Založ si blog

Putin už môže vojnu ukončiť, Rusko je v úplnej izolácii

Úplná izolácia Ruska asi nebol plánovaný cieľ, ale podarilo sa ho splniť za necelý mesiac. Vyvolaním vojny Putin splnil aj ciele, o ktorých ani nevedel, že sa objavia. Spomeňme aspoň niektoré.

1. Zjednotil Ukrajincov pri obrane vlasti aj pri ich už jednoznačnej proeurópskej orientácii .

Ukrajinci sa zomkli a vnucovať im podmienky zo strany Ruska bude veľmi ťažké. Pri terajších mierových rokovaniach Rusi prestali hovoriť o denacifikácii a požadujú demilitarizáciu a neutralitu Ukrajiny. Ukrajinci požadujú zastavenie paľby a návrat ruských jednotiek za predvojnové hranice. Rusi však asi budú mať aj územné požiadavky. Podarilo sa im obsadiť pás pobrežia, ktorý spája Krym s Donbasom  na spojnici Cherson – Melitopol – Mariupol – žiaľ toto mesto bolo po už zrovnané zo zemou. Dá sa predpokladať, že sa v tejto obsadenej  oblasti pokúsia zorganizovať referendum ( ako na Kryme ) s požiadavkou obyvateľstva o pripojenie tohto územia k Rusku. Ak nebude referendum zmanipulované nemôže byť úspešné.

Ak bola pred vojnou Ukrajina názorovo rozpoltená z pohľadu zahraničnej orientácie, teraz je jednotná t .j. smer EÚ.

2. Zjednotil Európsku úniu

Pred vojnou boli v EÚ rôzne odmietavé tendencie voči centralistickému Bruselu ( Poľsko, Maďarsko ), avšak počas vojny sa EÚ zjednotila. Aj najsilnejšie štáty ( Nemecko, Francúzsko ) si uvedomili aké sú vojensky slabé a ohrozené. Pri procese uvalenia sankcii na Rusko boli všetky štáty EÚ až zarážajúco jednotné. Dokonca aj taký obdivovateľ Ruska a Putina ako bol prezident ČR Zeman, sa zrazu spamätal. Odsúdil ruskú agresiu, ospravedlnil sa, že sa mu neskoro otvorili oči. Dokonca sa zasadzoval, aby dobrovoľníci z ČR mohli ísť bojovať na Ukrajinu, čo najskôr, a aby im ČR všemožne vyšla v ústrety ( resp. nerobila týmto dobrovoľníkom žiadne administratívne prekážky )

3. Posilnil NATO v Európe a zvýšil záujem neutrálnych štátov o členstvo v tejto organizácii.

Najmä jeho východné hranice sú dnes oveľa lepšie strážené z hľadiska počtu vojsk i modernej výzbroje.  Štáty NATO zrazu majú záujem zvýšiť svoje výdavky na zbrojenie a chcú čo najskôr dosiahnuť požadované 2%. Doposiaľ túto hranicu dodržiavalo len Spojené kráľovstvo a Poľsko. Neutrálne štáty Švédsko a Fínsko majú veľký záujem vstúpiť do NATO.

4. Dosiahol zničenie infraštruktúry a hospodárstva Ukrajiny

Na dosiahnutí tohto cieľa bude Rusko ešte nejaký čas pracovať.

5. Vyvolal najväčšiu utečeneckú krízu v Európe od konca 2. svet. vojny

Od 24.februára emigrovalo z Ukrajiny viac ako 3 milióna ľudí. Keď sa dohadovali koridory pre utečencov z obliehaných miest utečenci odmietali opustiť obliehané mesto koridorom, ktorý mieril do Ruska.

6. Z Ruska urobil agresora, ktorého sa obáva celý svet

Podľa doterajších obchodných partnerov je nutné minimalizovať s ním akúkoľvek hospodársku a obchodnú spoluprácu a postupne sa zbaviť závislosti na dodávkach surovín z Ruska. Pre európske štáty to nebude jednoduché, nakoľko závislosť na dodávkach niektorých produktov ako ropa a plyn je dosť veľká. Štáty EÚ sa už rozhodli, že sa musia vybrať po tejto ceste

7. Dosiahol stagnáciu a úpadok ruského hospodárstva

Bude dlhodobo čeliť sankciám a obchodnému embargu zo strany väčšiny štátov sveta. Nepríjemným následkom vojny je aj prudká devalvácia rubľa, čo negatívne ovplyvní hodnotu úspor obyvateľstva.

8. Dosiahol, že životná úroveň obyvateľstva Ruska prudko poklesne.

Tento cieľ sa prirodzene v plnej miere netýka verchušky (politici, dôstojníci silových zložiek, oligarchovia ) Oligarchom síce západné banky zablokovali účty, príp. aj nehnuteľný majetok, ktorý si nakúpili v zahraničí, ale aj tak prišli len o niekoľko miliárd eur, alebo dolárov. V inej situácii sú obyčajní Rusi, aj keď štát sa bude snažiť  trochu im pomôcť ( zníženie ceny lacného alkoholu a základných potravín, zastabilizovanie cien benzínu, nafty, plynu a pod.), čakajú ich však zlé časy. Rusko nie je až taký bohatý štát ako sa snaží nahovoriť svojim obyvateľom.. Životná úroveň je pomerne nízka. Dobre ju vystihuje ukazovateľ HDP/1 obyv. Podľa Svet. banky bol tento ukazovateľ v r. 2020 v Rusku len 10 tis. USD, na Slovensku 19 tis. USD. a napr. v Nemecku 46 tis. USD.

