Založ si blog

Výmena volebného lídra Trubana by Progresívnemu Slovensku veľmi pomohla

Bol by to veľmi prospešný krok. Každému je jasné, že dosadiť na predsednícku stoličku Trubana bola pre stranu osudná  chyba. Zakladateľ a bývalý šéf strany Ivan Štefunko sa mal pri návrhu svojho nástupcu lepšie zamyslieť. Bol veľký omyl postaviť na čelo úspešnej strany namysleného začiatočníka zaťaženého drogovou minulosťou. Možno sa na jeho dosadení zaslúžil podpredseda Poliačik, ktorý sa v strane PS zjavil ako expert na drogy. A to hneď ako ho vyhodili zo strany SAS.

Dnes je už dosť neskoro nahradiť ťažkopádneho a popleteného šéfa strany, avšak mali by ho vymeniť aspoň na stoličke volebného lídra. Podobnú taktiku zvolila aj strana SMER – SD a nedávno aj Most – HÍD. U SMERu to bol úspešný krok. Nervózneho, vyčerpaného a voličmi už nechceného predsedu nahradil umiernený premiér. Preferencie strany prestali klesať a stabilizovali sa na pomerne vysokej úrovni 20 %. Je otázne ako výmena volebného lídra prospeje strane MOST, avšak je to pokus, aby sa klesajúca popularita terajšieho predsedu Bugára neprenášala na stranu, ktorej terajšie preferencie sú výrazne pod 5 %. Druhou nevýhodou je, že nový volebný líder je verejnosti menej známy.

Kto by mal nahradiť v PS ich terajšieho volebného lídra ? Žiada sa doplniť, že ak by mal štipku sebareflexie a uvedomil si ako poškodzuje vlastnú stranu, sám by odstúpil. Lenže to by sme od neho chceli veľa.

Jedná z možností je zakladateľ strany a jej terajší podpredseda Ivan Štefunko. Volebný líder je dočasná funkcia na 3 mesiace. Aj keď má zdravotné problémy, toľko by sa obetovať mohol. Strane PS by to veľmi prospelo. Ľudia by ju prestáli spájať s drogami.a jej preferencie by mohli vzrásť. Najmä veľa nerozhodnutých voličov by jej mohlo dať svoj hlas. Veď od svojho vzniku je sprevádzaná úspechmi ( úspešné komunálne voľby v minulom roku, úspešná prezidentská kandidátka, suverénne víťazstvo v eurovoľbách ).

Lenže po májovom sneme sa postavil na jej čelo terajší predseda Truban. Mimochodom, šokoval už na svojej prvej TK.  Hovoril, čo bude robiť ako prvé, keď sa stane premiérom. Pokladal to za istú vec. Pritom od jeho nástupu, hlavne po odhalení jeho drogovej minulosti, preferecie PS výrazne klesli ( podľa  Focusu z 15,3 % v júni, na terajších 11,7 % ). Za pár mesiacov slušný pokles.

Ak nedôjde k výmene tohto volebného lídra, bude musieť zakladateľ strany sledovať ako sa mu pred očami rúca jeho, zo začiatku, mimoriadne úspešný projekt. Ešte počas eurovolieb to bola najsilnejšia opozičná strana so silným potenciálom rastu. Mnoho voličov, a nielen mladých, do nej vkladalo veľké nádeje.

Druhá možnosť je prenechať funkciu volebného lídra koalície PS/SPOLU predsedovi strany SPOLU Miroslavovi Beblavému. Ten je v politike už dlho, tiež ma všeličo za ušami, ale rozhodne je lepší ako Truban. Aj táto možnosť by pomohla k rastu preferencii tejto koalície. Už len preto, že by ju verejnosť prestala spájať z drogami.

Najvyšší čas – skončiť, platí aj pre viacerých politikov a vysokých štátnych úradníkov

29.10.2019

Posledný album, ktorý nedávno vydala skupina Elán nesie symbolický názov Najvyšší čas. Ešte výstižnejší by bol Najvyšší čas skončiť. Viac rozruchu ako samotný album vyvolalo zverejnenie viac »

Havária stíhačky MIG-29 a náhodní záchrancovia

09.10.2019

Minister obrany vyznamenal pamätnými medailami obidvoch záchrancov pilota havarovanej stíhačky. Nič proti tomu. Videli stopovať pilota v leteckej kombinéze s prilbou v ruke. Zastavili a mobilom viac »

Mladí Slováci vedia o SNP dosť málo, ale nie je to ich vina

29.08.2019

Vedomosti mladých z našej nedávnej histórie sú veľmi biedne. O SNP vedia dosť málo. Viniť ich zato by však nebolo fér. Je to dôsledok nášho vzdelávacieho systému. Kto teda môže za to, viac »

Zvolen / Banská Bystrica / SAD / autobus / nálepka /

Ľudia v Banskobystrickom kraji zostanú bez prímestských autobusov

24.01.2020 16:02

Väčšina prímestských autobusov v Banskobystrickom kraji prestane od soboty jazdiť. Dopravca a župa sa nedohodli.

Nový terminál na letisku v Bratislave

V apríli sa z Bratislavy prestane lietať, letisko bude mať pauzu

24.01.2020 15:11

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave bude od 21. apríla do 1. mája uzatvorené. Dôvodom je rekonštrukcia križovatky vzletovo-pristávacích dráh.

Smer, volebný klip

Smer urobil z opozičníkov reperov

24.01.2020 14:58

Petržalské sídlisko a schody pred parlamentom sú kulisou, kde repujú takmer všetci opoziční politici. Smer pustil do éteru ďalší predvolebný šot.

mníchov, streľba

Pri streľbe v nemeckom Rot am See zahynulo niekoľko ľudí

24.01.2020 14:34, aktualizované: 16:02

Podľa nemeckých médií si streľba vyžiadala šesť obetí. Polícia zadržala jedného podozrivého.