Založ si blog

Blaha žiada predstavenstvo SAV o okamžité ospravedlnenie

Čím predstavenstvo SAV svojho zamestnanca z Ústavu politických vied tak nahnevalo? Nuž, oficiálne zverejnilo, že vyjadrenia ich zamestnanca Blahu nespĺňajú ani základné požiadavky slušnosti a úplne sa vymykajú étosu, ktorým by sa mal spravovať vedec, člen akademickej obce. Vraj, ďalej nemôžu strpieť opakované popieranie etických štandardov záväzných pre člena vedeckej komunity. Predsedníctvo SAV sa dištancuje od výrokov Ľuboša Blahu a zároveň sa za ne ospravedlňuje prezidentke Slovenskej republiky a verejnosti.

Vedec a poslanec Blaha vzplanul spravodlivým hnevom. Poukázal na to, že predsedníctvo SAV na neho opakovane útočí a kolaboruje s vládou.

„Žiadam predsedníctvo SAV, aby sa mi okamžite ospravedlnilo a ako vedecký pracovník SAV sa dištancujem od normalizačných politických aktivít tohto vedeckého orgánu“.

SAV je dosť zúfalá, že má vo svojich radoch tohto vedeckého pracovníka a zároveň známeho poslanca, ktorý ju svojim správaním už dlhšiu dobu zviditeľňuje veľmi nevhodným spôsobom.

Do podobného sporu s vedením SAV sa Bláha dostal už pred 2 rokmi. V decembri 2019 predsedníctvo SAV vyzvalo poslanca Blahu, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied SAV. Zároveň sa dištancovalo od jeho vyjadrení na sociálnych sieťach. Zdôvodnilo to tým, že vážne poškodzuje renomé Ústavu politických vied a aj celej SAV.

Predsedníctvo označilo Blahove statusy za dehonestujúce a pre SAV neprijateľné. Sú podľa nich tiež v rozpore s Etickým kódexom SAV.

Sebavedomý vedec a poslanec Blaha SAV dôrazne upozornil, že je to porušenie jeho akademického poslania a je to snaha o porušenie jeho ústavných práv.

Neuveriteľné. V každej normálnej firme by sa takéto drzé chovanie zamestnanca riešilo okamžitou výpoveďou. Jedná sa však o inú situáciu. Blaha nie je obyčajný zamestnanec, pretože je aj poslanec NR. Zamestnávateľ ho môže upozorňovať, aby sa choval slušne, prípadne ho poprosiť, aby dal výpoveď. To je, ale všetko. Predstavenstvo SAV aj priamo priznalo svoju bezmocnosť. Uviedlo, že ako zamestnávateľ nemôže s poslancom skončiť pracovný pomer výpoveďou počas celého trvania výkonu verejnej funkcie, keďže má zákonný nárok na poskytnutie pracovného voľna.

Je známe, že akákoľvek podnikateľská činnosť poslancov je zakázaná. Zámer bol, vytvoriť poslancom podmienky, aby sa zaoberali svojimi povinnosťami v parlamente. Môžu si však privyrobiť prednáškami na rôznych mestských i dedinských vysokých školách, ale aj písaním článkov do vedeckých príp. iných  časopisov. To všetko majú povolené. Mnohí to využívajú, keďže sa v parlamente nudia a majú pocit, že tam zabíjajú čas.

Ich mimoparlamentné platené aktivity môžu( napr. prednášky na VŠ), ale aj nemusia, súvisieť s ich pôvodným zamestnávateľom. Zostať však u neho je pre nich výhodné. Poslanec nemôže vedieť ako dopadne v najbližších voľbách. Je od neho prezieravé, keď si nechá otvorené zadné vrátka. Pritom jeho zamestnávateľ mu musí držať miesto počas celej doby jeho pôsobenia v parlamente.

