Založ si blog

V tieni protivládnych protestov sa formuje červenohnedá koalícia

Bolo to vidno už pri proteste pred parlamentom. Objavili sa tam aj známi opoziční politici, ktorí sa snažia u nespokojných antivaxerov zvýšiť svoju popularitu a získať si potencionálnych voličov. Aj obrázok v novinách, na ktorom sa pred rozzúreným davom radí národný socialista Kotleba so smeráckym marxistom Bláhom,  napovedá, že sa spolčujú strany, ktoré ešte nedávno akúkoľvek spoluprácu úplne vylučovali. Na proteste bol veľmi aktívny aj Pellegríni, ktorý sa, teraz ako už ozajstný sociálny demokrat, snažil u protestujúcich vzbudiť sympatie. Nebol však úspešný.

Vodca Fico vyzýva nespokojencov, aby pritvrdili. On má najväčší záujem, aby protivládne protesty vyústili až do povalenia vlády a do nových parlamentných volieb. Treba priznať, že má šancu. Stabilita a prežitie tejto vlády totiž závisí hlavne od naivného expremiéra Matoviča. Potvrdil to aj pri rozhodnutí Ústavného súdu o pripravovanom referende. Pochopiteľne, Fico zo zmareného referenda obvinil prezidentku, pričom to bolo rozhodnutie Ústaného súdu nie jej. Od Fica kypiaceho nenávisťou k prezidentke sa takáto reakcia čakala. Veľmi prekvapujúco však reagoval Matovič, ktorý prechováva k prezidentke rovnaké sympatie ako Fico.  Vyhlásil, že poškodila 600 tisíc voličov ( doslova povedal, že im napľula do očí ) a zmarila tak referendum. Z takejto reakcie sa môže zdať, že Matovič, rovnako ako Fico, túži po predčasných voľbách, pretože sa domnieva, že by v nich opäť vyhral. Asi predpokladá, že s veľkou prevahou. Mohol by si tak zase zostaviť svoju vládu, ale už bez takých kreatúr ( podľa neho ) ako je Sulík a Remišová. Potom by si mohli vládnuť len ON s Borisom. Druhá možnosť je, že takejto nepravdepodobnej konštrukcii neverí ani naivný Matovič ( jeho voličská základňa sa neustále scvrkáva ), ale vyhlásením o zákernom kroku prezidentky sledoval dva ciele. Rovnako ako Fico, chcel vyvolať voči populárnej prezidentke nenávisť a súčasne vzbudiť dojem, že si veľmi váži aj voličov SMERu a HLASu, čiže tých, ktorí sa väčšinou podpísali petičné hárky. Za takéto vyhlásenie  asi dostal aj nejaké lajky na svojej FB stránke. A lajky má náš bývalý premiér zo všetkého najradšej.

Naspäť k vznikajúcej koalícii.

Natíska sa tu paralela s udalosťou, ktorá sa udiala na začiatku II. svetovej vojny, keď sa Stalin s Hitlerom dohodli na obsadení Poľska. Pakt Molotov – Ribbentrop zo začiatku vyzeral nádejne. Po kapitulácii Poľska si vojaci wehrmachtu a Červenej armády strihli v Breste a Lvove aj spoločné parádne vojenské prehliadky. Aj tak však pakt dlho nevydržal. Už v júni 1941, keď Nemci napadli ZSSR, bolo po ňom. To však, okrem Stalina, neprekvapilo nikoho.

Rovnako aj rysujúce sa spojenectvo takých protikladných strán ako SMER SD a ĽSNS, príp. Republika nebude mať pevné puto. Nepredbiehajme však. Len pred 3 dňami sa Fico a Uhrík dohodli, že 1. septembra usporiadajú spoločný protest pred Ústavným súdom v Košiciach. Pri organizovaní protestov sa Fico riadi zásadou, čím väčší a agresívnejší dav tým lepšie.

Stranu Republika založili odídenci z ĽSNS Uhrík a Mazurek, ktorí predtým pevne stáli po boku vodcu Kotlebu. Až po rokoch vernej služby sa im zazdalo, že treba prestúpiť do novej loďky a nahovoriť ľuďom, že oni sú úplne nová posádka. Presne to sa  stalo aj strane SMER SD, keď z nej odišlo až 11 prominentov ( poslancov ) ako  Pellegríni, Saková, Tomáš, Raši, a ďalší. Prehlásili, že sa z nich stali noví a spravodliví politici.

