Založ si blog

Je zbytočné prehovárať Kotlebu, Fica, či Pellegriniho, aby sa dali zaočkovať

V týchto dňoch je v spoločnosti horúcou témou celoplošné testovanie, ktoré vláda označila novým anglickým názvom. Možno preto sa premiérovi jeho obľúbený proces podarilo presadiť. Nebolo to však ľahké. Zasadnutie vlády trvalo celých 5 dní. Ministri sa báli ísť s ním do konfliktu. Vedeli ako sa na TK vyjadril o názore niektorých vedcov z pandemickej komisie, ktorí mali na celoplošné testovanie iný názor ako on. Jednoducho ich označil za hlupákov. Asi už nebudú mať veľký záujem nejako mu radiť, alebo mu prezrádzať svoje názory.

Pritom každému je jasné, že hlavnou a najúčinnejšou zbraňou proti rýchle sa šíriacej pandémii je vakcinácia. Práve procesu očkovania by sa vláda mala venovať prioritne.

Očkovanie bolo slávnostne odštartované po Vianociach 2020 a ľudia sa domnievali, že postup tohto procesu je pripravený. Žiaľ, nebol. Kto by sa zaoberal nejakým očkovaním, keď vláda musela celý december riešiť testovanie a smiešne vnútorné konflikty. Keď premiér odhalil, že jeho obľúbených ag-testov  je málo a niektoré sa nehodia ani na testovanie psov, prehovoril ako štátnik a prehlásil, že všetko to zavinil jeden konkrétny idiot, ktorý sa nedopatrením dostal až do jeho vlády. Čakal, že dotyčný sám z vlády odstúpi, pričom označený minister zase čakal, že ho premiér odvolá. Nestalo sa jedno ani druhé. Okrem toho premiér obvinil tohto vlastne už zločinca, že má na svedomí 4 300 obetí koronavírusu a sám v hospodárstve napáchal škody za 1 miliardu eur. Svoje vážne obvinenia doložil grafom. Jasné, že v štátoch EÚ by si premiér takéto sprosté reči nemal dovoliť. Opojenie mocou sa mu raz vypomstí.

Začiatkom januára, po úvodných zmätkoch, keď nikto nevedel, čo pre očkovanie platí, sa situácia trochu  upokojila. Vakcinácia bola odsunutá na druhú koľaj. Až incident s malou moletnou modelkou spôsobil, že si niektorí ľudia uvedomili, že na Slovensku bol spustený proces vakcinácie, o ktorý by sa mali viac zaujímať.

Ministerstvo zdravotníctva síce najprv vydalo Národnú stratégiu očkovania, v ktorom boli jednotlivci zaradení do 4 vĺn. Po mnohých pripomienkach tento dokument ministerstvo stiahlo a nahradilo ho novým ( treba priznať, že lepším ), kde sú ľudia rozdelení do 11 fáz.

Našťastie, čo sa týka vakcinácie bola dňa 20.01.2021 zverejnená aj jedna dobrá správa. Na Slovensko bude dodaných v priebehu roka až 7,5 mil. kusov vakcín od dodávateľov Pfizer / BioNTech a Moderna, ktoré už boli schválené liekovou agentúrou EMA pre použitie v štátoch EÚ. Týmito vakcínami ( sú dvojdávkové ) by bolo možné otestovať 3,75 mil. dospelých obyvateľov, čo je 85 % tých, ktorí by mohli byť zaočkovaní. Cieľom je zaočkovať 3,3 mil. dospelých ľudí na Slovensku t. j. 75 %.

Odborníci tvrdia, že je potrebné zaočkovať min. 70 % dospelej populácie, aby sa pandémiu podarilo zastaviť v celej krajine. V tomto smere je na Slovensku situácia dosť zlá. Prieskumy ukázali, že len jedna tretina dospelej populácie má záujem dať sa zaočkovať. Druhá tretina nie je rozhodnutá a tá tretia vyhlasuje, že sa v žiadnom prípade zaočkovať nedá.

Je to hlavne kvôli rôznym konšpiračným webom, ktoré sú na Slovensku veľmi populárne, ale aj pre vyjadrenia našich politikov stojacích na čele politických strán.

Odporcovia očkovania najčastejšie argumentujú druhotnými, údajne ťažkými, následkami očkovania. Je pravda, že určité druhotné následky očkovanie mať môže. Napr. bolesť na mieste vpichu, malátnosť, ba aj horúčka. To by sa malo brať do úvahy najmä ak je pacient už veľmi starý ( napr. nad 85 rokov ) a veľmi chorý. O zaočkovaní takého pacienta by mal preto rozhodovať lekár, nakoľko pre neho môže mať fatálne následky aj zvýšená teplota.

Často sa spomína prípad z Nórska, kde údajne zomrelo následkom zaočkovania naraz až 23 pacientov. Túto neúplnú informáciu, resp. len čiastočne pravdivú, je potrebné vysvetliť. Ak by sa to stalo v jeden deň a na jednom mieste bola by to hotová katastrofa. V skutočnosti sa to stalo v priebehu 3 týždňov a týka sa to celého Nórska.

Nórska agentúra verejného zdravia vydala 16. januára 2021 túto správu. V Nórsku bolo od konca decembra zaočkovaných viac ako 30 000 ľudí, zväčša seniorov.  K 14. 01. 2021 bolo zo všetkých zaočkovaných nahlásených 29 nežiadúcich účinkov, pričom z nich 13 ľudí zomrelo, 9 malo vážne vedľajšie účinky a 7 menej vážne. Ku všetkým úmrtiam došlo v domovoch dôchodcov, pričom všetci očkovaní mali nad 80 rokov.

