Založ si blog

Zrušenie dodávok vakcín od Pfizer/BioNTech negatívne ovplyvní zdravie mnohých seniorov

Ešte nedávno odporúčali naši odborníci, aby sa vakcína AstraZeneca používala pri očkovaní vekovej kategórie do 55 rokov. Teraz je už všetko inak. AstraZeneca sa používa vo vekovej kategórii od 18 do 69 rokov. Až seniori 70 + sa tejto vakcíne môžu vyhnúť. Prečo prišla táto radikálna zmena ? Ministerstvo zdravotníctva ( ďalej MZ ) ju muselo urobiť. Neprejavilo záujem o dodávku 3 mil. vakcín Comirnaty od Pfizer/BioNTech ( ďalej len Pfizer ), ktoré nám boli ponúkané ešte v januári s termínom dodávky 2. kvartál. Takže seniorom vo veku 55 až 69 rokov MZ určilo vakcínu AstraZeneca. A basta.

Vakcinácia na Slovensku sa chaoticky a ťažkopádne rozbieha. Pomalé tempo je ovplyvnené nedostatkom vakcín, ale aj zaostalým programom, ktorý verejnosti podstrčili veľkí IT odborníci z NCZI.

Najnovšie sa môžu do tzv. čakárne registrovať aj ľudia od 60 do 69 rokov. Budú očkovaní vakcínou  AstraZeneca, čiže tou, ktorá je pre seniorov najmenej vhodná. Má nízku účinnosť ( asi 70 %, pre porovnanie Pfizer 95 % ) a zaočkovaní sa najviac sťažujú na druhotné účinky ( horúčky, opuchy a pod. )

Tieto dopady očkovania sú už známe, následkom čoho seniori nad 60 rokov často očkovanie touto vakcínou odmietajú. Nie len na Slovensku. V niektorých štátoch EÚ už očkovanie touto vakcínou dočasne zastavili. Iné zase pre jej použitie stanovili nižší vekový limit ako je ten náš, do 69 rokov. Napr. Taliansko len do 55 rokov. Ako už bolo spomenuté takýto limit mal pôvodne platiť aj na Slovensku.

Limit do 55 rokov vychádza z informačného materiálu od dodávateľa pre použitie tejto vakcíny. Je uvedený aj na stránke nášho MZ pod názvom Písomná informácia pre používateľa. V dokumente sa píše :

V súčasnosti existujú len obmedzené údaje o účinnosti očkovacej látky COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osôb vo veku 55 rokov a starších. Očkovacia látka COVID-19 Vaccine AstraZeneca sa neodporúča u detí vo veku menej ako 18 rokov.

Spodná veková hranica sa na Slovensku rešpektuje, horná už nie.

Prečo na MZ robia rozhodnutia, ktoré občanom na Slovensku tak komplikujú život ?

Svoje ťažké pochybenie pri odmietnutí ponúkaných vakcín urazená štátna tajomníčka MZ pani Ježíková vysvetľuje takto.

V čase ( bolo to v januári ), keď prišli ponuky nakúpiť viac vakcín, malo Slovensko nakontrahovaný dostatok iných očkovacích látok. Poukázala na to, že nikto nemohol vtedy tušiť, že dodávky ostatných vakcín nebudú spoľahlivé. Prvú ponuku na dodatočné vakcíny od Pfizer/BioNTech nevyužili podľa jej slov viaceré členské štáty, ( mohla upresniť, o žiadnom sa totiž nevie ), ktoré mali takisto nakontrahovaných oveľa viac vakcín, ako potrebovali. Pani štátna tajomníčka si zrejme pletie pojmy kontrahovaný a objednaný.

Lenže nie je to len o jednej ponuke. V skutočnosti zamietnuté ponuky boli až dve.

Vraj keď prišla 1. ponuka resp. výzva  ( Slovensko malo nárok na 1,2 mil. vakcín, neobjednalo si nič ) a následne za mesiac 2. ponuka ( núkali až 2,4 mil., objednalo sa 0,6 mil. ) mala silný pocit, že na Slovensku je vakcín dosť. Potom ( asi keď silný pocit pominul ) si uvedomila, že Slovensko má vakcín málo a pri poslednej ponuke na dodávku 1,2 mil. už si Slovensko objednalo až 2,8 mil. vakcín ( aké prefíkané ) a tým sa to vraj všetko vyrovná ( aké jednoduché ). Ešte keby sa k týmto úžasným obchodným praktikám mohol vyjadriť aj dodávateľ. Problém však je, že tie neskoro objednávané vakcíny budú dodané najskôr v 4. kvartáli. Prečo by mal byť odberateľ pri tretej ponuke zvýhodnený, keď na jednu vôbec nereagoval a druhú akceptoval len čiastočne? Pani štátna tajomníčka je však presvedčená, že všetky objednávky ( aj tá posledná a navýšená ) budú zrealizované naraz a to už v druhom kvartáli. Prekvapuje, že jej verziu prijali aj poslanci, ktorí boli preverovať prečo sme odmietli dodávku 3 mil. kvalitných vakcín. Nuž, asi sa všetci domnievajú, že pri dodávkach vakcín platí veľmi ojedinelá obchodná zásada – Čím neskôr objednáš tým skôr dostaneš.

