Založ si blog

Nový tréner našej reprezentácie bol doteraz len asistent

Po  dvoch mesiacoch čakania nám prezident SFZ slávnostne oznámil, že novým reprezentačným trénerom bude Fracesco Calzona.

Naše vedenie sa rozhodlo dať šancu trénerovi, ktorý doteraz hlavným trénerom nikdy nebol. Vždy robil len asistenta. Je zrejme, že vedenie nášho zväzu, na čele s prezidentom Kováčikom, dáva pri výbere reprezentačného trénera vždy prednosť málo známym asistentom hlavných trénerov. Vychádza asi z predpokladu, že ak je dotyčný asistent šikovný môže sa na poste reprezentačného trénera postupne viacerým veciam priučiť. Nakoniec môže dosiahnuť aj udivujúce, alebo dokonca zázračné výsledky. U trénera Tarkoviča to však nevyšlo. On tiež, predtým než sa stal reprezentačným trénerom, nikdy v žiadnom klube hlavným trénerom nebol. Mal teda rovnakú bombastickú kariéru ako čerstvo menovaný taliansky tréner.

Nový tréner svoje menovanie berie veľmi vážne a donesie si so sebou dvoch talianskych asistentov. Ironicky by sa dalo konštatovať, že ak by pán Francesco Calzona zlyhal mohol by prezident Kováčik za ďalšieho trénera reprezentácie vybrať jedného z týchto jeho asistentov. Zásada, keď nový tréner tak jedine so skúsenosťami asistenta, by bola dodržaná.

Keď sa hľadal nový tréner viacerí futbaloví experti odporúčali Ivana Hašeka. Je to bývalý mnohonásobný reprezentant ČR aj úspešný tréner. Trénoval Spartu Praha aj reprezentáciu ČR. Počas svojej bohatej trénerskej kariéry bol trénerom viacerých klubov. V tom čase bol Hašek bez angažmánu a vyjadril sa, že ak by dostal ponuku od SFZ rád ju príjme. Nuž, nedostal ju. Možno zavážilo, že doterajších kluboch robil hlavného trénera a nie asistenta.

Je však pravda, že žiadne chmúrne predpovede tu nepomôžu. Nový tréner sa musí chopiť svojej funkcie a jeho schopnosti bude možné posudzovať po troch, či štyroch zápasoch, ktoré reprezentácia odohrá.

Keď sa však ukáže, že ani tento výber nebol dobrý a tréner bude vedením SFZ odvolaný, potom by vedenie ( t. j. 15 členný výkonný výbor ) malo urobiť ešte jeden krok. Odvolať aj terajšieho prezidenta SFZ pána Kováčika. Nielen preto, že mal rozhodujúce slovo pri výbere reprezentačných trénerov. Vo funkcii je už dlho a jeho chybných rozhodnutí už bolo viac ako dosť.

Takýto krok však terajší výkonný výbor neurobí. Je totiž v područí pána prezidenta. Doteraz vždy jeho návrhy schválil jednomyseľne. Napr. jednomyseľne potvrdil návrh na ďalšiu pôsobenie v trénerskej funkcii ( dvojročná zmluva ) pre pána Tarkoviča. Napriek tomu, že hlavný cieľ, ktorý dostal nesplnil. Rovnako jednomyseľne potvrdil návrh na okamžité odvolanie trénera Tarkoviča po prehre s Kazachstanom. Veľmi to pripomína staré časy.

Treba sa zamyslieť ako je možné, že 15 členný výkonný výbor splnomocní prezidenta, aby sám, podľa vlastného uváženia, vybral reprezentačného trénera. Podľa zásady. Ty vyber koho chceš, my už dopredu zo všetkým súhlasíme. Potom je namieste otázka. Načo je SFZ takýto výkonný výbor?

Ak teda ani tento výber zahraničného trénera nebude úspešný zostáva ešte jedno riešenie. Je ním vyvodenie osobnej zodpovednosti samotným pánom prezidentom.

Nový prezident by mal zriadiť max. 5 člennú odbornú komisiu zloženú z odborníkov, ktorá by mala rozhodujúce slovo hlavne v takých otázkach ako je výber reprezentačného trénera.

 

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

ÚDZS Renáta Bláhová, blahova

Bláhová: V zdravotníctve je súkromný kapitál nenahraditeľný. Problémy robí deravý systém

31.01.2023 11:45

Budem trvať na tom, aby sme ako strážny pes vrčali, štekali a ak to nepomôže, budeme hrýzť, hovorí šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová.

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Doposiaľ prisľúbené počty tankov zrejme nebudú mať taký význam, aby mohli rozhodnúť vojnu v prospech Ukrajiny.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.