Založ si blog

Matovič a Sulík by mohli naraz odísť na dlhodobú odbornú stáž

Skoro všetky scénare o tom ako bude vláda vyzerať od septembra, už boli podrobne analyzované. Politikmi, politológmi, ba i samotnými analytikmi. Na jeden scénar, ten najjednoduchší, však zabudli.

Je to odborná dlhodobá stáž v zahraničí. Pozor, podobnú stáž by bolo možné zorganizovať aj na Slovensku, lenže zahraničné prostredie tú zohráva dôležitú úlohu. Stáže by sa zúčastnili dvaja ministri, u ktorých zvýšenie odbornej úrovne je veľmi žiadúce. Druhá výhoda je, že ich rezorty by viedli dočasne menovaní zástupcovia, pričom každému je jasné, že ich rezorty i celá vláda budú počas neprítomnosti týchto ministrov fungovať oveľa lepšie.

Samozrejme, 12 mesačná stáž by prebiehala v tom istom termíne ( september 2022 – august 2023 ), ale na dvoch vzdialených miestach. Nakoniec, ak by sa školili na rovnakom mieste, hrozilo by nebezpečenstvo, že by sa domov vrátil len jeden z nich. U každého ministra by stáž mala iné zameranie. Pred odchodom by ministri podpísali prehlásenie, že počas celej stáže sa budú v plnom rozsahu venovať zvyšovaniu svojej odbornej úrovne a nebudú v žiadnom kontakte so svojimi kolegami vo vláde, alebo v parlamente.

Minister financií:

12 mesačná stáž by bola rozdelená na 3 štvormesačné celky so zameraním na rôznu tematiku.

1. časť:  Základy financií.

Cieľ: Pochopiť podstatu finančníctva.

Súčasťou školenia by bola aj práca s bankovou kartou, platba kartou, výber peňazí z bankomatu, zmena PIN i zistenie stavu na účte. Bude zdôraznená zásada, aby PIN nezapisoval priamo na kartu. Je to potrebné vzhľadom k tomu, že minister financií nemá, ani nikdy nemal, vlastnú bankovú kartu a pri jej používaní by mohol urobiť aj fatálnu chybu.

2. časť: Základy anglického jazyka.

Cieľ: Zvládnuť pozdravy, ale aj tzv. kuchynskú angličtinu.

Pri rozhovoroch v angličtine nepoužívať vulgarizmy, ale ani slová v slovenskom jazyku, ktorým druhá strana nerozumie. Súčasťou tohto jazykového kurzu by malo byť aj používania minulého a budúceho času. Po absolvovaní by frekventant mal zvládnuť niekoľko úkonov v úplne cudzom prostredí napr. dotaz na cestu, nákup v obchode, objednanie hotelovej izby, krátky slušný rozhovor s chyžnou a pod.

3. časť: Psychická stabilita vrcholového manažéra.

Cieľ: Uvedomenie si svojich limitov a zbavenie sa sebaobdivu a namyslenosti

Každodenné sedenie s psychiatrom – špecialistom na maniodepresívne stavy.

Zameranie sedení. Klient sa musí zbaviť utkvelej predstavy, že je génius, superman, alebo spiderman. Tiež, že je neomýlny, najmúdrejší, najkrajší, s nikým sa nemusí radiť a jeho úlohou je vydávať príkazy hneď potom ako ho napadnú.

Minister hospodárstva

Stáž by sa skladala z jediného 12 mesačného bloku so zameraním na vyššiu úroveň cestovného ruchu na Slovensku.

Cieľ: Zvýšenie návštevnosti Slovenska zahraničnými turistami a zlepšenie kvality služieb ubytovacích a reštauračných zariadení.

Cieľ by mal byť dosiahnutý prostredníctvom milionárov Geissenovcov. Minister využije svoj šarm a bude ich sprevádzať na ich cestách po svete. Aj on im má čo ponúknuť. Napr. z oblasti stolovania. Má podrobné znalosti kde má byť na stole umiestnený príbor, kde mobil a kde ruksak. Nakoniec minister zisti prečo sú takí populárni. Výsledky svojho výskumu by mal minister na záver stáže podrobne opísať vo svojej štúdii s názvom – S Geissenovcami na cestách, v parlamente i na kolotoči.

Výhody tohto scénara sú dvojaké. Individuálne (tie sú dosť malé) a spoločenské (tie sú obrovské). Je však dôležité presvedčiť ministrov ešte pred nástupom, že sa stáž organizuje kvôli nim, aby dosiahli vyššiu odbornú úroveň a zatajiť im obrovský spoločenský prínos obdobia pre celé Slovensko, keď budú na stáži a nebudú sa miešať do politiky.

