Založ si blog

Krízový štáb pre koronavírus a jedna zabudnutá, ale ohrozená skupina ľudí

Je logické, že vláda aj krízový štáb musia najprv riešiť problém Slovákov, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Všetkých, ktorí majú tzv. cestovnú anamnézu. Súbežne s ním aj ochranu zdravotného personálu, ktorý je ohrozený najviac. Dôležité je, aby všetci pracovníci nasadení do tejto prvej bojovej línie mali dostatok ochranných prostriedkov. Musia byť pred nákazou chránení v maximálne možnej miere.

Nový krízový štáb by si však mal všimnúť jednu pomerne veľkú skupinu ľudí veľmi ohrozenú vírusom. Nie sú to štátni zamestnanci a možno preto sa na ňu celkom zabudlo. Sú to pokladničky v obchodných reťazcoch, supermarketoch, aj menších predajniach. Každý deň okolo nich pomalým tempom prejde veľké množstvo ľudí. Ľahostajných, milých, naštvaných, čistých aj tých, ktorí na čistotu nedbajú. So všetkými musia komunikovať, posúvať tovar, manipulovať s peniazmi. Často sú kupujúci bez rúška. Niektorí si potrpia na hygienu rúk, ale mnohých to netrápi.

Sú, tieto pracovne vyťažené, ale slabo platené pracovníčky, dostatočne chránené pred vírusom ? Určite, nie. Mnohé doteraz nemali ani rúško, nakoľko to bol veľmi úzky profil. Je predpoklad, že tento týždeň sa smutná situácia s rúškami zmení a nakoniec ich bude dosť. Potom ich budú nosiť v každom obchode povinne všetci. Kupujúci, pokladníčky aj ostatné predavačky. Avšak, na ochranu pred nákazou pracovníčke za pokladňou samotné rúško nestačí. Je totiž oveľa viac ohrozená ako ktorýkoľvek kupujúci.

Rozhodne by okrem rúška mala mať aj jednorázové ochranné rukavice ( latexové, alebo nitrilové ) a pracovné ochranné okuliare. Vírus sa do organizmu môže dostať cez ústa, nos, ale aj očí. ( slzné kanáliky ). Rúško, rukavice a okuliare by mali byť povinnou výbavou každej pokladničky. Mal by to zabezpečiť jej zamestnávateľ. Je pravda, že veľké obchodné reťazce už zaviedli aj tzv samoobslužné zóny a snažia sa tak minimalizovať počet zamestnancov obsluhujúcich pokladňu. Fungovať úplne bez nich, však zatiaľ nedokážu.

Bolo by to snáď pre štát nákladné opatrenie ? Vôbec nie. Štát by to nestalo nič. Len by vydal nariadenie, ktoré by zamestnávatelia museli rešpektovať.

Uletený návrh ? Ani nie.

Pred pár dňami sa zistila nákaza u vodičky električky. Veľmi rýchlo bol v podnikoch MHD vydaný zákaz týkajúci sa všetkých dopravných prostriedkov ( električky, trolejbusy aj autobusy ), že cestujúci nesmú nastupovať prednými dverami a dokonca ani obsadiť niekoľko sedadiel za vodičom. Áno, správne. Vodič je totiž ohrozený oveľa viac ako samotní cestujúci.

Teraz, akoby sa čakalo, kedy sa objaví nákaza COVID 19 u niektorej pokladničky. Až potom sa začnú zavádzať opatrenia, ktoré budú tieto veľmi ohrozené pracovníčky viac chrániť. Až potom bude vydané nariadenie, že okrem rúška by mali mali mať aj ďalšie ochranné pomôcky. Aspoň jednorázové ochranné rukavice a pracovné ochranné okuliare.

 

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.

petr pavel

Čína ostro odsúdila Pavlov telefonát s taiwanskou prezidentkou

31.01.2023 08:50

Pavel podľa čínskej diplomacie ustúpil od svojich slov, že je potrebné rešpektovať princíp jednej Číny. Peking zároveň spochybnil dôveryhodnosť českého prezidenta.

zelenskyj

Na Nobelovu cenu za mier nominovali Zelenského, Erdogana či Stoltenberga

31.01.2023 07:16

Medzi zverejnenými kandidátmi na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier prevažujú osobnosti, ktoré nejakým spôsobom súvisia s konfliktom na Ukrajine či situáciou v Rusku.