Založ si blog

Putin už môže vojnu ukončiť, Rusko je v úplnej izolácii

Úplná izolácia Ruska asi nebol plánovaný cieľ, ale podarilo sa ho splniť za necelý mesiac. Vyvolaním vojny Putin splnil aj ciele, o ktorých ani nevedel, že sa objavia. Spomeňme aspoň niektoré.

1. Zjednotil Ukrajincov pri obrane vlasti aj pri ich už jednoznačnej proeurópskej orientácii .

Ukrajinci sa zomkli a vnucovať im podmienky zo strany Ruska bude veľmi ťažké. Pri terajších mierových rokovaniach Rusi prestali hovoriť o denacifikácii a požadujú demilitarizáciu a neutralitu Ukrajiny. Ukrajinci požadujú zastavenie paľby a návrat ruských jednotiek za predvojnové hranice. Rusi však asi budú mať aj územné požiadavky. Podarilo sa im obsadiť pás pobrežia, ktorý spája Krym s Donbasom  na spojnici Cherson – Melitopol – Mariupol – žiaľ toto mesto bolo po už zrovnané zo zemou. Dá sa predpokladať, že sa v tejto obsadenej  oblasti pokúsia zorganizovať referendum ( ako na Kryme ) s požiadavkou obyvateľstva o pripojenie tohto územia k Rusku. Ak nebude referendum zmanipulované nemôže byť úspešné.

Ak bola pred vojnou Ukrajina názorovo rozpoltená z pohľadu zahraničnej orientácie, teraz je jednotná t .j. smer EÚ.

2. Zjednotil Európsku úniu

Pred vojnou boli v EÚ rôzne odmietavé tendencie voči centralistickému Bruselu ( Poľsko, Maďarsko ), avšak počas vojny sa EÚ zjednotila. Aj najsilnejšie štáty ( Nemecko, Francúzsko ) si uvedomili aké sú vojensky slabé a ohrozené. Pri procese uvalenia sankcii na Rusko boli všetky štáty EÚ až zarážajúco jednotné. Dokonca aj taký obdivovateľ Ruska a Putina ako bol prezident ČR Zeman, sa zrazu spamätal. Odsúdil ruskú agresiu, ospravedlnil sa, že sa mu neskoro otvorili oči. Dokonca sa zasadzoval, aby dobrovoľníci z ČR mohli ísť bojovať na Ukrajinu, čo najskôr, a aby im ČR všemožne vyšla v ústrety ( resp. nerobila týmto dobrovoľníkom žiadne administratívne prekážky )

3. Posilnil NATO v Európe a zvýšil záujem neutrálnych štátov o členstvo v tejto organizácii.

Najmä jeho východné hranice sú dnes oveľa lepšie strážené z hľadiska počtu vojsk i modernej výzbroje.  Štáty NATO zrazu majú záujem zvýšiť svoje výdavky na zbrojenie a chcú čo najskôr dosiahnuť požadované 2%. Doposiaľ túto hranicu dodržiavalo len Spojené kráľovstvo a Poľsko. Neutrálne štáty Švédsko a Fínsko majú veľký záujem vstúpiť do NATO.

4. Dosiahol zničenie infraštruktúry a hospodárstva Ukrajiny

Na dosiahnutí tohto cieľa bude Rusko ešte nejaký čas pracovať.

5. Vyvolal najväčšiu utečeneckú krízu v Európe od konca 2. svet. vojny

Od 24.februára emigrovalo z Ukrajiny viac ako 3 milióna ľudí. Keď sa dohadovali koridory pre utečencov z obliehaných miest utečenci odmietali opustiť obliehané mesto koridorom, ktorý mieril do Ruska.

6. Z Ruska urobil agresora, ktorého sa obáva celý svet

Podľa doterajších obchodných partnerov je nutné minimalizovať s ním akúkoľvek hospodársku a obchodnú spoluprácu a postupne sa zbaviť závislosti na dodávkach surovín z Ruska. Pre európske štáty to nebude jednoduché, nakoľko závislosť na dodávkach niektorých produktov ako ropa a plyn je dosť veľká. Štáty EÚ sa už rozhodli, že sa musia vybrať po tejto ceste

7. Dosiahol stagnáciu a úpadok ruského hospodárstva

Bude dlhodobo čeliť sankciám a obchodnému embargu zo strany väčšiny štátov sveta. Nepríjemným následkom vojny je aj prudká devalvácia rubľa, čo negatívne ovplyvní hodnotu úspor obyvateľstva.

