Založ si blog

Koniec pouličných bankomatov na Slovensku

Názov trochu pripomína známu českú filmovú komédiu, ale jedná sa o článok s celkom vážnou témou. Mohla by podnietiť banky, aby urobili niečo pre väčšiu spokojnosť svojich klientov.

Hotovosť sa v platobnom styku používa stále menej. V obchodoch už väčšia časť obyvateľstva platí platobnou kartou, alebo mobilom. Platiť hotovosťou je zbytočne komplikované pre pokladníka aj pre zákazníka. Je však pravda, že ešte nejaký čas sa nezaobídeme bez hotovosti a teda ani bez bankomatov.

Jeden veľmi prospešný krok by však banky urobiť mohli. Je to zrušenie pouličných bankomatov.  Bankomaty by totiž mali byť len v uzavretých priestoroch banky, v nákupných centrách, príp. vo veľkých obchodoch. Vždy však v chránených priestoroch, ktoré sú snímané kamerami a prístupné len kupujúcim.

Ako by mal vyzerať priestor, kde je umiestnený jeden, alebo viac bankomatov.

1. Prepážky medzi bankomatmi

Ak sú bankomaty umiestnené vedľa seba je nutné, aby ich oddeľovala dostatočne veľká prepážka, ktorá znemožňuje osobe pri jednom bankomate vidieť na monitor druhého bankomatu. Žiaľ, táto zásada súkromia sa často nedodržuje, akoby osadenie tenkej steny z umelej hmoty medzi dva bankomaty bol nejaký veľký náklad.

2. Vyznačená diskrétna zóna.

Čiara označujúca diskrétnu zónu by mala byť osobami pred bankomatmi striktne dodržiavaná.

Osoba pri bankomate by mala mať istotu, že nikto nie je tesne za ňou. Pozor, nepodceňujte to. Ľahko sa to môže stať. Vždy je nutné sa ohradiť.

Poznámka. Zažil som, ako mi pri výbere peňazí z bankomatu jeden mladík stál tesne za chrbtom a zízal mi cez plece. Slušne som ho upozornil, aby odstúpil trochu ďalej. Nevedel som mu však ukázať kde. Mal som smolu. Žiadna čiara diskrétnej zóny tam nakreslená nebola. Rozčúlil sa, vraj čo si to dovoľujem, a že kde má ísť, či si myslím, že celý obchod je môj, atď. Patril k skupine, či menšine, ľudí, ktorí v sebe nosia silný pocit krivdy a po akomkoľvek upozornení na ich správanie reagujú prchko až agresívne. Bolo tam viac ľudí a nakoniec to skončilo len hádkou. Ak by tam, ale bola označená diskrétna zóna ( čiarou, alebo aspoň nálepkou na zemi ) celý konflikt mohol byť utlmený už na začiatku.

Prečo by mali pouličné bankomaty skončiť?

a) Bezpečnostné hľadisko.

Občan, ktorý si na ulici vyberá peniaze z bankomatu je ohrozený. Aj keď si to sám neuvedomuje. Hrozí mu, že o práve vybraté peniaze príde. Rôzne upozornenia príp. nálepky, o tom, že tento priestor je monitorovaný, potencionálneho útočníka neodradia. Môže počkať kým obeť od bankomatu odíde a ak by ho kamera aj zachytila určite ho nikto nespozná. Kriminálne živly sa zásadne pohybujú s kapucňou a vyhrnutým golierom, príp. šálom. Majú tak zakrytú skoro celú tvár. Identifikácia takto zamaskovanej osoby je veľmi náročná.

b) Podpora bezhotovostného styku.

Aj ľudia, ktorí platobnú kartu doteraz nevlastnia zistia, že jej používanie je oveľa jednoduchšie ako manipulácia s hotovosťou.

c) Opatrenie výlučne v kompetencii príslušnej banky.

Na zrušenie pouličného bankomatu nie sú potrebné žiadne povolenia na úradoch. Banka zruší prenájom miesta, kde bol pouličný bankomat umiestnený a buď ho premiestni do nákupného centra resp. na iné chránené miesto, alebo jeho používanie zruší úplne.

Banky tak prispejú k vyššej bezpečnosti svojich klientov a podporia žiadúci bezhotovostný styk.

 

Vzdialený septembrový termín predčasných volieb sa môže koalícii vypomstiť

27.01.2023

Septembrový termín predčasných volieb ešte nie je definitívne schválený. Má o ňom rokovať parlament ešte 31. januára. Dočasne poverený premiér Héger tvrdí, že pre neho je nepodstatný. Je však len malá pravdepodobnosť, že by ho koaličná väčšina nepresadila. Aj napriek veľkému odporu opozície a sľubom Borisa Kolára, že jeho poslanci zo Sme rodina budú hlasovať [...]

Putin vyčlenil Rusko z Európy

13.12.2022

Možno to nebol jeho zámer, ale tak to dopadlo. Je to škoda. Pre Európu, ale najmä pre Rusko. Prišli na to aj samotní Rusi. Odklon od Európy týkajúci sa športu už oficiálne oznámili. Sme euroázijská krajina, a keď nás Európa nechce, budeme sa orientovať na Áziu Pre našich športovcov je najdôležitejšia možnosť športovať na medzinárodnej scéne, citoval portál [...]

Nový tréner našej reprezentácie bol doteraz len asistent

02.09.2022

Po dvoch mesiacoch čakania nám prezident SFZ slávnostne oznámil, že novým reprezentačným trénerom bude Fracesco Calzona. Naše vedenie sa rozhodlo dať šancu trénerovi, ktorý doteraz hlavným trénerom nikdy nebol. Vždy robil len asistenta. Je zrejme, že vedenie nášho zväzu, na čele s prezidentom Kováčikom, dáva pri výbere reprezentačného trénera vždy prednosť málo [...]

ÚDZS Renáta Bláhová, blahova

Bláhová: V zdravotníctve je súkromný kapitál nenahraditeľný. Problémy robí deravý systém

31.01.2023 11:45

Budem trvať na tom, aby sme ako strážny pes vrčali, štekali a ak to nepomôže, budeme hrýzť, hovorí šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová.

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Doposiaľ prisľúbené počty tankov zrejme nebudú mať taký význam, aby mohli rozhodnúť vojnu v prospech Ukrajiny.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.