Založ si blog

Nový tréner našej reprezentácie bol doteraz len asistent

Po  dvoch mesiacoch čakania nám prezident SFZ slávnostne oznámil, že novým reprezentačným trénerom bude Fracesco Calzona.

Naše vedenie sa rozhodlo dať šancu trénerovi, ktorý doteraz hlavným trénerom nikdy nebol. Vždy robil len asistenta. Je zrejme, že vedenie nášho zväzu, na čele s prezidentom Kováčikom, dáva pri výbere reprezentačného trénera vždy prednosť málo známym asistentom hlavných trénerov. Vychádza asi z predpokladu, že ak je dotyčný asistent šikovný môže sa na poste reprezentačného trénera postupne viacerým veciam priučiť. Nakoniec môže dosiahnuť aj udivujúce, alebo dokonca zázračné výsledky. U trénera Tarkoviča to však nevyšlo. On tiež, predtým než sa stal reprezentačným trénerom, nikdy v žiadnom klube hlavným trénerom nebol. Mal teda rovnakú bombastickú kariéru ako čerstvo menovaný taliansky tréner.

Nový tréner svoje menovanie berie veľmi vážne a donesie si so sebou dvoch talianskych asistentov. Ironicky by sa dalo konštatovať, že ak by pán Francesco Calzona zlyhal mohol by prezident Kováčik za ďalšieho trénera reprezentácie vybrať jedného z týchto jeho asistentov. Zásada, keď nový tréner tak jedine so skúsenosťami asistenta, by bola dodržaná.

Keď sa hľadal nový tréner viacerí futbaloví experti odporúčali Ivana Hašeka. Je to bývalý mnohonásobný reprezentant ČR aj úspešný tréner. Trénoval Spartu Praha aj reprezentáciu ČR. Počas svojej bohatej trénerskej kariéry bol trénerom viacerých klubov. V tom čase bol Hašek bez angažmánu a vyjadril sa, že ak by dostal ponuku od SFZ rád ju príjme. Nuž, nedostal ju. Možno zavážilo, že doterajších kluboch robil hlavného trénera a nie asistenta.

Je však pravda, že žiadne chmúrne predpovede tu nepomôžu. Nový tréner sa musí chopiť svojej funkcie a jeho schopnosti bude možné posudzovať po troch, či štyroch zápasoch, ktoré reprezentácia odohrá.

Keď sa však ukáže, že ani tento výber nebol dobrý a tréner bude vedením SFZ odvolaný, potom by vedenie ( t. j. 15 členný výkonný výbor ) malo urobiť ešte jeden krok. Odvolať aj terajšieho prezidenta SFZ pána Kováčika. Nielen preto, že mal rozhodujúce slovo pri výbere reprezentačných trénerov. Vo funkcii je už dlho a jeho chybných rozhodnutí už bolo viac ako dosť.

Takýto krok však terajší výkonný výbor neurobí. Je totiž v područí pána prezidenta. Doteraz vždy jeho návrhy schválil jednomyseľne. Napr. jednomyseľne potvrdil návrh na ďalšiu pôsobenie v trénerskej funkcii ( dvojročná zmluva ) pre pána Tarkoviča. Napriek tomu, že hlavný cieľ, ktorý dostal nesplnil. Rovnako jednomyseľne potvrdil návrh na okamžité odvolanie trénera Tarkoviča po prehre s Kazachstanom. Veľmi to pripomína staré časy.

Treba sa zamyslieť ako je možné, že 15 členný výkonný výbor splnomocní prezidenta, aby sám, podľa vlastného uváženia, vybral reprezentačného trénera. Podľa zásady. Ty vyber koho chceš, my už dopredu zo všetkým súhlasíme. Potom je namieste otázka. Načo je SFZ takýto výkonný výbor?

Ak teda ani tento výber zahraničného trénera nebude úspešný zostáva ešte jedno riešenie. Je ním vyvodenie osobnej zodpovednosti samotným pánom prezidentom.

Nový prezident by mal zriadiť max. 5 člennú odbornú komisiu zloženú z odborníkov, ktorá by mala rozhodujúce slovo hlavne v takých otázkach ako je výber reprezentačného trénera.

 

Slovensku hrozí izolácia

29.09.2023

Žiaľ, je to tak. Dokonca veľa Slovákov je presvedčených, že je to správne. Malo by si však položiť otázku. Patrí Slovensko do Európy, alebo do akéhosi malého východoeurópského regiónu? Väčšina Slovákov by asi odpovedala, že do Európy. Potom by si títo Slováci tiež mali zodpovedať otázku, či je správne a pre Slovensko výhodné, byť členom EÚ a NATO. Pritom [...]

Hlas a Republika sú strany, ktoré nikto nevolil, pričom v novom parlamente by takéto, nikým nevolené, strany byť nemali

26.09.2023

Až 11 poslancov terajšej mimoparlamentnej strany Hlas SD sa najprv nechali zvoliť do parlamentu ako kandidáti strany SMER SD. Obrazne povedané hneď ako získali poslanecké miesta otvorili sa im oči a stali sa členmi novovytvorenej menej červenej strany. Dobre premyslená taktika. Totiž, ak by svoju stranu založili ešte pred PV 2020 tak by sa do parlamentu vôbec nemuseli dostať. [...]

Ďalší spoločný míting SMERu a SZPB bude asi až 24. 02. 2024

04.09.2023

V deň výročia SNP si strana SMER zorganizovala vo Zvolene predvolebný míting, ktorý bol spojený s oslavami. Pozvali aj členov SZPB. Táto organizácia v poslednom období, najmä po zvolení nového vedenia, zaznamenala veľký príval nových protifašistických bojovníkov. Prekvapujúco, sú to najmä členovia strany Hnutie republika. Tí ešte nedávno oslavovali hlavne 14. marec, [...]

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Šéf izraelskej armády: Izrael musí v Gaze vyvinúť väčší tlak

09.12.2023 22:13

Humanitárne organizácie v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú "zhrozené" postojom USA.

Krisztián Forró, Aliancia

Líder Aliancie Krisztián Forró sa chce uchádzať o prezidentský úrad

09.12.2023 17:07

So zberom podpisov potrebných na kandidatúru začne v najbližších dňoch.

PAAS

Muž sa v Bratislave vlámal do parkovacieho automatu a ukradol hotovosť

09.12.2023 15:27

Okolnosti prípadu vyšetruje polícia.

tanker

Tanker s venezuelskou ropou stroskotal v indonézskych vodách

09.12.2023 13:25

Indonézske námorníctvo v sobotu popoludní počas najväčšieho prílivu nasadilo do záchrannej akcie šesť remorkérov.