Prečo všetci zdravotníci bedákajú, že vakcín je málo ? Najmä tých, ktoré sú vhodné pre seniorov, ktorí sú pandémiou ohrození najviac. Pani štátna tajomníčka im to môže vysvetliť. Asi takto.

Vakcíny prídu, vakcíny sú na ceste, v budúcnosti ( asi veľmi vzdialenej ) ich bude dosť. Dovtedy sa stačí testovať Ag testami ( údajne sú už nakúpené aj na rok 2022 ).

Bývalý minister zdravotníctva, ale aj samotný náš tajomný premiér ( teraz komunikuje len pomocou záhadných grimás a prstoznakov ) vždy dbali o to, aby Slovensko malo nakúpené a dobre uskladnené dostatočné množstvá nimi obľúbených Ag testov. Avšak im, ani štátnej tajomníčke, žiaľ veľmi málo záležalo na tom, či Slovensko má k dispozícii dostatok kvalitných vakcín.

Procesu vakcinácie by určite pomohlo nasledujúce opatrenie.

Vrátiť, aby na očkovanie seniorov kategórie 60 – 69 rokov boli použité vakcíny Pfizer, alebo Moderna. Menej účinnú vakcínu AstraZeneca, ktorej pôsobenie na seniorov nebolo dostatočne overené, používať len u ľudí max. do 60,  resp. len do 55 rokov

Takúto zmenu v stratégii očkovania však môže zrealizovať len nejaký schopný manažér. Terajšia pracovitá štátna tajomníčka MZ  by sa mala pobrať za svojim bývalým pracovitým šéfom, ktorý popri veľkom boji s pandémiou dokázal robiť aj veľa iných vecí, napr. prekvapivé kamarátske zmeny na postoch riaditeľov nemocníc.

 

 

 

 

 

Závany Ficovho zápachu sa šíria po Slovensku

20.05.2023

Blog je inšpirovaný článkom medvedara – Závany Čaputovej nového odoru sa už šíria po Slovensku. Tiež je reakciou na jeho, akože ironický, blog zo 14. mája s názvom – Čaputová, jej správanie sa k mužom a prečo denne napáda Fica. Urazený ruský trol a obdivovateľ Fica sa snažil parodovať môj blog z 13. mája s názvom – Fico, jeho správanie sa k ženám [...]

Fico, jeho správanie k ženám a prečo denne napáda prezidentku

14.05.2023

Správa sa povýšenecky, ženy podceňuje a dáva im to najavo. Žiaľ, takéto hulvátske správanie, ktorým sa predvádzajú aj muži na vysokých funkciách, je na Slovensku dosť bežné. Nielen na vidieku. Aj v mestách. Silný patriarchát, spôsobil, že u mnohých mužov sa zakorenila predstava, akoby slušné správanie k ženám bol prejav slabosti. Dosť tomu napomáhajú takí [...]

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

lekáreň, liek, lieky

ŠÚKL: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za viac ako 4 milióny eur

02.06.2023 13:20

Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Pakistan

V Pakistane uniesli známeho ľudskoprávneho aktivistu Násira

02.06.2023 13:04

Aktivistu s manželkou zastavila počas jazdy autom biela dodávka a sedan, z ktorých malo vybehnúť najmenej 15 ozbrojených mužov.

ódor

Ódor zrejme Remišovú s PVV nepresvedčil. Premiéra vyzvala na výmenu šéfa SIS

02.06.2023 12:28

S novým premiérom sa stretla už aj Veronika Remišová, ktorá ho vyzvala na výmenu vo vedení Slovenskej informačnej služby.

Blinken

Vojna bude trvať roky, intenzita sa oslabí, mieni americký minister

02.06.2023 12:19

Antony Blinken označil za "strategický neúspech" pre Moskvu vojnu, ktorú Putin rozpútal na Ukrajine.