8. Dosiahol, že životná úroveň obyvateľstva Ruska prudko poklesne.

Tento cieľ sa prirodzene v plnej miere netýka verchušky (politici, dôstojníci silových zložiek, oligarchovia ) Oligarchom síce západné banky zablokovali účty, príp. aj nehnuteľný majetok, ktorý si nakúpili v zahraničí, ale aj tak prišli len o niekoľko miliárd eur, alebo dolárov. V inej situácii sú obyčajní Rusi, aj keď štát sa bude snažiť  trochu im pomôcť ( zníženie ceny lacného alkoholu a základných potravín, zastabilizovanie cien benzínu, nafty, plynu a pod.), čakajú ich však zlé časy. Rusko nie je až taký bohatý štát ako sa snaží nahovoriť svojim obyvateľom.. Životná úroveň je pomerne nízka. Dobre ju vystihuje ukazovateľ HDP/1 obyv. Podľa Svet. banky bol tento ukazovateľ v r. 2020 v Rusku len 10 tis. USD, na Slovensku 19 tis. USD. a napr. v Nemecku 46 tis. USD.

9, Cestovný ruch v Rusku sa obmedzí len na niekoľko štátov mimo Európy 

Zasiahne to hlavne bohatých Rusov, ktorí si v poslednej dobe zvykli vycestovať za hranice. O dovolenky v Bielorusku a v KĽDR nebudú mať záujem. Zostávajú však niektoré arabské a africké destinácie. Bežní Rusi ani doteraz nikde necestovali. Radšej sledovali TV a dozvedeli sa, že vysokú životnú úroveň majú aj doma.

10. Rusko sa v najbližších mesiacoch a rokoch ocitne v úplnej politickej a spoločenskej izolácii.

Tento cieľ možno nazvať aj nechcená izolácia. Je bolestivý pre politikov aj pre bežných Rusov. Nikomu sa nepáči, keď ho nikto nikde nepozve ( žiadne kultúrne akcie, žiadne vystúpenia umelcov, žiadne športové podujatia ), ale rovnako je zahanbujúce, keď k nemu nikto nikdy nepríde. A to aj napriek tomu, že je pozvaný. Takáto izolácia asi nebude v Rusku ľudí veľmi tešiť, aj keď raz za čas tam vystúpia umelci, či športovci z Bieloruska a KĽDR. V takom prípade by ruských divákov potešilo len ak by v Baľšom Teatre naraz spievali a tancovali Putin, Lukašenko a Kim Čong-un.

Izolácia môže byť aj chcená, alebo zámerná. Rusko sa totiž už v najbližších dňoch pripravuje na  postupné sprevádzkovanie vlastného ruského internetu ( Runet ), ktorý pripojenému užívateľovi dovolí navštíviť len povolené  ( nezávadné ) web stránky. Túto akciu s využívaním len vlastného internetu už v Rusku testovali v júni a júli minulého roku.

Dva ciele, ktorými sa bude vojna ospravedlňovať pred obyvateľmi Ruska

1.Víťazná denacifikácia Ukrajiny

Z Ukrajiny boli vyhnaní nacisti a neonacisti, fašisti a neofašisti, banderovci a neobanderovci. Ukrajina bola takto oslobodená od všetkých týchto živlov, čo ukrajinský ľud bratskému ruskému ľudu nikdy nezabudne. Ako hovoria aj rusofili na Slovensku Slovan nikdy nezdvihol zbraň proti inému Slovanovi.

2. Zabránenie napadnutia Ruska Ukrajinou

V Rusku je populárna teória Kremľa, ktorá tvrdí, že Rusko muselo napadnúť Ukrajinu, pretože Ukrajina chcela napadnúť Rusko. Vlastne Rusko agresívnu Ukrajinu len o pár dní predbehlo. Nájdené plány Ukrajinskej agresie prezradili, že pár desiatok naštvaných banderovcov z bataliónu Azov chcelo obkľúčiť a potom dobyť Moskvu, pričom mali mať zo sebou zbrane, ktoré v 2. svet. vojne používali nacisti.

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odvolal ministra, ktorý žiadal pozastavenie justičnej reformy

26.03.2023 21:33

Galant v sobotu vyzval na okamžité pozastavenie kontroverznej vládnej reformy súdnictva v Izraeli.

protest prezidentský palác peace no war

Všetci chceme mier, ale vieme, aký?

26.03.2023 19:00

Mierom sa dnes oháňa kadekto, a neraz s nekalými motívmi. Predstavte si teda, že máte moc rozhodnúť o tom, ako by mal vyzerať spravodlivý mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako by vyzeral?

tula

Rusko tvrdí, že v Kirejevsku explodoval ukrajinský dron naložený trhavinou

26.03.2023 17:22, aktualizované: 22:30

V centre mesta v Tulskej oblasti mohutný výbuch vyhĺbil veľký kráter, zranili sa najmenej traja ľudia.

bielorusko

Budú Putinove taktické jadrové zbrane v bezpečí pred bieloruskými partizánmi?

26.03.2023 16:05

Po ruskej invázii na Ukrajinu začali bieloruskí partizáni vo svojej krajine vykonávať sabotáže.