Založ si blog

Vraj pri oslobodzovaní Bratislavy padlo 1200 sovietskych, nemeckých a maďarských vojakov

Odvysielal to Rádiožurnál včera (06.04.) vo svojom spravodajstve, ktoré začína o 18.00 hod. Informácia o počte padlých je súčasťou správy o položení venca ministrom obrany Naďom pri pamätníku na Námestí Eugena Suchoňa, čím si pripomenul 76. výročie oslobodenia Bratislavy. Na Na webe ministerstva obrany je táto informácia uvedená takto :

Počas priamych bojov o Bratislavu padlo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Čiže správne.

Sčítať obete bitky nepriateľských vojsk, prezentovať to ako významnú informáciu, pričom sa zamlčí aké boli obete na jednotlivých stranách je nekorektné.

Pred polrokom ( začiatkom novembra 2020 ), strieľal pomätený terorista do ľudí, ktorých stretol na ulici vo večernej Viedni. Prvé správy hovorili, že zabil 4 ľudí a asi 20 zranil. Neskôr ktorési rakúske médium vyhlásilo, že má konečnú bilanciu. Vraj obetí bolo päť a zranených 22. Potom premúdrelý redaktor vysvetlil, že preto päť obetí, lebo pachateľ bol políciou tiež zabitý a teda on bol  ( podľa neho ) tiež obeť.

Rovnako, padlých sovietskych vojakov ( obete, ktorí zahynuli pri našom oslobodzovaní ) nemožno sčítať s padlými nemeckými a maďarskými vojakmi ( pachatelia ).

Milí zahraniční i domáci redaktori takto nás radšej neinformujte. Pachateľ je vždy pachateľ a obeť je vždy obeť. Ak ich sčítam dostanem pachateľo-obeť.

Možno by sa z jedného súčtu nemala robiť veda, ale je potrebné na to upozorniť. Najmä kvôli naším mladým. Tí považujú II. svet. vojnu za niečo veľmi vzdialené a nezaujímavé. Mali by však vedieť aspoň o čo išlo. Prečo sa o tom nedozvedeli v škole? Za ich slabé vedomosti nie sú zodpovední len oni. Naše učebné osnovy venujú týmto dejinným udalostiam len okrajovú pozornosť.

Preto je informácia, že padlo 1200 sovietskych, nemeckých a maďarských vojakov zavádzajúca. Následne, ak dnešný stredoškolák dostane otázku týkajúcu sa oslobodzovania Bratislavy, nevie povedať ani  kto bol s kým a proti komu. Možno si domyslí, že sovietski vojaci bojovali proti nemeckým, ale už nemá predstavu, na ktorej strane bojovali maďarské vojská. O rumunských jednotkách bojujúcich na sovietskej strane nemá ani potuchy.

RTVS môže túto dezinformáciu zdôvodniť snahou o stručnosť. Načo rozpitvávať, na ktorej strane bolo koľko obetí, keď ich stačí sčítať a hneď je informácia stručnejšia ( a podľa mňa aj hlúpejšia ).

Preto by som Radiožurnálu odporučil, aby v športovom spravodajstve informovali svojich poslucháčov nasledovne :

V hokejovom zápase Nitra – Slovan padlo desať gólov a v zápase Trenčín – Michalovce padli len tri.

Športové spravodajstvo bude stručnejšie a poslucháči budú celej RTVS vďační.

Závany Ficovho zápachu sa šíria po Slovensku

20.05.2023

Blog je inšpirovaný článkom medvedara – Závany Čaputovej nového odoru sa už šíria po Slovensku. Tiež je reakciou na jeho, akože ironický, blog zo 14. mája s názvom – Čaputová, jej správanie sa k mužom a prečo denne napáda Fica. Urazený ruský trol a obdivovateľ Fica sa snažil parodovať môj blog z 13. mája s názvom – Fico, jeho správanie sa k ženám [...]

Fico, jeho správanie k ženám a prečo denne napáda prezidentku

14.05.2023

Správa sa povýšenecky, ženy podceňuje a dáva im to najavo. Žiaľ, takéto hulvátske správanie, ktorým sa predvádzajú aj muži na vysokých funkciách, je na Slovensku dosť bežné. Nielen na vidieku. Aj v mestách. Silný patriarchát, spôsobil, že u mnohých mužov sa zakorenila predstava, akoby slušné správanie k ženám bol prejav slabosti. Dosť tomu napomáhajú takí [...]

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Pekarová Adamová vidí Ukrajinu v NATO: Zakladajúci akt s Ruskom treba zrušiť

02.06.2023 14:14

Musíme sa zdržať návratu k bežným vzťahom, pretože ruská hrozba v blízkej budúcnosti ťažko úplne zmizne, dodala predsedníčka českej Poslaneckej snemovne.

dalnice D1

Diaľnicu D2 z Česka do Malaciek uzavreli

02.06.2023 13:59

K uzavretiu došlo z dôvodu odstraňovania následkov škodovej udalosti na desiatom kilometri diaľnice.

lekáreň, liek, lieky

ŠÚKL: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za viac ako 4 milióny eur

02.06.2023 13:20

Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Pakistan

V Pakistane uniesli známeho ľudskoprávneho aktivistu Násira

02.06.2023 13:04

Aktivistu s manželkou zastavila počas jazdy autom biela dodávka a sedan, z ktorých malo vybehnúť najmenej 15 ozbrojených mužov.