Bolo spomenuté, že k individuálnym výhodám patrí zvýšenie odbornosti obidvoch ministrov. Za rok v cudzom svete sa na nich môže niečo nalepiť.

Oveľa väčšie sú však spoločenské výhody.

Obnova funkčnosti vlády. Vládu by mohol riadiť premiér. Končia hádky, nadávky a primitívne zvady.

Vláda bude mať možnosť (aspoň rok) prijímať opatrenia, na ktorých sa dohodli jej členovia a tieto bude možné zaviesť do realizácie.

Ak bude počas tohto obdobia skutočne šéfovať vláde premiér Heger, možno aj sám uzná, že nemusí byť stále šikanovaný svojim straníckym predsedom.

Záver.

Žiaľ, takýto scénar reálny nie je. Mohol by totiž skončiť aj tzv. ideálnym riešením. A slovenská vrcholová politika a ideálne riešenie to nikdy nešlo dokopy.

Matovič si uvedomuje, že bez neho by všetko vo vláde klapalo lepšie. Preto nepôjde nikde, na žiadne školenie. Ani na jeden týždeň, nie to ešte na rok. Veď keby sa vrátil po roku všetci by mu vyčítali. Mal si ostať tam kde si bol. Mali sme tu  kľud. Všetko fungovalo oveľa lepšie, keď si bol preč.

A po takomto privítaní by roztrpčený a sklamaný Igor Matovič z politiky definitívne odišiel. To by bolo na Slovensku radosti.

Lenže, pozor. Vieme predsa o koho ide. Takú radosť ohrdnutý Matovič Slovensku nikdy neurobí.

Slovensku hrozí izolácia

29.09.2023

Žiaľ, je to tak. Dokonca veľa Slovákov je presvedčených, že je to správne. Malo by si však položiť otázku. Patrí Slovensko do Európy, alebo do akéhosi malého východoeurópského regiónu? Väčšina Slovákov by asi odpovedala, že do Európy. Potom by si títo Slováci tiež mali zodpovedať otázku, či je správne a pre Slovensko výhodné, byť členom EÚ a NATO. Pritom [...]

Hlas a Republika sú strany, ktoré nikto nevolil, pričom v novom parlamente by takéto, nikým nevolené, strany byť nemali

26.09.2023

Až 11 poslancov terajšej mimoparlamentnej strany Hlas SD sa najprv nechali zvoliť do parlamentu ako kandidáti strany SMER SD. Obrazne povedané hneď ako získali poslanecké miesta otvorili sa im oči a stali sa členmi novovytvorenej menej červenej strany. Dobre premyslená taktika. Totiž, ak by svoju stranu založili ešte pred PV 2020 tak by sa do parlamentu vôbec nemuseli dostať. [...]

Ďalší spoločný míting SMERu a SZPB bude asi až 24. 02. 2024

04.09.2023

V deň výročia SNP si strana SMER zorganizovala vo Zvolene predvolebný míting, ktorý bol spojený s oslavami. Pozvali aj členov SZPB. Táto organizácia v poslednom období, najmä po zvolení nového vedenia, zaznamenala veľký príval nových protifašistických bojovníkov. Prekvapujúco, sú to najmä členovia strany Hnutie republika. Tí ešte nedávno oslavovali hlavne 14. marec, [...]

Košice Slanecká cesta

Pre zlú finančnú situáciu budú v Košiciach udržiavať len niektoré cesty

07.12.2023 10:22

Mesto je pre nepriaznivú finančnú situáciu od 1. decembra v krízovom režime.

Rusko Ukrajina ranení vojaci Bachmut

Útok s barlami. Rusi posielajú do boja ranených, vznikajú pluky 'invalidov'

07.12.2023 10:13

Ruská armáda posiela ranených vojakov z radov mobilizovaných mužov bez potrebného liečenia do útočných oddielov.

Rusko, Ukrajina

VIDEO: Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?

07.12.2023 09:47

Republikáni v americkom Kongrese blokujú finančnú podporu pre Ukrajinu.

Bratislava OLO odpad smtiari

Pri odvoze papiera v Bratislave sa do lisovacej časti vozidla dostal muž

07.12.2023 09:30

K spusteniu lisovacieho zariadenia nedošlo. Zamestnanci OLO okamžite zareagovali a zavolali všetky záchranné zložky.