Čo s toho vyplýva? Ak zamestnávateľ zistí, že medzi jeho zamestnancami sa objavil ambiciózny politik, ktorý to má nasmerované do parlamentu, mal by sa tým zaoberať. A najlepšie by urobil ak by dotyčného zamestnanca, pripravujúceho sa na profesionálnu politickú dráhu, včas vymenil. Za niekoho, kto sa menej zaujíma o politiku, ale zato má viac času plniť si svoje pracovné úlohy. Ak túto personálnu prácu zanedbá, dopadne tak ako predstavenstvo SAV, ktoré teraz svojho zamestnanca prosí, či by nemohol z ich organizácie sám odísť.

Bez akejkoľvek glorifikácie vedcov je treba priznať, že svet vedcov a svet politikov sú dva veľmi odlišné svety. Svet politikov totiž toleruje arogantné správanie a vulgarizmy. Oslovenia ako idiot, bastard, panáčik, dámička atď. Dokonca niektoré skupiny ( politické strany ) hulvátske správanie svojich politikov priamo vyžadujú. Svet akademikov je nastavený inakšie. Vyžaduje sa slušné správanie, pričom hulvátstvo a arogancia sa úplne odmietajú.

Vedec a politik Blaha sa snaží žiť v obidvoch týchto svetoch súčasne. Nedarí sa mu to.

Nový tréner našej reprezentácie bol doteraz len asistent

02.09.2022

Po dvoch mesiacoch čakania nám prezident SFZ slávnostne oznámil, že novým reprezentačným trénerom bude Fracesco Calzona. Naše vedenie sa rozhodlo dať šancu trénerovi, ktorý doteraz hlavným trénerom nikdy nebol. Vždy robil len asistenta. Je zrejme, že vedenie nášho zväzu, na čele s prezidentom Kováčikom, dáva pri výbere reprezentačného trénera vždy prednosť málo [...]

Matovič a Sulík by mohli naraz odísť na dlhodobú odbornú stáž

20.07.2022

Skoro všetky scénare o tom ako bude vláda vyzerať od septembra, už boli podrobne analyzované. Politikmi, politológmi, ba i samotnými analytikmi. Na jeden scénar, ten najjednoduchší, však zabudli. Je to odborná dlhodobá stáž v zahraničí. Pozor, podobnú stáž by bolo možné zorganizovať aj na Slovensku, lenže zahraničné prostredie tú zohráva dôležitú úlohu. Stáže by [...]

Na najbližší míting SMERu vraj prídu všetci politici aj s manželkami

04.05.2022

Ak náhodou manželky nemajú, môžu ich nahradiť nejaké priateľky, alebo družky. Podľa názoru šéfa SMERu paničky konečne pochopia aké významné osobnosti sú ich partneri a tiež sa presvedčia ako odovzdane im široké masy zobú z ruky. Avšak tieto paničky, ako opovržlivo nazýva všetky ženy mocný a múdry stranícky predseda, môžu byť len malé celebrity, rozhodne nie [...]

Belgicko Brusel súd útoky džihádisti teroristi

Začiatok súdu s páchateľmi teroristických útokov v Bruseli sprevádzali emócie

05.12.2022 17:05

V Belgicku sa začal najväčší súdny proces v histórii krajiny. Pri krvavých útokoch v marci 2016 prišlo o život 32 ľudí a stovky osôb utrpeli zranenia.

zámocká streľba

Po útoku na Zámockej má strach 10 percent ľudí, žiadne obavy nepociťuje 60 percent

05.12.2022 16:11

Obavy o svoju bezpečnosť po útoku pociťujú výrazne silnejšie mladí ľudia.

smrteľná havária, Tornaľa, Revúca

Po hádke s partnerkou muž havaroval. Okrem neho zomreli ďalší traja ľudia

05.12.2022 15:45

„Za jeden večer sa takto vymazala jedna rodina,“ konštatoval smutne primátor Revúcej, odkiaľ nevinní nebohí pochádzali.

nehoda

Ožratí za volantom: S tromi promile išla v protismere po diaľnici, ďalší zaspal a nabúral

05.12.2022 15:28, aktualizované: 15:39

Policajti zadržali v Devínskej Novej Vsi aj 32-ročnú vodičku, ktorá jazdila v protismere s viac ako 3,5 promile.