Založ si blog

Putin vyčlenil Rusko z Európy

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu  Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál Sport.ru Putinovho poradcu Igora Levina. Rusko sa vraj bude snažiť svoje športové organizácie prihlásiť do príslušných športových federácii, ktoré riadia športové súťaže v Ázii.

Kremeľ tvrdí, že Putin má u Rusov veľkú podporu. Vraj vojnu, ktorú rozpútal na Ukrajine väčšina Rusov podporuje. Oficiálna propaganda Kremľa sa chváli vysokými percentami podporovateľov vojny. Pravda to asi nie je. Prečo by mali obyčajní Rusi podporovať vraždenie na Ukrajine?

Najmä mladí Rusi sa na túto vojnu pozerajú inakšie ako Putin a „stariki“ okolo neho. Verchuška si žije v blahobyte a sníva o veľkých víťazstvách, po ktorých budú nasledovať slávnostné vojenské prehliadky. Starčekovia si  predstavujú ako hrdo stoja na veľkej tribúne a pod nimi defilujú tanky a obrovské ťahače naložené raketami. Masy s transparentami im pritom prevolávajú na slávu. A v strede tribúny sa najviac vyníma on. Velikán Vladimír. Na schodíku pod ním stoja obidvaja hostia, ktorí prijali pozvanie na prehliadku. Mohutný prezident Bieloruska a večne usmiaty prezident KĽDR. Ešte mali prísť aj ajatoláhovia z Iránu, ale tí sa ospravedlnili.

Mladí Rusi majú už iné priority. Nepáči sa im kultúrna i spoločenská izolácia, do ktorej ich Putin uvrhol. Chceli by cestovať a poznávať iné krajiny. Tiež by chceli, aby sa ostatný svet na nich nepozeral cez prsty. Ako na ľudí, ktorí nie sú nikde vítaní. Oni tú vojnu určite nechceli. Stačí, keď si uvedomia koľko mladých ľudí, Rusov i Ukrajincov, v tej nezmyselnej vojne zahynulo. Putin síce hlása, že na vine je Západ. Keby Ukrajine nepomáhal  už dávno mohlo byť po vojne a Ukrajina by bola obsadená celá. Teraz sa Rusko musí uspokojiť aj s malými úspechmi, čiže z obsadenými oblasťami na východe a juhu Ukrajiny. Obyvateľstvu sa to prezentuje ako víťazstvo, pri ktorom starostlivý báťuška opäť rozšíril svoju ríšu.

Rusi tiež vedia, že po skončení špeciálnej vojenskej operácie, ako Kremeľ nazýva túto vojnu, Ukrajinci už nikdy nebudú ich bratia resp. spriatelený bratský národ. Napadnutie Ukrajiny je niečo iné ako bombardovanie miest niekde v Sýrii. Na ničení Sýrie sa okrem nich podieľali aj Američania a Turci. Oni len pomáhali prezidentovi Asadovi udržať sa pri moci. Lenže na Ukrajinu ich nikto nevolal. Putin sa rozhodol, že Ukrajina ako časť bývalého Sovietskeho zväzu vlastne patrí Rusku. Akurát Ukrajinci to nechcú pochopiť. Putin so svojimi generálmi útok na Ukrajinu podcenil. Ovplyvnilo ich, že obsadenie Krymu bolo také jednoduché. Zdalo sa im, že svetu to vôbec nevadí. Zo sankcií, že vybraní ruskí politici majú zákaz navštíviť niektoré západné krajiny, sa dotknutí papaláši smiali.

Vojna na Ukrajine však spôsobila, že Rusko je pokladané väčšinou krajín sveta za nebezpečného agresora. Štáty v NATO sa zomkli a posilnili obranu. Už na budúci rok sa NATO rozšíri o dvoch nových členov. Švédsko a Fínsko. Pričom Rusko má práve s Fínskom svoju najdlhšiu spoločnú hranicu. Bude sa teraz Rusko cítiť bezpečnejšie ako pred napadnutím Ukrajiny? Veď aj vpád na Ukrajinu zdôvodňoval Putin obavami, aby sa NATO nepriblížilo k hraniciam Ruska.

Terajšie predlžovanie nezmyselnej vojny potvrdzuje neúspech tejto špeciálnej vojenskej operácie. Ak sa má skončiť, musí sa ešte dosiahnuť nejaký malý úspech hrdinských ruských jednotiek. Ináč doteraz už dokázali pozabíjať tisíce ukrajinských vojakov, ale aj stovky civilov. Cielenou raketovou paľbou sa im podarilo zničiť stovky obytných budov a celú infraštruktúru krajiny. Tiež energetické zariadenia. Nech ten bratský slovanský národ pozná, čo je to ozajstná tuhá zima. Tiež sa im podarilo radikálne znížiť počet obyvateľov Ukrajiny, nakoľko vyše 6 miliónov z nich, zväčša žien a detí, opustilo svoj domov a utiekli do zahraničia.

Putin a jeho klika tiež zistili, že Ukrajinci ich vôbec nemajú radi. A oni im len chceli pomôcť. Zachrániť ich pred už veľmi starými, ale nebezpečnými nacistami a banderovcami, ktorí sa na Ukrajine skrývali ešte od 2. svetovej vojny. Kremeľská propaganda túto pomoc už radšej nespomína. Jedno je však isté. Nevyšlo to. Napadnutie Ukrajiny a spustenie vojny bola veľká chyba. Už to hádam vedia aj v Kremli.

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

10.01.2023

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov. Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre [...]

Nový tréner našej reprezentácie bol doteraz len asistent

02.09.2022

Po dvoch mesiacoch čakania nám prezident SFZ slávnostne oznámil, že novým reprezentačným trénerom bude Fracesco Calzona. Naše vedenie sa rozhodlo dať šancu trénerovi, ktorý doteraz hlavným trénerom nikdy nebol. Vždy robil len asistenta. Je zrejme, že vedenie nášho zväzu, na čele s prezidentom Kováčikom, dáva pri výbere reprezentačného trénera vždy prednosť málo [...]

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Ak západné krajiny svoje sľuby naplnia, ukrajinské ozbrojené zložky by mohlo posilniť viac než 100 tankov. Ukrajina ich žiadala 300.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.