Založ si blog

Matovič a Sulík by mohli naraz odísť na dlhodobú odbornú stáž

Skoro všetky scénare o tom ako bude vláda vyzerať od septembra, už boli podrobne analyzované. Politikmi, politológmi, ba i samotnými analytikmi. Na jeden scénar, ten najjednoduchší, však zabudli.

Je to odborná dlhodobá stáž v zahraničí. Pozor, podobnú stáž by bolo možné zorganizovať aj na Slovensku, lenže zahraničné prostredie tú zohráva dôležitú úlohu. Stáže by sa zúčastnili dvaja ministri, u ktorých zvýšenie odbornej úrovne je veľmi žiadúce. Druhá výhoda je, že ich rezorty by viedli dočasne menovaní zástupcovia, pričom každému je jasné, že ich rezorty i celá vláda budú počas neprítomnosti týchto ministrov fungovať oveľa lepšie.

Samozrejme, 12 mesačná stáž by prebiehala v tom istom termíne ( september 2022 – august 2023 ), ale na dvoch vzdialených miestach. Nakoniec, ak by sa školili na rovnakom mieste, hrozilo by nebezpečenstvo, že by sa domov vrátil len jeden z nich. U každého ministra by stáž mala iné zameranie. Pred odchodom by ministri podpísali prehlásenie, že počas celej stáže sa budú v plnom rozsahu venovať zvyšovaniu svojej odbornej úrovne a nebudú v žiadnom kontakte so svojimi kolegami vo vláde, alebo v parlamente.

Minister financií:

12 mesačná stáž by bola rozdelená na 3 štvormesačné celky so zameraním na rôznu tematiku.

1. časť:  Základy financií.

Cieľ: Pochopiť podstatu finančníctva.

Súčasťou školenia by bola aj práca s bankovou kartou, platba kartou, výber peňazí z bankomatu, zmena PIN i zistenie stavu na účte. Bude zdôraznená zásada, aby PIN nezapisoval priamo na kartu. Je to potrebné vzhľadom k tomu, že minister financií nemá, ani nikdy nemal, vlastnú bankovú kartu a pri jej používaní by mohol urobiť aj fatálnu chybu.

2. časť: Základy anglického jazyka.

Cieľ: Zvládnuť pozdravy, ale aj tzv. kuchynskú angličtinu.

Pri rozhovoroch v angličtine nepoužívať vulgarizmy, ale ani slová v slovenskom jazyku, ktorým druhá strana nerozumie. Súčasťou tohto jazykového kurzu by malo byť aj používania minulého a budúceho času. Po absolvovaní by frekventant mal zvládnuť niekoľko úkonov v úplne cudzom prostredí napr. dotaz na cestu, nákup v obchode, objednanie hotelovej izby, krátky slušný rozhovor s chyžnou a pod.

3. časť: Psychická stabilita vrcholového manažéra.

Cieľ: Uvedomenie si svojich limitov a zbavenie sa sebaobdivu a namyslenosti

Každodenné sedenie s psychiatrom – špecialistom na maniodepresívne stavy.

Zameranie sedení. Klient sa musí zbaviť utkvelej predstavy, že je génius, superman, alebo spiderman. Tiež, že je neomýlny, najmúdrejší, najkrajší, s nikým sa nemusí radiť a jeho úlohou je vydávať príkazy hneď potom ako ho napadnú.

Minister hospodárstva

Stáž by sa skladala z jediného 12 mesačného bloku so zameraním na vyššiu úroveň cestovného ruchu na Slovensku.

Cieľ: Zvýšenie návštevnosti Slovenska zahraničnými turistami a zlepšenie kvality služieb ubytovacích a reštauračných zariadení.

Cieľ by mal byť dosiahnutý prostredníctvom milionárov Geissenovcov. Minister využije svoj šarm a bude ich sprevádzať na ich cestách po svete. Aj on im má čo ponúknuť. Napr. z oblasti stolovania. Má podrobné znalosti kde má byť na stole umiestnený príbor, kde mobil a kde ruksak. Nakoniec minister zisti prečo sú takí populárni. Výsledky svojho výskumu by mal minister na záver stáže podrobne opísať vo svojej štúdii s názvom – S Geissenovcami na cestách, v parlamente i na kolotoči.

Výhody tohto scénara sú dvojaké. Individuálne (tie sú dosť malé) a spoločenské (tie sú obrovské). Je však dôležité presvedčiť ministrov ešte pred nástupom, že sa stáž organizuje kvôli nim, aby dosiahli vyššiu odbornú úroveň a zatajiť im obrovský spoločenský prínos obdobia pre celé Slovensko, keď budú na stáži a nebudú sa miešať do politiky.

Bolo spomenuté, že k individuálnym výhodám patrí zvýšenie odbornosti obidvoch ministrov. Za rok v cudzom svete sa na nich môže niečo nalepiť.

Oveľa väčšie sú však spoločenské výhody.

Obnova funkčnosti vlády. Vládu by mohol riadiť premiér. Končia hádky, nadávky a primitívne zvady.

Vláda bude mať možnosť (aspoň rok) prijímať opatrenia, na ktorých sa dohodli jej členovia a tieto bude možné zaviesť do realizácie.

Ak bude počas tohto obdobia skutočne šéfovať vláde premiér Heger, možno aj sám uzná, že nemusí byť stále šikanovaný svojim straníckym predsedom.

Záver.

Žiaľ, takýto scénar reálny nie je. Mohol by totiž skončiť aj tzv. ideálnym riešením. A slovenská vrcholová politika a ideálne riešenie to nikdy nešlo dokopy.

Matovič si uvedomuje, že bez neho by všetko vo vláde klapalo lepšie. Preto nepôjde nikde, na žiadne školenie. Ani na jeden týždeň, nie to ešte na rok. Veď keby sa vrátil po roku všetci by mu vyčítali. Mal si ostať tam kde si bol. Mali sme tu  kľud. Všetko fungovalo oveľa lepšie, keď si bol preč.

A po takomto privítaní by roztrpčený a sklamaný Igor Matovič z politiky definitívne odišiel. To by bolo na Slovensku radosti.

Lenže, pozor. Vieme predsa o koho ide. Takú radosť ohrdnutý Matovič Slovensku nikdy neurobí.

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.

petr pavel

Čína ostro odsúdila Pavlov telefonát s taiwanskou prezidentkou

31.01.2023 08:50

Pavel podľa čínskej diplomacie ustúpil od svojich slov, že je potrebné rešpektovať princíp jednej Číny. Peking zároveň spochybnil dôveryhodnosť českého prezidenta.