9, Cestovný ruch v Rusku sa obmedzí len na niekoľko štátov mimo Európy 

Zasiahne to hlavne bohatých Rusov, ktorí si v poslednej dobe zvykli vycestovať za hranice. O dovolenky v Bielorusku a v KĽDR nebudú mať záujem. Zostávajú však niektoré arabské a africké destinácie. Bežní Rusi ani doteraz nikde necestovali. Radšej sledovali TV a dozvedeli sa, že vysokú životnú úroveň majú aj doma.

10. Rusko sa v najbližších mesiacoch a rokoch ocitne v úplnej politickej a spoločenskej izolácii.

Tento cieľ možno nazvať aj nechcená izolácia. Je bolestivý pre politikov aj pre bežných Rusov. Nikomu sa nepáči, keď ho nikto nikde nepozve ( žiadne kultúrne akcie, žiadne vystúpenia umelcov, žiadne športové podujatia ), ale rovnako je zahanbujúce, keď k nemu nikto nikdy nepríde. A to aj napriek tomu, že je pozvaný. Takáto izolácia asi nebude v Rusku ľudí veľmi tešiť, aj keď raz za čas tam vystúpia umelci, či športovci z Bieloruska a KĽDR. V takom prípade by ruských divákov potešilo len ak by v Baľšom Teatre naraz spievali a tancovali Putin, Lukašenko a Kim Čong-un.

Izolácia môže byť aj chcená, alebo zámerná. Rusko sa totiž už v najbližších dňoch pripravuje na  postupné sprevádzkovanie vlastného ruského internetu ( Runet ), ktorý pripojenému užívateľovi dovolí navštíviť len povolené  ( nezávadné ) web stránky. Túto akciu s využívaním len vlastného internetu už v Rusku testovali v júni a júli minulého roku.

Dva ciele, ktorými sa bude vojna ospravedlňovať pred obyvateľmi Ruska

1.Víťazná denacifikácia Ukrajiny

Z Ukrajiny boli vyhnaní nacisti a neonacisti, fašisti a neofašisti, banderovci a neobanderovci. Ukrajina bola takto oslobodená od všetkých týchto živlov, čo ukrajinský ľud bratskému ruskému ľudu nikdy nezabudne. Ako hovoria aj rusofili na Slovensku Slovan nikdy nezdvihol zbraň proti inému Slovanovi.

2. Zabránenie napadnutia Ruska Ukrajinou

V Rusku je populárna teória Kremľa, ktorá tvrdí, že Rusko muselo napadnúť Ukrajinu, pretože Ukrajina chcela napadnúť Rusko. Vlastne Rusko agresívnu Ukrajinu len o pár dní predbehlo. Nájdené plány Ukrajinskej agresie prezradili, že pár desiatok naštvaných banderovcov z bataliónu Azov chcelo obkľúčiť a potom dobyť Moskvu, pričom mali mať zo sebou zbrane, ktoré v 2. svet. vojne používali nacisti.

Slovensku hrozí izolácia

29.09.2023

Žiaľ, je to tak. Dokonca veľa Slovákov je presvedčených, že je to správne. Malo by si však položiť otázku. Patrí Slovensko do Európy, alebo do akéhosi malého východoeurópského regiónu? Väčšina Slovákov by asi odpovedala, že do Európy. Potom by si títo Slováci tiež mali zodpovedať otázku, či je správne a pre Slovensko výhodné, byť členom EÚ a NATO. Pritom [...]

Hlas a Republika sú strany, ktoré nikto nevolil, pričom v novom parlamente by takéto, nikým nevolené, strany byť nemali

26.09.2023

Až 11 poslancov terajšej mimoparlamentnej strany Hlas SD sa najprv nechali zvoliť do parlamentu ako kandidáti strany SMER SD. Obrazne povedané hneď ako získali poslanecké miesta otvorili sa im oči a stali sa členmi novovytvorenej menej červenej strany. Dobre premyslená taktika. Totiž, ak by svoju stranu založili ešte pred PV 2020 tak by sa do parlamentu vôbec nemuseli dostať. [...]

Ďalší spoločný míting SMERu a SZPB bude asi až 24. 02. 2024

04.09.2023

V deň výročia SNP si strana SMER zorganizovala vo Zvolene predvolebný míting, ktorý bol spojený s oslavami. Pozvali aj členov SZPB. Táto organizácia v poslednom období, najmä po zvolení nového vedenia, zaznamenala veľký príval nových protifašistických bojovníkov. Prekvapujúco, sú to najmä členovia strany Hnutie republika. Tí ešte nedávno oslavovali hlavne 14. marec, [...]

Rusko, Ukrajina

VIDEO: Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?

07.12.2023 09:47

Republikáni v americkom Kongrese blokujú finančnú podporu pre Ukrajinu.

Bratislava OLO odpad smtiari

Pri odvoze papiera v Bratislave sa do lisovacej časti vozidla dostal muž

07.12.2023 09:30

K spusteniu lisovacieho zariadenia nedošlo. Zamestnanci OLO okamžite zareagovali a zavolali všetky záchranné zložky.

bytovka, Malatiná

Na Orave sa z bytovky za milión stala nočná mora: Zúfalá starostka sa nevie dovolať spravodlivosti

07.12.2023 09:09

Pre hroziaci pád balkónov, stropných dosiek či schodiska na rozostavanej bytovke v malebnej dedinke Malatiná museli všetky práce na projekte stopnúť. V súčasnosti už pritom mala byť skolaudovaná a slúžiť nájomcom.

Izrael, Palestína, Chán Junis, Pásmo Gazy,

Šéf OSN žiada prímerie v Gaze. Izraelský minister ho nazval hrozbou pre svetový mier

07.12.2023 06:40

Izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen ostro kritizoval generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa, ktorý varoval pred situáciou v Pásme Gazy.