Prečo sa na Slovensku každá politická strana po čase rozštiepi? Sú dve možnosti. Buď sú stranícki vodcovia po čase opojení mocou natoľko, že neuznávajú nikoho okrem seba, alebo sa jedná o neuspokojené ambície korunných princov, ktorí chcú byť králi. V SMERe a ĽSNS sa vyskytli obidve spomenuté možnosti, čiže aj diktátorstvo vodcu, aj neuspokojené ambície ostatných, ktorí v novej strane chceli lepšie fleky. Na Slovensku totiž platí smutno-smiešna zásada. Každý politik chce byť šéf svojej vlastnej politickej strany. Rozhodne však neplatí, že takto vytvorené nové strany so starými politikmi, prinesú Slovensku niečo nové. Možno sľuby. Nič viac.

Zaujímavý bude pohľad novej koalície napr. na SNP. Doteraz Fico a Bláha oslavovali SNP ako spravodlivý boj Slovákov proti fašizmu. Kotleba, Uhrík a Mazurek svorne tvrdili, že šlo o komunistický protištátny puč namierený proti vtedajšej Tisovej vláde. Prispôsobiť sa bude musieť Uhrík s Mazurekom. Je im jasné, že sú len malá ani nie 3 % strana, pre ktorú je parlament veľmi vzdialený. Niečo ako Harabínova Vlasť príp. Dankova SNS.

Fico kalkuluje, že takéto kvázi spojenectvo mu môže priniesť nejaké 2 % voličov zo strany Republika, ktoré mu dajú jej voliči, keď si uvedomia, že pre nich cesta do parlamentu nie je reálna. Táto kalkulácia však Ficovi nemusí výjsť. Môže totiž stratiť starých verných komunistov, ktorí SMER ( s ideológom Bláhom ) vždy brali ako pokračovateľku KSS a nie ako stranu, ktorá háji záujmy oligarchov. Teraz sa im nemusí páčiť, že sa spája so stranou oslavujúcou Tisa a gardistov vojnového Slovenského štátu. Takže výsledok môže byť, že mu 2 % hlasov síce pribudne, ale súčasne 4 % stratí. S takým výsledkom nebude spokojný ani Fico, ani Bláha.

 

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

Putin už môže vojnu ukončiť, Rusko je v úplnej izolácii

17.03.2022

Úplná izolácia Ruska asi nebol plánovaný cieľ, ale podarilo sa ho splniť za necelý mesiac. Vyvolaním vojny Putin splnil aj ciele, o ktorých ani nevedel, že sa objavia. Spomeňme aspoň niektoré. 1. Zjednotil Ukrajincov pri obrane vlasti aj pri ich už jednoznačnej proeurópskej orientácii . Ukrajinci sa zomkli a vnucovať im podmienky zo strany Ruska bude veľmi ťažké. Pri [...]

Fico už ako oficiálny líder opozície formuje predvolebnú koalíciu

03.02.2022

Povedal to jasne na protestnom zhromaždení minulý týždeň v Bratislave. Mal by to byť SMER, Hlas a SNS. Vlastne to ešte v predstihu vytrúbil predrečník Andrej Danko, ktorý bol na zhromaždení len ako hosť. Už v úvode svojho krátkeho prejavu ostro napadol prezidentku. Organizátor mítingu to asi požadoval od každého rečníka, ktorému dovolil vystúpiť, pričom útoky Blahu a [...]

Horúčavy / Teplota / Teplomer /

S horúčavami treba počítať aj v pondelok, na juhu môže byť až 36 stupňov

03.07.2022 20:38

Výstrahy pred horúčavami platia vo všetkých krajoch okrem Žilinského.

Dánsko, sttreľba

Streľba v nákupnom centre v Kodani má viacero obetí, nevylúčili terorizmus

03.07.2022 19:08, aktualizované: 21:11

Nákupné stredisko Fields je v štvrti Amager zhruba medzi centrom mesta a letiskom.

lavína, Francúzsko, vrtuľník, záchranári

V talianskych Alpách sa uvoľnil ľadovec, najmenej šesť ľudí zahynulo

03.07.2022 17:38, aktualizované: 20:53

Zhruba 15 ľudí bolo zasypaných.

Austrália žralok smrteľný útok

Egyptské ministerstvo potvrdilo, že pri útokoch žraloka zahynuli dve ženy

03.07.2022 15:51

Žralok zaútočil na ženy v zátoke južne od Hurghady.

elemias

každý má právo na svoj názor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 251395x
Priemerná čítanosť článkov: 2890x

Autor blogu

Kategórie