Zaráža, že niektorí vyznávači konšpiračných teórii vytiahli aj politické dôvody vyslovené kdesi v Iráne. O škodlivosti západných vakcín ( amerických a britských ) sa vyjadril aj duchovný vodca Iránu ajatollah Ali Chamenei. V Nemecku zase očkovanie americkými vakcínami napadol biskup Schneider. Vraj kvôli ich zloženiu.

Pri tejto príležitosti však treba spomenúť, že Konferencia biskupov Slovenska odporučila veriacim, aby sa kvôli svojmu zdraviu dali zaočkovať.

Aké argumenty proti očkovaniu používajú naši poprední politici? Známe je zdôvodnenie dobre informovaného šéfa ĽSNS. Odhalil, že pri zaočkovaní sa do tela dostane aj tajomný čip. Ako čip funguje zatiaľ nevysvetlil. Rovnako aj šéf SMERu odmietol akékoľvek očkovanie, avšak čípy nespomínal. Asi predpokladá, že v jeho košiari majú prevahu práve odporcovia očkovania a tak ich rozhodnutie chce podporiť. Členovia strany s predsedom jednoznačne súhlasia. S výnimkou lekára Baláža, ktorý sa už dal zaočkovať a teraz asi čaká na stranícky trest.

Ešte je tu nerozhodnutý bývalý člen vedenia strany SMER a nedávno ešte veľký obdivovateľ svojho predsedu. Naposledy v TV na otázku, či sa dá zaočkovať, vyhýbavo odvetil, že si to musí ešte rozmyslieť. Evidentne ešte nevie, či mu viac hlasov voličov prinesie odmietavý, alebo súhlasný postoj.

Čo ak sa podľa jeho odmietavého postoja zariadi aj nejaký starší a chorľavý prívrženec jeho strany HLAS ?  Odmietne očkovanie, následkom čoho sa stane obeťou koronavírusu. V takom prípade sa asi  sociálne orientovaný politik Pellegrini svojim odmietavým postojom k vakcinácii nebude veľmi chváliť.

Prečo je zbytočné prehovárať spomenutých politikov, aby sa dali zaočkovať a boli tak vzorom pre svojich prívržencov? Nuž, všetko vyrieši certifikát o vakcinácii, o ktorom sa už rokuje na úrovni EÚ. V papierovej forme, alebo len ako QR kód v mobile. Skrátka takýto, ľudovo povedané, očkovací preukaz bude musieť mať každý so sebou pri návšteve inej krajiny aj pri nástupe do lietadla. Letecké spoločnosti avizujú, že ho budú vyžadovať. Preto je pravdepodobné, že si veľa odporcov očkovania svoj postoj rozmyslí. A politici, o ktorých bola reč sa pôjdu dať zaočkovať tiež. Bez nejakého ohlasu v mediach. Pekne potichu. Nie sú to predsa žiadni domasedi.

Korčok výborný prezident, Pellegrini výborný predseda parlamentu a strany Hlas

04.04.2024

Krátky blog o výborných politikoch aj o šťastných zajtrajškoch. Ak by bol titulok pravdivý, pre obyvateľstvo Slovenska, by z toho vyplynulo veľa výhod. Spomeniem aspoň niekoľko. Nebude potrebné menovať nového predsedu parlamentu, ani nového predsedu strany Hlas. Predseda SNS A. Danko si prestane nárokovať post predsedu parlamentu. Na čele strany Hlas ostane jej zakladateľ a [...]

Slovensko nepotrebuje, aby Fico ovládol aj prezidentský úrad

02.04.2024

Pre žiadnu krajinu nie je dobré ak sa všetka politická moc skoncentruje v rukách jedného človeka. Zo štátov EÚ sa to doteraz podarilo len Orbánovi v Maďarsku. Môže sa to však podariť aj Ficovi na Slovensku. Keď v roku 2018 Fico odstúpil z funkcie premiéra bolo jasné, že jeho strana nasledujúce parlamentné voľby nevyhrá. Sústredila sa však na najbližšie voľby [...]

Dajte mieru šancu, čiže Give Peace A Chance-vypočujme si to všetci

24.02.2024

Dnes, 24.02.2024, by táto Lennonova skladba mala byť aspoň raz odvysielaná každou rozhlasovou stanicou na Slovensku. Slováci by tak dali najavo, že chcú, aby tá hrozná vojna na Ukrajine konečne skončila. Skladbu zložil John Lennon ešte v roku 1969 ako protest song proti vtedajšej vojne vo Vietname. Odvtedy ju spievajú pacifisti na celom svete, keď protestujú proti nejakej vojne. [...]

ukrajina

Hrozivý scenár CIA: Ukrajina môže vojnu s Ruskom prehrať už tento rok

19.04.2024 07:50

Bill Burns tiež na príklade ilustroval, ako veľmi ukrajinským silám chýba munícia.

France Macron

Pred letnou olympiádou minister atentátov spustil jarnú ofenzívu proti teroristom

19.04.2024 07:00

Obava z možnej masakry v Paríži. Keby hrozil teroristický útok, organizátori by presunuli slávnostný ceremoniál na jedno z dvoch náhradných miest.

Milei

Ďalšia posila pre NATO: Argentína chce byť globálnym partnerom

19.04.2024 06:50

Argentína má od roku 1998 strategické vzťahy s ozbrojenými silami USA, hoci nie je plnoprávnym členom NATO.

Russia Ukraine War

ONLINE: Trump: Prežitie Ukrajiny je dôležité aj pre USA. Hýb sa Európa, daj viac peňazí

19.04.2024 06:15, aktualizované: 07:25

Prežitie Ukrajiny v súčasnej vojne proti Rusku je dôležité tak pre Európu, ako aj pre Spojené štáty, uviedol americký exprezident Donald Trump.