Založ si blog

Osobitné školenie pre poslancov NR na tému – Ako tajne voliť

Takéto školenie by im veľmi prospelo. Školiteľ, odborník na metódy pre menej chápavých poslucháčov, by im vysvetlil ako tajne voliť. Nie je tajomstvom, že niektorí poslanci si najskôr mysleli, že tajné voľby prebiehajú v úplnom tichu a dokonca i v tme. Preto, ešte v januári, keď tajne volili prvýkrát a dostali nezrozumiteľný príkaz – nenápadne nevoliť, radšej sa počas volebného aktu ukrývali na toaletách so zhasnutým svetlom.

Nie je však správne zľahčovať náročný proces tajných volieb, ktorým parlament otravuje verejnosť už skoro pol roka. Poslanci totiž musia voliť podľa najlepšieho vedomia a svedomia svojho šéfa. Problém je, keď im šéf svoje rozhodnutie neprezradí. Potom sa musia rozhodnúť sami. Na takýto úkon však nie sú zvyknutí, preto sa obyčajne znížia k odpisovaniu a tajne volia kadekoho.

Prečo je školenie poslancov dôležité ? Poslancom by pomohlo aj keby sa konalo len tesne pred voľbami. V mnohých firmách, ale aj v štátnych inštitúciach, je často absolvovanie rôznych školení pre zamestnancov povinné. Túto prax využívajú aj ozbrojené zložky a školiť sa musia vojaci i dôstojníci. Preto je zarážajúce, že túto formu zvyšovania odbornej úrovne svojich členov vôbec nepoužívajú politické strany v parlamente. Domnievajú sa, že pozvanie na školenie by na viacerých poslancov pôsobilo urážlivo. Väčšina poslancov má totiž o sebe veľmi vysokú mienku. Pritom práve títo poslanci by odborné školenie potrebovali najviac. Potvrdilo sa to pri opakovaných voľbách kandidátov na sudcov ÚS.

Pred zatiaľ posledným 4.kolom všetci šéfovia strán vyhlasovali, že rozdali pokyny podriadeným tak, aby boli zvolení šiesti kandidáti. Nakoniec poslanci tajne zvolili jedného. Svedčí to o autorite týchto šéfov, ale aj o ich schopnosti dohodnúť sa navzájom. Ak by prezidentka vyberala priebežne po každom kole volieb polovicu zo zvolených kandidátov ( ako jej to dôrazne doporučoval jeden zo straníckych šéfov ) dostala by sa do ťažko riešiteľnej situácie.

Zaujímavé, že za tieto opakujúce sa volebné trapasy vinia dopletení poslanci hlavne bývalého prezidenta, ale aj rôzne vonkajšie vplyvy ( horúčavy, blížiace sa dovolenkové obdobie a pod. )

Ani absolvovanie odborného volebného školenia pod vedením najlepšieho školiteľa, ešte nedáva záruku, že poslanec NR zvládne tak náročný úkon ako je tajná voľba. Môže sa preto stať, že unavení poslanci domrvia aj 5.kolo volieb, v ktorom by mali zvoliť piatich kandidátov. Pritom nasledujúce už 6.kolo volieb by sa malo konať až na jeseň. Pri tajnej voľbe, ani to nemusí byť posledné.

Potom existuje asi len jedno riešenie. Na jeseň prejsť na voľby verejné. Prirodzene takúto zmenu by najprv musel schváliť parlament. Ak by sa hneď realizovala táto forma volieb, nemuseli sa parlament a verejnosť dodnes znervózňovať touto nekonečnou volebnou tortúrou. Tajné voľby sa jednoducho neosvedčili, resp. poslanci na túto formu hlasovania ešte nedorástli.

Pri verejnej voľbe každý poslanec bude voliť presne podľa nariadenia svojho šéfa, ale výsledok sa dá skontrolovať. Žiadne skrývanie sa na toaletách. Žiadne odpisovanie. Žiadna anonymita.

Určite bude zvolený potrebný počet kandidátov a toto jesenné kolo volieb by už bolo naozaj posledné.

 

ÁNO, treba zvýšiť detské prídavky a pridať dôchodcom, ale nie takto

17.02.2020

Vláda narýchlo schválila predvolebný návrh strany SMER na dvojnásobné zvýšenie detských prídavkov a 13. dôchodok. Popritom aj návrh SNS na zrušenie diaľničných známok pre vozidlá nad viac »

Sen premiéra Pelegriniho o tom, ako sa stane ešte raz premiérom

12.02.2020

Voľby sú pred dverami a otázka zostavovateľa novej vlády nie je ani zďaleka zodpovedaná. Súčasný premiér Pelegrini prekvapujúco vyhlásil, že ak SMER voľby vyhrá on je pripravený opäť viac »

Gentleman Danko a jeho smutný koniec v politike

25.01.2020

Na poslednej schôdzi parlamentu sa jeho šéf chcel ešte raz poriadne blysnúť. Povedal si, že bude vystupovať ako gentleman, ale zároveň upozorní poslancov na svoje zásluhy. Všetci by si mali viac »

12Rumun

Hlasovanie o novej rumunskej vláde zrušili po rozhodnutí Ústavného súdu

24.02.2020 22:03

Menšinová vláda padla 5. februára po tom, čo jej bola vyslovená nedôvera.

rakety noc izrael nálet

Izrael udrel proti Islamskému džihádu v Sýrii a v Pásme Gazy

24.02.2020 21:36

Palestínski radikáli dnes v reakcii na nočné údery odpálili niekoľko rakiet z Pásma Gazy na územie Izraela.

Patriot USA RUMUNSKO

Srbsko kúpilo od Ruska moderný protilietadlový systém Pancir-S1

24.02.2020 19:47

Môže to mať za následok uvalenie amerických sankcií na Belehrad

igor matovič

Matovič: Chcem byť premiérom

24.02.2020 19:43

Igor Matovič v štylizovanom rozhovore so svojou dcérkou Klárkou zverejnil na sociálnej sieti svoje najvyššie ambície - stať sa premiérom.