Založ si blog

Vraj pri oslobodzovaní Bratislavy padlo 1200 sovietskych, nemeckých a maďarských vojakov

Odvysielal to Rádiožurnál včera (06.04.) vo svojom spravodajstve, ktoré začína o 18.00 hod. Informácia o počte padlých je súčasťou správy o položení venca ministrom obrany Naďom pri pamätníku na Námestí Eugena Suchoňa, čím si pripomenul 76. výročie oslobodenia Bratislavy. Na Na webe ministerstva obrany je táto informácia uvedená takto :

Počas priamych bojov o Bratislavu padlo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Čiže správne.

Sčítať obete bitky nepriateľských vojsk, prezentovať to ako významnú informáciu, pričom sa zamlčí aké boli obete na jednotlivých stranách je nekorektné.

Pred polrokom ( začiatkom novembra 2020 ), strieľal pomätený terorista do ľudí, ktorých stretol na ulici vo večernej Viedni. Prvé správy hovorili, že zabil 4 ľudí a asi 20 zranil. Neskôr ktorési rakúske médium vyhlásilo, že má konečnú bilanciu. Vraj obetí bolo päť a zranených 22. Potom premúdrelý redaktor vysvetlil, že preto päť obetí, lebo pachateľ bol políciou tiež zabitý a teda on bol  ( podľa neho ) tiež obeť.

Rovnako, padlých sovietskych vojakov ( obete, ktorí zahynuli pri našom oslobodzovaní ) nemožno sčítať s padlými nemeckými a maďarskými vojakmi ( pachatelia ).

Milí zahraniční i domáci redaktori takto nás radšej neinformujte. Pachateľ je vždy pachateľ a obeť je vždy obeť. Ak ich sčítam dostanem pachateľo-obeť.

Možno by sa z jedného súčtu nemala robiť veda, ale je potrebné na to upozorniť. Najmä kvôli naším mladým. Tí považujú II. svet. vojnu za niečo veľmi vzdialené a nezaujímavé. Mali by však vedieť aspoň o čo išlo. Prečo sa o tom nedozvedeli v škole? Za ich slabé vedomosti nie sú zodpovední len oni. Naše učebné osnovy venujú týmto dejinným udalostiam len okrajovú pozornosť.

Preto je informácia, že padlo 1200 sovietskych, nemeckých a maďarských vojakov zavádzajúca. Následne, ak dnešný stredoškolák dostane otázku týkajúcu sa oslobodzovania Bratislavy, nevie povedať ani  kto bol s kým a proti komu. Možno si domyslí, že sovietski vojaci bojovali proti nemeckým, ale už nemá predstavu, na ktorej strane bojovali maďarské vojská. O rumunských jednotkách bojujúcich na sovietskej strane nemá ani potuchy.

RTVS môže túto dezinformáciu zdôvodniť snahou o stručnosť. Načo rozpitvávať, na ktorej strane bolo koľko obetí, keď ich stačí sčítať a hneď je informácia stručnejšia ( a podľa mňa aj hlúpejšia ).

Preto by som Radiožurnálu odporučil, aby v športovom spravodajstve informovali svojich poslucháčov nasledovne :

V hokejovom zápase Nitra – Slovan padlo desať gólov a v zápase Trenčín – Michalovce padli len tri.

Športové spravodajstvo bude stručnejšie a poslucháči budú celej RTVS vďační.

Matovič a Sulík by mohli naraz odísť na dlhodobú odbornú stáž

20.07.2022

Skoro všetky scénare o tom ako bude vláda vyzerať od septembra, už boli podrobne analyzované. Politikmi, politológmi, ba i samotnými analytikmi. Na jeden scénar, ten najjednoduchší, však zabudli. Je to odborná dlhodobá stáž v zahraničí. Pozor, podobnú stáž by bolo možné zorganizovať aj na Slovensku, lenže zahraničné prostredie tú zohráva dôležitú úlohu. Stáže by [...]

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

Putin už môže vojnu ukončiť, Rusko je v úplnej izolácii

17.03.2022

Úplná izolácia Ruska asi nebol plánovaný cieľ, ale podarilo sa ho splniť za necelý mesiac. Vyvolaním vojny Putin splnil aj ciele, o ktorých ani nevedel, že sa objavia. Spomeňme aspoň niektoré. 1. Zjednotil Ukrajincov pri obrane vlasti aj pri ich už jednoznačnej proeurópskej orientácii . Ukrajinci sa zomkli a vnucovať im podmienky zo strany Ruska bude veľmi ťažké. Pri [...]

Kim Jo-čong

Juhokórejský prezident by mal sklapnúť, vyhlásila sestra severokórejského vodcu

19.08.2022 10:00

Kim Jo-čong tak reagovala na opakovanú ponuku Jun Sok-jola, že je jeho krajina ochotná Severnej Kórei poskytnúť hospodársku pomoc výmenou za jadrové odzbrojenie.

Monika Jankovská

Proces s Jankovskou odročili, nebola jej včas doručená obžaloba

19.08.2022 09:44

Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

Platan

V malackom parku sa zlomil vyše 100-ročný platan, spadol na budovu vinárne

19.08.2022 09:38

Pri udalosti sa nikto nezranil. Mesto uzavrelo jeden zo vstupov do parku.

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 88
Celková čítanosť: 257833x
Priemerná čítanosť článkov: 2930x

Autor blogu

Kategórie