Založ si blog

Bojkot volieb a cesta do politickej izolácie

Veľké parlamentné divadlo v dvojkolových voľbách kandidátov na sudcov Ústavného súdu prekonalo svojou absurditou aj zámery režiséra. Vážení poslanci tu vystupujú ako trápne marionety. Kde ostala česť týchto dobre platených ľudí ? Žiaľ, je im jedno, že sú len smiešne figúrky, z ktorých si ľudia robia posmech. Nuž, nechajme to na nich. Niektorí sa možno hanbia, niektorí už slovo hanba ani nepoznajú. Zabudli, že by mali hájiť záujmy všetkých obyvateľov, alebo aspoň svojich voličov. Nie, len jedného človeka.

Teatro naštartovali poslanci strany Smer SD, podľa inštrukcií svojho predsedu, ktorý sa rozhodol ešte na sklonku svojej politickej kariéry poriadne zamiešať karty. Poslanci tejto najsilnejšej strany dostali príkaz, aby hlasovali aj nehlasovali. Niektorí preto do volebnej urny hodili prázdne hlasovacie lístky a niektorí voliť vôbec nešli.

Po zbabranom volebnom predstavení poslancov predstúpil pred novinárov samotný predseda parlamentu. Veľmi sa snažil celú komédiu bagatelizovať. Tvrdil, že takúto situáciu Slovensko zažilo už niekoľkokrát a originálne vysvetlil, že na Slovensko nepadlo nebo. Škoda, že predseda nevysvetlil na koho, alebo na ktorý štát, už niekedy nebo spadlo, ani čo sa s dotyčným resp. s celým štátom, vtedy stalo.

Tiež sa vyjadril, že na ÚS nebudú zatvorené dvere, ani nebude zhasnuté. Vraj v nasledujúcich voľbách, do ktorých sa môžu prihlásiť ďalší kandidáti, sa už všetko vyrieši. Podľa neho by sa v nich mala uplatniť tajná voľba. Predseda ešte stihol vyzvať ministra Gála, aby sa k danej situácii nevyjadroval, ale radšej sa zodpovedne staral o svoj rezort ( tu mohol dodať – aspoň tak ako sa o svoje rezorty starajú ministerky, ktoré nominovala SNS, pani Lubyová a pani Matečná ).

K bojkotu volieb sa vyjadril aj premiér a podpredseda strany Smer SD. Nesúhlasil s ním. Vyzeralo to, akoby si on jediný uvedomil, že príkaz na znefunkčnenie Ústavného súdu bol veľkou chybou a stranu Smer SD do budúcnosti veľmi poškodí. Najmä preto, že si otvorila cestu do politickej izolácie. Tieto obavy sú reálne. K jeho odvážnemu kroku, ktorý odznel z ďalekých Košíc, treba dodať, že klub poslancov jeho strany sa už na neho teší. Najstarší, úplne popletený, poslanec, ktorému povedali, že sa bude voliť pápež a že nesmie byť zvolený, už všetkým rozdal pilníky. Majú si nimi nabrúsiť zuby. Osobitne sa na neho chystá spevácky herec, resp. herecký spevák, ktorý už má nacvičenú áriu zloženú samotným Veľkým kormidelníkom.

Ak to koalícia spolu vydrží, budú parlamentné voľby na budúci rok. Môžme si položiť otázku, ktorá strana bude chcieť vstúpiť do koalície so stranou Smer SD ? Asi len SNS, ale to budú musieť sľúbiť jej predsedovi, že bude môcť aspoň raz do mesiaca vycestovať do Ruska, kde bude obyvateľom, niekde v metre, sľubovať, že im už, on osobne, vybavuje zrušenie sankcii zo strany EÚ.

Samotnej strane Smer SD však táto kauza odplaší všetkých ďalších potencionálnych politických spojencov. Je veľmi pravdepodobné, že v roku 2020 sa zopakuje situácia z roku 1998, keď voľby vyhralo HZDS, ale so svojim nulovým koaličným potenciálom nedokázalo zostaviť vládu.

Bojkot volieb nepotešil ani nádejného prezidentského kandidáta, ktorý má sľúbenú podporu strany Smer SD. Nie kvôli tomu, že by sa mal obávať o hlasy ortodoxných, ale preto, že mnohí jeho nestranícki sympatizanti si svoju voľbu rozmyslia. Najmä keď si uvedomia, že v prípade zvolenia bude musieť svojim mecenášom veľa splácať.

Matovič a krízový štáb : najvyšší čas riešiť aj odmeňovanie zdravotníkov

31.03.2020

Krízový štáb vydal 7 opatrení, ktoré by mali pomôcť živnostníkom a tiež malým a stredným firmám a ich zamestnancom, ktorí kvôli pandémii sedia doma. Je to správny krok. V najbližších dňoch budú nasledovať ďalšie. Ekonomika stagnuje a prichádza kríza s oveľa ťažšími dopadmi na životnú úroveň obyvateľstva ako mala finančná kríza spred jedenástich rokov. V [...]

Matovič a krízový štáb : v predajniach by mali byť povinné nielen rúška, ale aj ochranné rukavice

26.03.2020

V názve by meno premiéra ani byť nemuselo. Lenže práve on zväčša informuje o nových opatreniach. Upozorňujem však, že v blogu nie sú žiadne invektívy na Matoviča. Povinnosť nosenia ochranných rukavíc v predajniach by sa mala vzťahovať na všetkých kupujúcich nielen na predavačky. Už som o tom minule písal, že predavačky by mali povinne okrem rúška a ochranných [...]

Krízový štáb pre koronavírus a jedna zabudnutá, ale ohrozená skupina ľudí

16.03.2020

Je logické, že vláda aj krízový štáb musia najprv riešiť problém Slovákov, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Všetkých, ktorí majú tzv. cestovnú anamnézu. Súbežne s ním aj ochranu zdravotného personálu, ktorý je ohrozený najviac. Dôležité je, aby všetci pracovníci nasadení do tejto prvej bojovej línie mali dostatok ochranných prostriedkov. Musia byť pred nákazou [...]

Britský premiér Boris Johnson

Online: Britského premiéra preventívne previezli do nemocnice

06.04.2020 05:57

Britský premiér Boris Johnson skončil v nemocnici, lebo má stále príznaky choroby covid-19, aj desať dní po pozitívnom teste.

Černobyľ, požiar

Ukrajinskí hasiči bojujú s požiarom v zóne černobyľskej jadrovej elektrárne

05.04.2020 15:53

V ohnisku požiaru je radiácia vyššia ako prípustná norma.

zbraň, pištol, ozbrojenec, lúpež, krádež, zlodej, lupič

Muž v Rusku zastrelil päť ľudí, lebo sa hlučne rozprávali pod jeho oknom

05.04.2020 15:28

Obeťami sú štyria mladíci a jedna mladá žena.

Francúzsko, Nice, polícia

Pre útok nožom na juhovýchode Francúzska vyšetrujú troch Sudáncov

05.04.2020 15:21

Útok si vyžiadal dve obete na životoch a päť zranených.