vládnuť Putin

04.10.2022 14:34

Ukrajinský prezident podpísal nariadenie, ktoré znemožňuje diplomatické rokovania ukrajinských predstaviteľov s Putinom.

nehoda1

Hamran: Vodiča zo Zochovej by mali dnes obviniť, môže dostať až doživotie

04.10.2022 13:47, aktualizované: 15:14

Aj vyšetrovateľ, aj prokurátor podľa šéfa polície uvažujú dokonca o tom, že za zabitie piatich osôb na zastávke v hlavnom meste môže Dědeček dostať výnimočný doživotný trest.

Richard Sulík

Snaha SaS vrátiť sa do vlády je skončená, je pripravená rokovať o predčasných voľbách

04.10.2022 13:16

Oznámil to predseda Richard Sulík po tom, ako sa v Národnej rade nenašlo dostatok hlasov poslancov na odvolanie ministra financií Igora Matoviča.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 89
Celková čítanosť: 261045x
Priemerná čítanosť článkov: 2933x

Autor blogu

Kategórie