Založ si blog

Blaha žiada predstavenstvo SAV o okamžité ospravedlnenie

Čím predstavenstvo SAV svojho zamestnanca z Ústavu politických vied tak nahnevalo? Nuž, oficiálne zverejnilo, že vyjadrenia ich zamestnanca Blahu nespĺňajú ani základné požiadavky slušnosti a úplne sa vymykajú étosu, ktorým by sa mal spravovať vedec, člen akademickej obce. Vraj, ďalej nemôžu strpieť opakované popieranie etických štandardov záväzných pre člena vedeckej komunity. Predsedníctvo SAV sa dištancuje od výrokov Ľuboša Blahu a zároveň sa za ne ospravedlňuje prezidentke Slovenskej republiky a verejnosti.

Vedec a poslanec Blaha vzplanul spravodlivým hnevom. Poukázal na to, že predsedníctvo SAV na neho opakovane útočí a kolaboruje s vládou.

„Žiadam predsedníctvo SAV, aby sa mi okamžite ospravedlnilo a ako vedecký pracovník SAV sa dištancujem od normalizačných politických aktivít tohto vedeckého orgánu“.

SAV je dosť zúfalá, že má vo svojich radoch tohto vedeckého pracovníka a zároveň známeho poslanca, ktorý ju svojim správaním už dlhšiu dobu zviditeľňuje veľmi nevhodným spôsobom.

Do podobného sporu s vedením SAV sa Bláha dostal už pred 2 rokmi. V decembri 2019 predsedníctvo SAV vyzvalo poslanca Blahu, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied SAV. Zároveň sa dištancovalo od jeho vyjadrení na sociálnych sieťach. Zdôvodnilo to tým, že vážne poškodzuje renomé Ústavu politických vied a aj celej SAV.

Predsedníctvo označilo Blahove statusy za dehonestujúce a pre SAV neprijateľné. Sú podľa nich tiež v rozpore s Etickým kódexom SAV.

Sebavedomý vedec a poslanec Blaha SAV dôrazne upozornil, že je to porušenie jeho akademického poslania a je to snaha o porušenie jeho ústavných práv.

Neuveriteľné. V každej normálnej firme by sa takéto drzé chovanie zamestnanca riešilo okamžitou výpoveďou. Jedná sa však o inú situáciu. Blaha nie je obyčajný zamestnanec, pretože je aj poslanec NR. Zamestnávateľ ho môže upozorňovať, aby sa choval slušne, prípadne ho poprosiť, aby dal výpoveď. To je, ale všetko. Predstavenstvo SAV aj priamo priznalo svoju bezmocnosť. Uviedlo, že ako zamestnávateľ nemôže s poslancom skončiť pracovný pomer výpoveďou počas celého trvania výkonu verejnej funkcie, keďže má zákonný nárok na poskytnutie pracovného voľna.

Je známe, že akákoľvek podnikateľská činnosť poslancov je zakázaná. Zámer bol, vytvoriť poslancom podmienky, aby sa zaoberali svojimi povinnosťami v parlamente. Môžu si však privyrobiť prednáškami na rôznych mestských i dedinských vysokých školách, ale aj písaním článkov do vedeckých príp. iných  časopisov. To všetko majú povolené. Mnohí to využívajú, keďže sa v parlamente nudia a majú pocit, že tam zabíjajú čas.

Ich mimoparlamentné platené aktivity môžu( napr. prednášky na VŠ), ale aj nemusia, súvisieť s ich pôvodným zamestnávateľom. Zostať však u neho je pre nich výhodné. Poslanec nemôže vedieť ako dopadne v najbližších voľbách. Je od neho prezieravé, keď si nechá otvorené zadné vrátka. Pritom jeho zamestnávateľ mu musí držať miesto počas celej doby jeho pôsobenia v parlamente.

Čo s toho vyplýva? Ak zamestnávateľ zistí, že medzi jeho zamestnancami sa objavil ambiciózny politik, ktorý to má nasmerované do parlamentu, mal by sa tým zaoberať. A najlepšie by urobil ak by dotyčného zamestnanca, pripravujúceho sa na profesionálnu politickú dráhu, včas vymenil. Za niekoho, kto sa menej zaujíma o politiku, ale zato má viac času plniť si svoje pracovné úlohy. Ak túto personálnu prácu zanedbá, dopadne tak ako predstavenstvo SAV, ktoré teraz svojho zamestnanca prosí, či by nemohol z ich organizácie sám odísť.

Bez akejkoľvek glorifikácie vedcov je treba priznať, že svet vedcov a svet politikov sú dva veľmi odlišné svety. Svet politikov totiž toleruje arogantné správanie a vulgarizmy. Oslovenia ako idiot, bastard, panáčik, dámička atď. Dokonca niektoré skupiny ( politické strany ) hulvátske správanie svojich politikov priamo vyžadujú. Svet akademikov je nastavený inakšie. Vyžaduje sa slušné správanie, pričom hulvátstvo a arogancia sa úplne odmietajú.

Vedec a politik Blaha sa snaží žiť v obidvoch týchto svetoch súčasne. Nedarí sa mu to.

Závany Ficovho zápachu sa šíria po Slovensku

20.05.2023

Blog je inšpirovaný článkom medvedara – Závany Čaputovej nového odoru sa už šíria po Slovensku. Tiež je reakciou na jeho, akože ironický, blog zo 14. mája s názvom – Čaputová, jej správanie sa k mužom a prečo denne napáda Fica. Urazený ruský trol a obdivovateľ Fica sa snažil parodovať môj blog z 13. mája s názvom – Fico, jeho správanie sa k ženám [...]

Fico, jeho správanie k ženám a prečo denne napáda prezidentku

14.05.2023

Správa sa povýšenecky, ženy podceňuje a dáva im to najavo. Žiaľ, takéto hulvátske správanie, ktorým sa predvádzajú aj muži na vysokých funkciách, je na Slovensku dosť bežné. Nielen na vidieku. Aj v mestách. Silný patriarchát, spôsobil, že u mnohých mužov sa zakorenila predstava, akoby slušné správanie k ženám bol prejav slabosti. Dosť tomu napomáhajú takí [...]

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

ódor

Ódor zrejme Remišovú s PVV nepresvedčil. Premiéra vyzvala na výmenu šéfa SIS

02.06.2023 12:28

S novým premiérom sa stretla už aj Veronika Remišová, ktorá ho vyzvala na výmenu vo vedení Slovenskej informačnej služby.

Blinken

Vojna bude trvať roky, intenzita sa oslabí, mieni americký minister

02.06.2023 12:19

Antony Blinken označil za "strategický neúspech" pre Moskvu vojnu, ktorú Putin rozpútal na Ukrajine.

foto roka 2021, Kapitol

Ďalších členov Oath Keepers odsúdili kvôli útoku na Kapitol

02.06.2023 12:17

Skupina bola jednou z viacerých extrémistických organizácií, ktorých členovia sa zapojili do násilností pri schôdzi Kongresu k výsledku prezidentskej voľby roku 2020.

bicykel cesta

Po kolízii s autom previezol opitého cyklistu do nemocnice vrtuľník

02.06.2023 12:13

62-ročný cyklista nafúkal viac ako tri promile.